kruhy v obilí
Jednohubky, Zaujímavosti

Sú kruhy v obilí výsledkom návštevy UFO alebo majú iné vysvetlenie?

Kruhom v obilí sa dostalo v posledných desaťročia pomerne veľa pozornosti. Ide o obrovské geometrické vzory, ktoré sa objavujú na poliach, kde sa bežne pestuje plodina, ako je kukurica, pšenica, jačmeň a podobne. Tieto vzory vznikajú, keď sú niektoré oblasti stlačené, zatiaľ čo ostatné zostávajú nedotknuté. Ich tvar je mimoriadne presný a často pôsobia, akoby boli vytvorené strojom. Ich presný pôvod a príčina však stále vyvolávajú kontroverzie a diskusie.

Pravdou je, že tieto podivné geometrické tvary na našich poliach, majú bohatú históriu. Prvé správy o kruhoch v obilí sa datujú do 17. storočia, kedy boli popísané v Anglicku. Avšak tieto rané záznamy nevykazovali prílišný záujem, pretože sa predpokladalo, že kruhy boli vytvorené neznámymi prírodnými silami. Väčšina ľudí si myslela, že ide o neškodné javy, ktoré nemajú žiadny význam. No extra pozornosti sa im začalo dostávať v 70. rokoch minulého storočia, kedy sa začali vo veľkom hromadiť, najmä v Anglicku (via wikipedia.org).

Novodobý fenomén

V roku 1966 sa situácia dramaticky zmenila, keď sa objavila séria záhadných kruhov v obilí v blízkosti Stonehenge, známeho pravekého pamiatkového miesta v Anglicku. Tieto nové kruhy mali zložitejšie vzory a ich popularita sa rýchlo šírila. K ich popularizácii bezpochybne dopomohol aj rozmach médií. V 80. a 90. rokoch 20. storočia sa kruhy v obilí stali globálnym fenoménom. Zdokumentované prípady sa objavili nielen v Anglicku, ale aj v ďalších krajinách, ako sú Spojené štáty, Kanada, Austrália a ďalšie. Tieto vzory boli čoraz zložitejšie a ich vytvorenie sa zdalo byť nemožné ručnou prácou. Dnes ale nie je ničím výnimočným, ak na ne natrafíme aj v inom kúte sveta. Rovnako nikto nepochybuje, že sú skutočné.

Mnohým sa kruhy v obilí spájajú s mimozemšťanmi. Veľká časť ľudí hovorí, že ide o vzory, ktoré zanechalo UFO potom, ako návštevníci našej planéty pristáli so svojimi loďami na Zemi. Nemenej ľudí verí aj vo vedecké vysvetlenie. Väčšinou sa v tomto prípade stretneme s názorom, že kruhy sú výsledkom silného vetra alebo nejaké energetického pola.

Tvorcovia falošných kruhov v obilí

Zvrat prišiel v roku 1991, kedy sa duo Doug Bower a Dave Chorley priznali, že vyrobili stovky kruhov v obilí. Tvrdia, že sú zodpovední za všetky kruhy v Anglicku do roku 1978. Neskôr vytvorili približne ďalších 200 kruhov. Dokonca predviedli svoj spôsob, ako to urobiť. Použili na to podomácky vyrobené zariadenie z lana a dosky. Aby dokázali svoje tvrdenie, dokonca vytvorili takýto kruh pred očami novinárov. Pre média v tom čase uviedli, že išlo o žart, ktorého cieľom bolo, aby ľudia uverili v UFO.

Tejto dvojici mužov sa pripisuje, že odštartovali „kruhové šialenstvo“

No podľa všetkého, ďalšie kruhy, ktoré vznikli, nemajú mimozemský pôvod. Výskumník Jeremy Northcote zistil, že kruhy v obilí vo Veľkej Británii v roku 2002 neboli rozmiestnené náhodne po krajine. Mali tendenciu sa objavovať v blízkosti ciest, v oblastiach so stredne až hustou populáciou a pri pamiatkach kultúrneho dedičstva ako Stonehenge alebo Avebury. Zistil, že sa vždy objavili v oblastiach, ktoré boli ľahko dostupné. To silne naznačuje, že tieto kruhy v obilí boli s väčšou pravdepodobnosťou spôsobené úmyselným ľudským konaním ako paranormálnou aktivitou.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť