modre oci
Nezaradené

5 nezodpovedaných otázok o Ježišovi

Je Veľká noc. Kresťania z celého sveta sa stretávajú, aby posilnili svoju vieru v smrť a znovuzrodenie Ježiša Krista. Napriek tomu, že tieto sviatky v redakcii oslavujeme tiež, prinášame vám aj tento článok, ktorý vám ukáže, že o Ježišovi ešte zďaleka nevieme všetko.

1. Kedy sa Ježiš narodil ?

Väčšina kresťanov oslavuje narodenie Ježiša 25. decembra, no nemusí to byť jeho skutočný dátum narodenia. Odborníci nie sú za jedno ani v názore na rok jeho narodenia. Uvádzajú sa roky od 2 p.n.l. až po 7 p.n.l.. V roku 2008 astronóm Dave Reneke pracoval na výskume s ktorým zistil, že Betlehemská hviezda môže byť spoločným svetlom Venuše a a Jupiteru, a vďaka tomuto výskumu určil dátum Ježišovho narodenia na 17. júna roku 2 p.n.l.. Iní vedci zase na základe príbehu o pastierovi a ovečkách dospeli k názoru, že Jeˇiš sa narodil niekedy na jar.

2. Bol Ježiš ženatý ?

Román Dana Browna – Da Vinciho kód prvýkrát verejne nastolil otázku, či Ježiš nebol ženatý. Niektorí biblický učenci tvrdili, že Ježiš mohol byť ženatý s Máriou Magdalénou. Táto žena bola v Novom zákone spomínaná pomerne často. V Evangéliu podľa Filipa sa píše ,,Boli traja, ktorí vždy chodili s Pánom: Jeho matka Mária a jej sestra a Magdaléna, ktorá bola nazývaná jeho spoločníčkou.” V roku 2012 boli objavené zbytky papyrusu známeho aj ako Evangélium Ježišovej manželky. Tento dokument obsahuje aj riadky na ktorých sa píše ,,Ježiš im povedal – Moja žena…” Forenzné analýzy dokázali, že dokument je pravdepodobne autentický.

3. Vedel Ježiš chodiť po vode ?

jezis na vode

Jeden z najbôsobivejších zázrakov pripisovaných Ježišovi, je nepochybne chodenie po vode Galilejského mora. Nedávne výskumy ukázali, že by to mohla byť pravda, no v inom slovazmysle, než ako zázrak. V dobe kedy je Ježišovi pripisovaný tento zázrak, bola podľa historikov okolitá teplota asi mínus 4 °C. Vo vodách jazera sa už objavovali plávajúce kusy ľadu, ktoré by však bolo ťažké rozpoznať. 

4. Kedy Ježiš umrel ?

Väčšina prameňov uvádza, že Ježiš umrel pod rukou rímskeho prefekta Piláta Ponského. Kresťanské evangéliá hovoria, že obloha potemnela hodinu po Ježišovom ukrižovaní. O tento fakt sa v súčastnosti opierajú astronómovia, a dúfajú že čoskoro sa im podarí rozlúštiť záhadu času Ježišovej smrti.

5. Bol Ježiš pochovaný v Turínskom plátne ?

turinske paltno

Turínske plátno je látka v ktorej mal byť údajne pochovaný Ježiš, a vraj sa v nej nachádza aj odtlačok jeho tela. Zvláštnosť tejto relikvie spočíva v tom, že ani samotná katolícka cirkev nemá k tejto relikvii oficiálny postoj, a to aj napriek tomu že v katedrále v Turíne v Taliansku ju ročne navštívia desaťtisíce ľudí. V roku 1980 bol vykonaný výskum pomocou rádiokarbónovej metódy testovania veku v troch rôznych výskumných ústavoch. V ovýsledku je uvedené, že tkanina nie je staršia než 800 rokov, a teda sa datuje medzi roky 1260 a 1390. 

Tento článok nám dáva celkom jasne najavo, že aj keď je Ježiš Kristus jedna z najvýznamnejších historických osobností, stále o ňom zďaleka nevieme všetko. Či sa presné odpovede na tieto otázky niekedy dozvieme ukáže len čas. 

Jozef Kotrý / Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť