modre oci
Nezaradené

50 najdrahších vecí na svete: 3. časť

Peniaze, ktoré niektorí ľudia nezarobia za celý život, sú iní ľudia ochotní dať za auto, obraz, šperk alebo kus nábytku. Nič pre nich nie je drahé a my môžeme iba obdivovať krásu niektorých kúskov alebo nad nimi krútiť hlavou, ako je možné, že za to niekto bol ochotný dať toľké peniaze.

V niekoľkých častiach vám prinesieme tie najdrahšie predmety vo svojich kategóriach. Už sme tu mali prvú časť, ktorú si môžete prečítať TU a tiež druhú časť, ktorú si môžete pozrieť TU. Dnes si môžete užiť ďalších 10 najdrahších vecí na svete.

21

Najdrahší filmový kostým:

Biele šaty Marilyn Monroe z filmu The Seven Year Itch (Slamený vdovec)

21.MarilynsMonroesWhiteDressTheSevenYearItchimg: via embarquenaviagem.com

Cena: $5 600 000

Zatiaľ čo film je už dávno preč z kín a nie je vnímaný ako populárny v modernej dobe, kultová scéna s Marilyn Monroe, kde jej biele šaty nadvihuje vzduch vypúšťaný z ventilačnej šachty metra, je považovaná za najikonickejší záber v americkej kinematografii. Šaty, ktoré mala Marilyn oblečené v scéne, ktorá ju katapultovala na vrchol slávy, boli zozbierané americkou herečkou a speváčkou Debbie Reynolds, ako súčasť zbierky, ktorú zhromažďovala pol storočia. Šaty boli predané za rekordnú sumu v aukčnom dome firmy Profiles in History v roku 2011 spolu s druhými najdrahšími šatami, ktoré mala na sebe Audrey Hepburn vo filme My Fair Lady (tieto šaty boli predané za $4 551 000).
21.AudreyHepburnsAscotdressMyFairLadyimg: via plus.sme.sk


22

Najdrahšia filmová rekvizita:

Aston Martin DB5 z bondoviek Goldfinger a Thunderball

22.AstonMartinDB5GoldfingerandThunderballimg: via edmunds.com

Cena: $4 600 000

Najikonickejšie auto v histórii špionážnych filmov, ktoré sa tiež znovu objavilo v roku 2012 v Skyfall, je Aston Martin DB5 – stelesnené Bondovo auto. Tento model, s číslom podvozku DB5/1486/R bolo auto určené primárne na filmárske účeli s prezývkou „Cestné auto“(„Road car“), na ktorom sa Sean Connery prevážal vo filme Goldfinger a Thunderball. Predalo sa v roku 2010 v aukčnom dome Sotheby’s. Zatiaľ čo auto bolo vybavené všetkými gadgetami, vrátane dvojitého guľometu, otáčacia poznávacia značka a vystrelovacie sedadlo nebolo jeho súčasťou. Vozidlo, ktoré malo všetky tieto úpravy používané počas filmovania bolo iné DB5, s číslom podvozku DP216/1, ktoré bolo prezývané, celkom výstižne, „Efektné auto“ („Effects car“). Tento model bol, žiaľ, ukradnutý z letiskového hangáru v Boca Raton vo Floride v roku 1997 odkedy ho nikto nevidel. Auto malo síce poistku na 4 milióny dolárov, ale vzhľadom na jeho minulosť by malo teraz oveľa väčšiu hodnotu.

V priloženom videu si môžete pozrieť niekoľko záberov z filmu Goldfinger.


23

Najdrahší upomienkový predmet zo Star Wars:

Kamera, s ktorou sa natáčal diel „A New Hope“ („Nová nádej“)

23.ANewHopePrincipalPhotographyCameraimg: icollector.com

Cena: $625 000

Človek by si myslel, že najdrahší kus memorabílie z jednej z najúspešnejších a najkultovejších filmových sérií všetkých čias bude svetelný meč alebo kostým. Avšak držiteľ tohto titulu nebol nikdy pred kamerami, pretože to je kamera samotná. Konkrétne sa jedná o Panavision PSR 35 mm používanej Georgeom Lucasom pre natáčanie scén počas prvej časti Star Wars v roku 1977. Bola predaná ako súčasť zbierky v aukčnom dome Profiles in Hostory v roku 2011, vrátane 1000-stopového podávacieho zásobníka, Panaspeed motora, Elemack kamery, objektívom a iných ďalších vecí. Táto kamera viac ako strojnásobila svoj odhad a tiež drží rekord pre najdrahšiu videokameru v histórii. Neobvyklé je, že svetelný meč Luke Skywalkera je zaradený na štvrté miesto pri relatívne nízkej cene 240 tisíc dolárov. Na druhom mieste je TIE Fighter, ktorý nabúral do Dartha Vadera vo štvrtej epizóde (402 tisíc dolárov) a na treťom je helma Snowtroopera (276 tisíc dolárov).
23.1980JawaFigurewithVinylCapeimg: theguardian.com

Najdrahšia Star Wars figúrka je Jawa z roku 1980 v pôvodnom balení s vinylovým plášťom (naproti bežným látkovým variantom) za 16 500 dolárov.


24

Najdrahší hudobný nástroj:

Husle Stradivarius z roku 1721 „Lady Blunt“

24.1721LadyBluntStradivariusViolinimg: via pinterest.com

Cena: $15 900 000

Svoje meno si vydobyli 30 rokmi strávenými vo vlastníctve vnučky Lorda Byrona, lady Anne Blunt. Tento nástroj viac ako štvornásobne prevýšil posledný rekord, ktorý držal iný Stradivarius, keď bol v roku 2011 predaný na aukcii. Cenu zásadne zvýšil fakt, že peniaze putovali na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením a tsunami v Japonsku. Lady Blunt je považovaná za mimoriadne zachovalý kúsok, avšak v roku 2014 bola takmer zosadená zo svojho piedestálu svojou sesternicou –  jednej z posledných 10 kusov, „MacDonald“ Stradivarius viola z roku 1719 (Stradivarius vytvoril 1100 nástrojov počas jeho života, pričom sa zachovalo 650. Kde 512 z nich sú husle, čo Stradivarius violy robí 50-krát vzácnejšie ako Stradivarius husle). Vzhľadom na túžbu získať plný Stradivarius sláčikový kvartet, ktorý pozostáva z prvých a druhých huslí, violončela a violy, aukčný dom Sotheby’s spravil odhad na 45 miliónov dolárov. Bohužiaľ, violu sa v aukcii nepodarilo predať.

V priloženom videu si môžete pozrieť krátky komentár a aj ukážku ako znejú Stradivarius husle.


25

Najdrahšia socha:

„L’homme au doigt“ od Alberta Giacomettiho

25.LhommeaudoigtAlbertoGiacomettiimg: artctualite.com

Cena: $141 300 000

Považovaný za jedného z najvýznamnejších sochárov v histórii, ktorého tri diela sú medzi top 10 najcennejšími kúskami umenia všetkých čias, Giacometti je kategória sama o sebe – nazývaný súčasne surrealistom aj formalistom. Toto dielo (voľne preložené ako „Ukazujúci muž“) je považované za najviac ikonickú a evokujúcu sochu. Giacometti vytvoril v roku 1947 dohromady 6 odliatkov (plus jeden skúšobný), avšak kúsok, ktorý sa predal za rekordnú sumu je považovaný za jedinú kópiu maľovanú ručne, aby tak zvýšil jej výrazný dopad. Dva odliatky sú umiestnené v Múzeu moderného umenia v New Yorku a londýnskej Tate Gallery. Tento konkrétny exemplár, jeden z niekoľkých v súkromných rukách, bol súčasťou rovnakej zbierky takmer pol storočia až dokým ho na aukcii nevydražili za rekordnú sumu.


