modre oci
newyorker.com
Nezaradené

19 vecí, o ktorých ste zrejme nevedeli, že ich vynašli práve ženy – II. časť

V článku ponúkame ďalšiu porciu vynálezov, ktorými sa preslávili ženy.

11. Svetlice
Komunikácia medzi loďami v minulosti bola obmedzená na farebné vlajky, svetlá z lampášov alebo staré dobré pokriky. Vdova Martha Coston však objavila vynikajúcu myšlienka v zápisníku jej zosnulého manžela. Aby sa manželov nápad stal skutočnosťou, na vyvíjaní svetlíc strávila spolu s chemikmi a pyrotechnikmi viac než 10 rokov. Správkyňou patentu sa stala v roku 1859.

Foto: realclear.com

12. Kotúčová píla
Tkáčka Tabitha Babbitt bola ženou, ktorá stála za návrhom kotúčovej píly pre drevospracujúcich pracovníkov. Vyrobila akýsi prototyp už v roku 1813, ten pripojila k točiacemu kolesu. Prvá kotúčová píla bola napojená na vodou poháňaný stroj, čím sa znížila námaha pri rezaní dreva.

Foto: uk.pinterest.com

13. Samonavíjacie vodítko
Newyorčanka a majiteľka psov Mary A. Delaney získala patent na prvé samonavíjacie vodítko pre psov. Bolo pripojené k obojku, udržiavajúc psíka pod kontrolou a zároveň dávalo psíkovi istú slobodu výbehu.

Foto: haikudeck.com

14. Podvodný ďalekohľad
Bola to práve Sarah Mather, ktorá sa stala vynálezkyňou podvodného ďalekohľadu využiteľného v ponorkách, patent získala v roku 1845. Tento objav umožňoval námorným plavidlám skúmať hlbiny oceánu, bola to skvelá kombinácia ďalekohľadu a svetla. Jej vynález bol užitočný pri odhaľovaní podvodných námorných aktivít.

Foto: haikudeck.com

15. Skladacia posteľ
Afroameričanka Sarah E. Goode vlastnila obchod s nábytkom a veľa jej zákazníkov si sťažovalo práve na malý priestor v svojich bytoch. Skonštruovala prvú skladaciu posteľ, ktorá bola posteľou v noci a písacím stolíkom cez deň. V roku 1885 na ňu získala americký patent.

Foto: hexjam.com

16. Solárny dom
Biofyzička a vedkyňa pochádzajúca z Maďarska – Mária Telkes – bola jedným z prvých priekopníkov solárnej energie. Jej najväčším úspechom bolo navrhnutie prvého solárneho systému využiteľného v domoch v roku 1947. Spolupracovala s architektkou Eleanor Raymond. Mária Telkes použila sodnú soľ kyseliny sírovej, ktorá poskytovala teplo počas dní, keď nesvietilo slnko. Takto navrhnutý solárny dom prežil takmer 3 zimy v Massachusetts .

Foto: pinterest.com

17. Scotchgard
Pôvodný vzorec Scotchgardu bol objavený náhodne v roku 1952 chemičkou Patsy Sherman a jej asistentom Samuelom Smithom. Predaj produktu sa začal v roku 1956 a v roku 1973 obaja získali patent. Čo vlastne Scotchgard je? Škvrny odpudzujúci produkt odolný voči vode, aplikuje sa na textílie, nábytok, koberce, aby boli chránené pred škvrnami bez toho, aby došlo k zmene farby.

Foto: discov-her.com

18. Neviditeľné sklo
Katharine Burr Blodgett – prvá ženská vedkyňa pracujúca v GENERAL ELECTRIC – získala doktorát vo fyzike na univerzite Cambridge. V roku 1935 vyvinula neviditeľné sklo, ktoré eliminovalo oslnenie a skreslenie a prinieslo zásadný prevrat okuliarom, mikroskopom i fotoaparátom.

Foto: realclear.com

19. Počítač
V roku 1937 Howard Aiken a Grace Hopper v spolupráci s IBM navrhli elektromechanické zariadenie – počítač MARK 1. Vážil 5 ton a bol veľký ako izba. V roku 1959 bola Grace Hopper súčasťou tímu, ktorý vyvinul COBOL – jeden z prvých moderných programovacích jazykov na vysokej úrovni. Svoju kariéru strávila v americkom námorníctve ako počítačová vedkyňa. V roku 1934 sa jej podarilo ako prvej žene na univerzite YALE získať doktorát. Počas 2. svetovej vojny bola dôstojníčkou amerického námorníctva, v roku 1986 sa jej ako prvej žene v histórii podarilo dosiahnuť námornú hodnosť kontraadmirála.

Foto: newyorker.com

Prvá časť: TU.

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť