Nezaradené

10 zaujímavostí spojených s ľudským telom a zdravím, ktoré ste pravdepodobne ešte nepočuli #4

Po dlhšej dobre, prinášame ďalších desať zaujímavostí, ktoré len tak v knižkách nenájdete. Pokiaľ ste nepostrehli prvé 3 časti, môžete sa na ne pozrieť tu.

1

Malí potápači

Bábätká dokážu piť a dýchať zároveň, aj keď táto schopnosť sa stráca približne po troch mesiacoch života. Ich hrtan sa správa ako „šnorchel“.

2

Ako jašterička

Jediný ľudský orgán schopný regenerácie je pečeň. Ak z nej ostane čo i len 25%, je za výborných podmienok schopná úplne sa regenerovať.

3

Legálny predaj drog

Poznáte liečivo s názvom Codeine? V pečeni sa štiepi a vzniká z neho morfium. To je ten dôvod, prečo je Codeine taký dobrý proti bolesti.

4

Z kože do pečene

Laserové odstraňovanie tetovania je proces, pri ktorom sú častice kovového atramentu rozbíjané na malé kúsočky rôznymi vlnovými dĺžkami. Tieto kúsočky potom biele krvinky dopravia do pečene.

5

Vyvetrať si hlavu

Viete prečo sa pri prechádzke, zvlášť v ihličnatom lese, cítite tak sviežo? Jedným z dôvodov je zlúčenina s protizápalovými účinkami, nazýva sa a-Pinén. Používa sa napríklad pri liečbe astmy. Nachádza sa najviac v ihličnanoch, ale hojne je ho aj v marihuane.

6

Na obale v zložení toto nenájdete

Hnojivá, ktoré sa používajú v tabakovom priemysle, sú rádioaktívne. Rastlina túto rádioaktivitu absorbuje, a dostane sa cez cigarety až do ľudských pľúc fajčiara. Nejedná sa pri tom o malé dávky. Je jednou z príčin vzniku rakoviny pľúc a celého dýchacieho traktu.

7

Chudnutie dýchaním

Pri chudnutí, asi 84% tukov, ktoré sa strácajú, uvoľňuje oxid uhličitý, a ten sa vydychuje z pľúc.

8

Štatistika nepustí

Počet prípadov rakoviny kože vzniknutej slnením sa, je vyšší, ako počet prípadov rakoviny spôsobenej fajčením.

9

Sporný prípad

Niektoré bežné vakcíny, ktoré sa vpichli stovkám miliónov ľuďom, bolo vyvinutých z trojmesačného plodu. Švédska žena šla v roku 1962 na interrupciu, a dodnes nie je jasné, či k niečomu podobnému dala povolenie.

10

Armstrongov limit

Počuli ste už o ňom? Je to maximálna nadmorská výška, do ktorej môže človek vystúpiť bez skafandra, aj keď používa kyslíkovú masku. Je tomu tak preto, že voda v pľúcach sa začne doslova variť pri telesnej teplote. Bod varu takto klesne kvôli zníženému tlaku. Začína v nadmorskej výške okolo 18 km.

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť