protein a vajicka
Jednohubky

Konzumujete výrobky s vysokým obsahom proteínov? Zdá sa, že so zdravou stravou nemajú toho veľa spoločného.

Len čo sa medzi spotrebiteľmi udomácnilo slovné spojenie low carb, teda diéta s nízkym obsahom sacharidov, nové trendové produkty zapĺňajú regály v supermarketoch. Zrazu sú tu potraviny obohatené o extra bielkoviny, ktoré sú ponúkané s označením High Protein a to počnúc kukuričnými lupienkami, mliekom, rastlinnými mliečnymi alternatívami, čipsami, čokoládovými tyčinkami až po chlieb či vodu bohatú na bielkoviny. Dokonca aj produkty ako syr alebo orechy, ktoré majú prirodzene vysoký obsah bielkovín, sú odrazu propagované ako extra bohaté zdroje bielkovín. No všetky vysokoproteínové produkty majú jedno spoločné a to, že sú výrazne drahšie.

Podľa kritikov nie sú produkty bohaté na bielkoviny v skutočnosti zdravšie ako originály. Mnohé z nich obsahujú buď veľa cukru alebo sladidiel a sú považované skôr za nezdravé, pretože môžu zmeniť bakteriálne zloženie v čreve a tiež zvyšovať chuť na sladké, vysvetľuje ndr.de.

Navyše tuk a konzervačné látky možno nájsť aj v spracovaných produktoch s vysokým obsahom bielkovín. Proteín v týchto výrobkoch zvyčajne pochádza zo sóje, hrachu, pšenice, ryže či srvátky a ak ste alergický napríklad na sójové produkty alebo máte intoleranciu na niektoré z týchto látok, mali by ste sa mať na pozore. Rastlinné bielkoviny sa navyše extrahujú pomocou chemických procesov a pridávajú sa do produktov, čo nemá veľa spoločného so zdravým, prirodzeným zdrojom bielkovín.

Viac bielkovín neznamená štíhlejšiu postavu

Podľa odporúčaní potrebujú dospelí každý deň 0,8 až 1,2 gramu bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti. Pre tých, ktorí pravidelne cvičia s vlastnou váhou, sa táto potreba môže zvýšiť až na 1,5 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Zdraví ľudia by však mali byť schopní pokryť svoju potrebu bielkovín z prírodných zdrojov.

Existujú však niektoré skupiny ľudí, ktorým môže byť odporúčané zvýšiť príjem bielkovín, ako sú starší ľudia, ľudia s podváhou alebo tí, ktorí potrebujú zvláštnu starostlivosť. Ľudia s rakovinou, ktorí absolvujú liečbu, môžu tiež potrebovať viac bielkovín. V takýchto prípadoch by však mal lekár odporučiť špeciálne proteínové nápoje namiesto jedál obohatených o bielkoviny.

Bielkoviny vám samé osebe nebudú pomáhať v procese chudnutia a aj keď sú bielkoviny zložkou potravy, ktorá najlepšie zasýti a podporí rast svalov, neznamená to, že ich konzumácia sama osebe povedie k chudnutiu. Ak nebudete mať správnu energetickú bilanciu, môže to viesť k zvýšeniu hmotnosti, pretože telo ukladá nepotrebnú energiu ako tuk.

Okrem toho ľudia trpiaci problémami s obličkami alebo dnou by mali byť opatrní pri konzumácii produktov s vysokým obsahom bielkovín. Prekročenie denného príjmu bielkovín môže preťažiť obličky a zhoršiť záchvaty dny.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť