zuvanie zuvacky
Ľudské telo, Zaujímavosti

Čo sa stane so žuvačkou, keď ju prehltnete? Môže vám zostať v žalúdku roky?

Americkí Indiáni žuvali živicu vyrobenú z miazgy smrekov. Bola to dobová žuvačka. Prvú žuvačku ako ju dnes poznáme, vyvinul John B. Curtis, stalo sa tak v roku 1848. Volala sa The State of Maine Pure Spruce Gum a v tom istom roku sa dostala aj na predajné pulty obchodov. Dnes sú žuvačky prítomné v každom supermarkete alebo menšom obchode. Kúpiť si ich môžeme aj v automatoch, stánkoch a v podstate kdekoľvek.

Mnohým ľuďom žuvanie pomáha sústrediť sa, no niekto chce mať len svieži dych. Nech je dôvod žuvania hocijaký, tak určite sa vám už v minulosti stalo, že ste ju omylom prehltli. No len málo ľuďom to spravilo nejaký problém. Možno aj vás v detstve strašili, že žuvačka zostane v žalúdku a bude tam aj niekoľko rokov, lebo sa nalepí na tráviaci trakt. Je to ale pravda alebo ide o fikciu?

Naozaj vám žuvačka zostane v žalúdku roky?

A hoci sa žuvačka môže prilepiť na podrážku vašej topánky, tak v prípade tráviaceho traktu, tomu tak nie je. Ak prehltnete žuvačku, tak prejde rovnakou cestou ako všetko jedlo, ktoré zjete a nakoniec sa vylúči v stolici. Rovnako ako rôzne semená, ktoré sú nestráviteľné, tak aj gumový základ žuvačky je nestráviteľný. Váš tráviaci systém jedna prehltnutá žuvačka nenaruší, vysvetľuje portál kidshealth.org.

Pôvod podivného mýtu, že žuvačka zostane vo vašom tráviacom systéme, nie je známy.

Čo sa deje so žuvačkou, keď ju prehltnete?

Guma sa začne tráviť v momente, keď ju prehltnete. Akonáhle prejde cez váš pažerák, pristane vo vašom žalúdku. Odtiaľ žuvačka smeruje do tenkého čreva, kde sa absorbuje akýkoľvek cukor a živiny, ktoré sú prítomné v žuvačke. No treba povedať, že mnoho živín neobsahuje.

„Žuvačka sa skladá zo samotnej gumy (nazývanej gumový základ), konzervačných látok, aróm a sladidiel. Ľudské telo nemôže stráviť gumovú základňu.“

Jej nestráviteľná časť cestuje potom do hrubého čreva. Nakoniec ju vylúčite cez konečník. Ak sa pýtate, ako dlho trvá, kým žuvačku vylúčite, tak zvyčajne to trvá menej ako sedem dní.

„Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže veľké množstvo prehltnutých žuvačiek a iných predmetov upchať črevá. Ak zhltnete viacero žuvačiek naraz alebo ich prehĺtate pravidelne, tak sa môžu zhlukovať do veľkej, nestráviteľnej hmoty nazývanej bezoár.“

No neznamená to, že by sme mali žuvačky hltať. Dôvodom je, že hoci sú pre náš tráviaci trakt neškodné, tak žalúdok sa nám nepoďakuje. Žuvačky obsahujú rôzne látky, ako je napríklad sorbitol, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť, hnačku alebo bolesti hlavy. Preto je lepšie žuvačku zahodiť do koša ako ju skonzumovať.

„Ľudia všetkých vekových skupín, najmä deti, by sa mali vyhýbať prehĺtaniu žuvačky.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť