modre oci
Nezaradené

Na 3D filmy sa možno budeme pozerať bez okuliarov, vedci z MIT vyvinuli novú technológiu

Filmy v rozmere 3D dobili aj naše kiná už pred niekoľkými rokmi. Takmer každá novinka má svoju trojrozmernú verziu na ktorú sa hrnie množstvo divákov. Viete si však predstaviť, že by ste k tomu už nepotrebovali okuliare? 

Nový prototyp obrazovky umožňuje sledovanie 3D filmu v kine bez doteraz potrebných okuliarov. Vyvinuli ju vedci z najrozsiahlejšieho výskumného laboratória na MIT – Computer Science and Artificial Intelligence Lab v skratke CSAIL v spolupráci s Weizmannovým inštitútom vied v Izraeli.

Táto technológia využíva špeciálne šošovky a zrkadlá, vďaka ktorým sa 3D zážitok dostane ku každému divákovi v sále. Toto sledovanie tretieho rozmeru bez okuliarov už existuje, no jeho spôsob na ktorom funguje je nepoužiteľný v kinách. Wojciech Matusik, profesor MIT a zároveň spoluautor technológie tvrdí, že je to prvotný krok k sledovaniu 3D filmov bez okuliarov na veľkom plátne.

Vo väčších priestoroch sa diváci nachádzajú v rozličných vzdialenostiach a uhloch, to museli brať do úvahy aj vedci pracujúci na novej technológii, museli totiž vytvoriť také projektory na premietanie, aby pokryli celé divácke publikum. Po novom sa rozsah videní z rôznych uhlov opakuje cez celý priestor využitím zrkadiel a šošoviek v rámci špeciálneho optického systému.

3DMovieBodyimg: sciencealert.com / MIT CSAIL

Na trhu táto technológia zatiaľ nie je prístupná, no jej ďalší rozvoj a verzie do budúcnosti by mali kinám umožniť premietať filmy bez farebných okuliarov, keďže už čoraz viac režisérov rozvíja svoju tvorbu práve v 3D.

„Zostáva už len sledovať, či bude tento nový prístup v premietaní finančne prijateľný pre všetky kiná. Sme však optimistickí a myslíme si, že je to ďalší veľký krok k rozvoju bezokuliarového 3D pre veľké priestory ako kinové sály či väčšie hľadiská,“ dodáva Matusik.

Novinka sa do kín síce tak rýchlo ešte nedostane, no celý proces sa už dal do pohybu. Možno raz budeme vstupovať do sály na 3D film, kde nám žiadne zelené a červené sklíčka nenasadia.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť