preco ludia nemozu lietat
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo ľudia nedokážu svojpomocne lietať ako vtáky?

Určite ste sa už niekedy pozreli hore k nebesiam a videli ste, ako vám nad hlavou plachtia vtáky. Niektoré boli drobné a iné zas obrovitánske. V minulosti boli schopné lietať aj niektoré z dinosaurov, no my ľudia toho nie sme prirodzene schopní. Pýtali ste sa niekedy, prečo je tomu tak?

Prečo ľudia nie sú schopní lietať ako vtáky?

Ľudia nevedia sami lietať, hoci mnohí by sme to chceli. Ale podarilo sa nám vynájsť zariadenia, ktoré nám to umožňujú. Vtáky sú jedny z mála zvierat, ktoré dokážu svojpomocne vzlietnuť a preletieť veľké vzdialenosti.

„Niektoré z vtákov sú v tomto rekordéri! Napríklad vták Arctic Tern každoročne migruje približne 90 tisíc kilometrov od pólu k pólu – od Grónska na severe po Weddellovo more na juhu.“

Jedným z dôvodov, prečo vtáky môžu lietať je ich plochý tvar vtáčieho krídla. Alfa a omega toho, prečo sú vtáky schopné letu je, že vzduch prúdi rýchlejšie v hornej časti krídla a pomalšie v spodnej časti, čo poskytuje vztlak. Samozrejme, na to, aby sa mohli vtáky vznášať nad našimi hlavami, tak musia vzlietnuť. Vtáky preto mávajú svojimi silnými krídlami, aby zdvihli svoje telá do vzduchu.

No, ak by sme to skúsili my a mávali by sme našimi rukami, tak by sa nám vzlietnuť nepodarilo, hoci by sme sa mohli akokoľvek snažiť. Dôvodom je gravitácia a štruktúra nášho tela. Váha našich kostí a tiel nás drží na zemi. Ďalším dôvodom je tvar našich rúk. Nemáme krídla, ktoré by nás zdvihli do neba ako vtáky. Vtáky majú duté kosti a perie. Ich telá sú ľahké. V dôsledku toho sa vtáky ľahšie tlačia proti gravitácii.

Ako je možné, že niekoľko tonové lietadlo vzlietne?

Možno ste niekedy dumali nad tým, ako je možné, že niekoľko tonové lietadlo vzlietne. Matka príroda je najlepším dizajnérom a vedci v nej častokrát nájdu inšpiráciu, ako navrhnúť technológie. Ľudia dlhé roky sledovali vtákov, aby pochopili, ako dokážu lietať.

„Ľudia vždy chceli lietať, ale nikdy nedokázali lietať sami. Vtáky sa vyvinuli tak, že lietajú po celom svete a vznášajú sa po oblohe iba pomocou krídel.“

Nie je náhoda, že lietadlo má ploché krídla ako vták. Gravitácia ťahá lietadlo dole. Krídla lietadla sú tvarované tak, aby sa vzduch pohyboval rýchlejšie cez hornú časť krídla. Keď sa vzduch pohybuje rýchlejšie, tlak vzduchu klesá. Takže tlak na hornú časť krídla je menší ako tlak na spodok krídla. Rozdiel v tlaku vytvára silu na krídle, ktorá zdvihne krídlo do vzduchu. Samozrejme, aby tento princíp fungoval, tak lietadlo musí vyvinúť dostatočnú rýchlosť na to, aby sa odlepilo od povrchu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť