Nezaradené

5 Najodľahlejších miest na Zemi

1. Kergueleny

názov obrázku

Sú absolútne vzdialené od ľudskej civilizácie. Ide o malé súostrovie v južných vodách Indického oceánu. Na týchto ostrovoch sa nenachádza ani domorodé obyvateľstvo, celoročný pobyt vedcov je tu však vždy zaručený. 

2. Pitcairnove ostrovy

názov obrázku

Ide o len veľmi malé súostrovie v Tichom oceáne. Ide o posledné Spojeným Kráľovstvom spravované územie v Pacifiku. Stála populácia na týchto ostrovoch je asi 50 ľudí, pričom väčšina pochádza zo stroskotaných lodí. Na živobytie si zarábajú rybolovom a predajom extrémne vzácnych poštových známok. Ide o jednu z najizolovanejších komunít na svete. Jazda loďou sem trvá z najbližšieho prístavu až 10 dní.

3.Alert, Nunavut

názov obrázku

Malá dedinka Alert sa nachádza v Kanade, len 800 km od Severného pólu. Považuje sa za najsevernejšie trvalo obývané miesto na Zemi, a to aj napriek piatim stálym obyvateľom. Najbližšia civilizácia je vzdialená asi 1300 km a jedná sa len o malú rybársku dedinku. Aby ste sa odtiaľto dostali do nejakého väčšieho mesta, musíte prejsť cez 3000 km! Vzhľadom k predchádzajúcemu vojenskému využitiu tu síce letisko je, no pre nehostinné podmienky je nevyužívané.

4. Motuo County

názov obrázku
Táto dedinka v tibetskej autonómnej oblasti je považovaná za jedno z posledných miest v Ázii kam nevedie žiadna cestná komunikácia. Moderný svet sa tohto územia nedotkol ani žiadnym iným spôsobom. Do výstavby infraštruktúry vedúcej k nej boli vynaložené milióny dolárov. Zosuvy pôdy, lavíny a nehostinný terén však tieto pokusy vždy skazili.
 
5. Tristan da Cunha
názov obrázku
Ak sa vás niekedy niekto spýta, aké je od civilizácie najvzdialenejšie miesto na svete, odpovedzte Tristan da Cunha. Pod týmto pojmom sa skrýva malá skupina ostrovov v južnej časti Atlantického oceánu. Najbližšia civilizácia je 2750 km vzdialená Južná Afrika, alebo 3300 km vzdialená Južná Amerika. Žije tu asi 270 obyvateľov z ktorých väčšina sú pôvodný obyvatelia. Len malú časť tvoria prisťahovalci ktorí, sa sem doplavili v roku 1800. Na ostrove prekvitajú pôvodné spôsoby obživy.
 

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: Kickassfacts.com | Zdroj multimediálnych súborov: Kickass.com | Úvodná fotografia: Realitypod.com

Jazyková korekcia: Lukáš Dubovský

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť