Jednohubky

Viete prečo by ste nemali na internete uverejňovať svoj boarding pass?

Špecialista na leteckú bezpečnosť, Steve Hui, podrobne spísal dôvody, prečo by ste nemali na internete uverejňovať svoj boarding pass (palubný lístok).

Váš palubný lístok obsahuje omnoho viac informácií, než ste si mysleli

20161021_vedelisteze_letenky_01img: newsapi.com.au
Nezobrazuje iba vaše meno a cieľovú destináciu, ale častokrát ponúka prístup k vysoko dôveryhodným informáciám, rovnako ako dáva možnosť na zmenu alebo zrušenie rezervácie.

Ako sa však takýto únik informácií môže stať? Jednoducho.. Ľudia vo vlne vzrušenia z dovolenky uverejňujú fotografie svojich palubných lístkov na Facebooku, Instagrame alebo inej sociálnej sieti. Tieto fotografie často obsahujú veľké množstvo informácií uvedených na lístkoch. Medzi nimi je meno, číslo letenky alebo rezervačná referencia a čiarový kód.

Aké jednoduché je dostať sa k vašim informáciám?

20161021_vedelisteze_letenky_02img: newsapi.com.au

Steve píše o jednom prípade, kedy cestujúci uverejnil fotografiu svojho boarding passu. Rozhodol sa vtedy zistiť, koľko informácií dokáže vyťažiť z tejto fotografie. (Informácie na lístku boli rozmazané až neskôr samotným Steveom)

Cestujúci letel spoločnosťou Delta Airlines. Táto letecká spoločnosť uverejňuje ohromujúce množstvo informácií, vrátane čísla lístku, rezervačnú referenciu, číslo cestujúceho a dokonca aj množstvo odbavenej batožiny.

Steve zamieril na internetové stránky dopravcu a rozhodol sa vyskúšať, ako zraniteľný ich systém je. V časti „Spravuj rezerváciu“, všetko čo je potrebné na prihlásenie, je iba meno cestujúceho a číslo letenky alebo rezervačná referencia. Keďže všetko toto sa nachádzalo na fotografii, Steve nemal vôbec problém prihlásiť sa a vidieť všetky ostatné údaje pasažiera.

20161021_vedelisteze_letenky_03img: newsapi.com.au

Po prihlásení mohol vidieť kompletný cestovný denník daného cestujúceho. Steve presne vedel kde a kedy sa bude nachádzať. Údaje tiež obsahovali čísla sedadiel, detaily cestujúceho a čísla ostatných leteniek.

Ale to nie je všetko!

20161021_vedelisteze_letenky_04img: newsapi.com.au

Keď Steve prešiel pár ďalších záložiek, mohol vidieť tiež kompletné údaje o úhrade leteniek, vrátane dátumu a času platby a dokonca aj posledné 4 číslice kreditnej karty.

Ľudia s pohnutým myslením by mohli tieto informácie zneužiť na zrušenie alebo zmenu letenky, zmenu destinácie alebo spôsobiť iné problémy.

Avšak máme pre vás ešte niečo horšie

20161021_vedelisteze_letenky_05img: newsapi.com.au

Ešte desivejšie je to, čo sa skrýva za čiarovým kódom.

V tomto prípade vidíme palubný lístok jednej cestujúcej. Mala síce snahu zakryť dôležité informácie, avšak zabudla na čiarový kód (ten bol neskôr rozmazaný Steveom). Tento podstatný detail prehliada mnoho cestujúcich, pretože ani len netušia koľko dôležitých informácií sa skrýva v čiarovom kóde.

Možno si myslíte, že prečítať ich sú schopné iba letiská, ale pravdou je, že na internete môžete nájsť tisícky čítačiek, ktoré sú schopné prečítať informácie v čiarovom kóde, ktorý ste uverejnili spolu s fotografiou.

Po prečítaní kódu bol Steve schopný vidieť všetky údaje pasažierky bez toho, aby videl zvyšok palubného lístka. Medzi informáciami sa nachádzalo aj celé meno, číslo letu, trasy, rezervačná referencia, číslo lístka, číslo pasažiera a mnoho iných.

20161021_vedelisteze_letenky_06img: newsapi.com.au

Prístup k všetkým týmto informáciám je zďaleka jednoduchší, než ste si mohli myslieť. Publikovaním fotografií svojho palubného lístka sa teda vystavujete veľkému riziku. Nielenže vám niekto môže ukradnúť identitu, ale môže vám spôsobiť aj nemalé finančné straty, pokiaľ by prevzal kontrolu nad vašim zákazníckym účtom.

Je jednoduché sledovať, ako môžu byť tieto zdanlivo neškodné fotografie v skutočnosti nebezpečné. V dnešnej dobe chceme všetko okamžite zdieľať pomocou sociálnych sietí. Avšak, riziko ukradnutia identity je reálne!

Musíte si uvedomiť, že toto riziko je skutočne vysoké. Neznamená to však, že by ste vôbec nemali zdieľať fotografie svojich palubných lístkov. Stačí sa len uistiť, že ste naozaj zakryli všetko dôležité. Omnoho bezpečnejšie je zdieľať napríklad fotografie ako pijete šampanské v prvej triede, sedíte v lietadle alebo v terminály letiska. Buďte teda opatrný a príliš neriskujte.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť