automedics.com
Nezaradené

19 vecí, o ktorých ste zrejme nevedeli, že ich vynašli práve ženy – I. časť

Vedeli ste o tom, že ženy sú zodpovedné za vynájdenie množstva vecí, ktoré dnes denne používame? V článku si predstavíme prvých 10 z nich.

1. Papierové vrecko
Papierové vrecúška pôvodne vyzerali ako obálky. Prvé vrecko sa objavilo v Amerike už v roku 1868. Bolo to v pradiarni pracovníčky Margaret Knight, ktorá vynašla stroj na výrobu vreciek z papiera s rovným a pevným dnom.

Foto: barenose.com

2. Vlákno kevlar
Kevlar je špeciálne vlákno, ktoré vyvinula firma DuPont v roku 1965. Pôvodne slúžilo ako náhrada oceľových výstuží v pretekárskych pneumatikách. Kevlar je materiál päť krát silnejší ako oceľ, ľahký a pevný. Práve chemička Stephanie Kwolek kevlar vynašla nedopatrením a snažila sa ho zdokonaľovať. Patent získala v roku 1966.

Foto: jalopnik.com

3. Odpadkový kôš s pedálom
Lillian Gilbreth sa darilo zlepšovať vynálezy malými ale dobre premyslenými činmi. Začiatkom 20. storočia takisto navrhla do chladničiek police, zjednodušila otvárač konzerv a stála za nápadom zaviesť na odpadkový kôš pedál.

Foto: urbanette.com

4. Monopoly
Elizabeth Magie stála za pôvodným návrhom hry, ktorú dnes poznáme ako Monopoly. Hra mala hráčom priblížiť ekonomickú teóriu hravejším spôsobom. Stolová hra bola patentovaná v roku 1904 a ako Monopoly sa na pulty predajní dostala o 30 rokov neskôr. Elizabeth Magie dostala za odkúpenie patentu 500 $.

Foto: NY Times

5. Stierače predného skla
Mary Anderson vynašla prvý ručný stierač v roku 1903. Vodiči však boli dosť nedôverčiví, pretože okrem šoférovania tak museli ešte ťahať za páku a sami si čistiť okná od dažďa a snehu. Prvou automobilovou spoločnosťou, ktorá začala využívať vo svojich autách stierače, bola po roku 1920 firma Cadillac.

Foto: automedics.com

6. Jednorazové plienky
Nepriepustné plienky boli patentované pani Marion Donovan v roku 1951, ktorá zmenila a zjednodušila rodičovstvo už navždy. Prvé plienky boli predávané na Saks Fifth Avenue a pôvodne ich vyrábali zo sprchovacieho závesu. Zaujímavosťou je, že firma Pampers vznikla až v roku 1961.

Foto: disposable-diaper-history.com

7. Umývačka riadu
Historicky prvá umývačka riadu bola patentovaná v roku 1886. Toto zariadenie spočívalo v kombinácii vysokého tlaku vody, kolesa, bojleru a roštu, ktorý sušil riad. Vynálezkyňa Josephine Cochrane ju nikdy sama nepoužívala, ale uľahčila robotu niekoľkým svojim zamestnancom.

Foto: thearpalgroupblog.com

8. Tekutá korekčná farba
Ešte predtým, ako sme na svojich notebookoch začali používať kláves DELETE, sekretárka a pisárka Bette N. Graham už v roku 1956 tajne použila bielu temperovú farbu na prekrytie preklepov. Strávila niekoľko rokov zdokonaľovaním vzorca farby vo svojej kuchyni. Korekčná biela farba bola patentovaná v roku 1958.

Foto: stuffofgenius.com

9. Abecedné bloky
Drevené abecedné bloky boli navrhnuté autorkou kníh Adeline Whitney už v roku 1882. Tieto písmená a číslice na blokoch pomáhajú deťom učiť sa abecedu dodnes.

Foto: pinterest.com

10. A.P.G.A.R. testovanie
Ľudský život je sériou rôznych testov, začínajúc testom A.P.G.A.R. pri narodení, ktorý je pomenovaný po doktorke anestéziologičke Virginii Apgar. Práve ona začala v roku 1952 s testovaním novonarodeniatok ihneď po pôrode, aby určila, či potrebujú bezprostrednú starostlivosť. Asi 10 rokov neskôr, lekárska komunita navrhla urobiť z jej priezviska akronym meraných hodnôt: A – Appearance (vzhľad), P – Pulse (pulz), G – Grimace (vzhľad tváre), A – Activity (aktivita), and R – Respiration (dýchanie).

Foto: pinterest.com

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť