Diéta je riadený spôsob konzumácie jedla, ktorého cieľom je znížiť, udržať alebo zvýšiť telesnú hmotnosť, alebo prevencia a liečba chorôb, ako sú cukrovka či obezita. Chudnutie závisí od množstva kalórií, ktoré sa konzumujú, takže nízkotučné alebo nízkosacharidové diéty nie sú o nič účinnejšie ako iné druhy diét, pretože všetko závisí od rovnováhy príjmu a výdaju. Ľudia však neustále skúšajú nové a nové druhy diét s nádejou, že konečne objavia kľúč k úspechu, píše muscleandfitness.com.
V minulosti existovala šialená diéta, ktorú navrhol fotograf Robert Cameron v 60. rokoch 20. storočia. Cameron tvrdil, že stravou pozostávajúcou z mäsa a alkoholu dokázal chudnúť a udržiavať si nízku hmotnosť. Jeho diéta sa skladala z vysokého podielu bielkovín a tukov a vylučovala pevné formy uhľohydrátov ako cestoviny a chlieb. Pri tejto diéte sa konzumovalo iba mäso a alkohol ako napríklad Martini.
Cameronova filozofia stravovania bola zverejnená v knihe s názvom The Drinking Man’s Diet, ktorá bola jednou z prvých populárnych módnych diét a vyskúšali ju stovky ľudí. V súčasnosti sa zdá, že pitie takéhoto množstva alkoholu, ako bolo navrhované v tejto diéte, by sa mohlo spájať so zvýšeným rizikom mnohých chronických ochorení a dokonca s ohrozením krátkodobej aj dlhodobej funkcie mozgu.
Ako ďalšiu z bláznivých diét možno spomenúť takzvanú haleluja diétu, ktorá sa zameriava na konzumáciu potravín uvedených v Biblii. Extrémnejšie verzie diéty sa zameriavajú iba na potraviny uvedené v Knihe Genezis, čo zahŕňa bylinky, semená, zeleninu, strukoviny a ovocie. Prívrženci tejto diéty sa tiež musia vyhýbať jedlám, ktoré sú zakázané v knihách Leviticus, Numeri a Deuteronómium, vrátane bravčového mäsa a iných zakázaných jedál.
Kóma či modré okuliare mali byť kľúčom k vysnívanej postave!
Extrémna diétna metóda, ktorú preslávil Elvis Presley, spočívala v tom, že sa dlho spí, aby sa predišlo konzumácii potravy. Elvis sa niekedy nechal uviesť do medicínskej kómy na niekoľko dní, čo mohlo byť spôsobené aj tým, že niekedy zjedol až 100 000 kalórií denne. Tento spôsob stravovania však nie je vhodný na dlhodobé udržanie zdravia.
Ďalšia extrémna diéta spočívala v nosení modrých okuliarov, aby jedlo vyzeralo menej lákavo a tým sa znížilo množstvo kalórií, ktoré konzument prijímal. Japonský vynálezca prišiel s teóriou, že jedlo v červenom a žltom spektre vyzerá najchutnejšie, zatiaľ čo modrá farba vyzerá najmenej chutne. Preto vytvoril okuliare, ktoré robia jedlo modrým s cieľom prinútiť ľudí jesť menej. Neexistujú však žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že nosenie modrých okuliarov vedie k chudnutiu.
Vatová diéta je stále pomerne novodobou diétou, ktorá spočíva v konzumácii vatových guličiek namočených v tekutinách, ako sú džúsy či smoothies, aby sa človek cítil plný, no zároveň nepriberal na váhe. Táto diéta bola opakovane kritizovaná ako nebezpečná pre ľudské zdravie. Predpokladá sa, že táto diéta vychádza z modelingového priemyslu, v ktorom sú ženy podporované k tomu, aby boli nezdravo chudé.