26

Najdrahší materiál:

Antihmota

26.Antimatterimg: via scienceblogs.com

Cena: $62 500 000 000 000/gram

Hmota obsahujúca antičastice (majú rovnakú hmotnosť ako obyčajné častice, ale majú opačný náboj, kvantovú rotáciu a rad ďalších charakteristík), aj keď stále ešte v plienkach, bola vyrobená v nekonečne malom, ale zistiteľnom množstve v CERNe v roku 2010. Dohromady 38 atómov antivodíka vydržalo približne 1/10 sekundy. Náklady na výrobu sú, žiaľ, veľmi prehnané. (Link na WIKI)
26.Californiumimg: via kickassfacts.com

Na príbuznú nôtu, najdrahší prvok je Kalifornium, ktoré sa prirodzene nevyskytuje s výnimkou veľmi malých množstiev a môže byť syntetizované na niektorých miestach, vrátane Oak Ridge National Laboratory v USA alebo Reseach Institute of Atomic Reactors v Rusku. Kalifornium je vysoko rádioaktívne a nestabilné,  avšak niektorí ho považujú za kandidáta pre rozvoj jadrového štiepenia. Jeho vzácnosť vedie k cene 27 miliónov dolár za gram, čo je stále menej než 1% z ceny antihmoty.


27

Najdrahšia kniha/rukopis:

Zápisky Leonarda Da Vinciho „Codex Leicester“

27.CodexLeicesterCodexHammerLeonardoDaVinciimg: tuxboard.com

Cena: $30 800 000

Codex Leicester bol napísaný okolo roku 1508 a je jedným z 30 rukopisov, ktoré Da Vinci napísal počas svojho života. Na 72 stranách je okolo 300 poznámok a podrobných nákresov nakreslených tavenou kriedou a hnedým atramentom a napísaných slávnym Leonardovým zrkadlovým písmom. Všetky tieto skeče majú spoločnú tému: Voda a hydromechanika. Historický význam Kódexu Leicester je posilnený tým, že Da Vinci pravdepodobne používal obsah ako výskum pri maľovaní pozadia na jeho slávnom obraze s Monou Lisou. Kódex bol kúpený miliardárom Billom Gatesom v roku 1994, ktorý jeho stránky naskenoval do digitálnej podoby, pričom niektoré z nich neskôr distribuoval na CD nosičoch ako šetriče alebo pozadia na obrazovky ako súčasť Microsoft Plus! pre Windows 95. Kódex je vystavený pre verejnosť raz ročne v rozličných mestách po celom svete.


28

Najdrahšia fotografia:

„Rhein II“ od Andreasa Gurskyho

28.RheinIIAndreasGurskyimg: hamptonsarthub.com

Cena: $4 338 500

Fotografia bola opísaná umeleckým spisovateľom Florencom Watersom v The Daily Telegraph ako „živá, krásna a pamätná – mal by som povedať nezabudnuteľná – súčasne  stavané na romantickom pozadí“ a novinárom Maeve Kennedym v The Guardian ako „kalný obrázok šedého Rýnu pod šedou oblohou“. Akokoľvek to chcete nazvať, tento chromogénny výtlačok fotografie zachytenej Gurskym v roku 1999 na rieke Rýn, s dĺžkou viac ako 3,6 m, vytlačenej na plexisklo a zarámovanej, reprezentuje najdrahšiu fotografiu, ktorá bola kedy predaná. Je to jeden zo šiestich kusov vyhotovených umelcom a zároveň jeden iba z dvoch kusov v súkromnom vlastníctve. O fotografii sa vedú aj spory, že umelec použil digitálne úpravy, aby ju vytvoril, zahŕňajúc odstránenie továrne a ľudí (viď obrázok nižšie).
28.OriginalsettingofRheinIIimg: maimanohaz.blog.hu

V roku 2014, fotograf Peter Lik tvrdil, že predal tlač jeho fotografie „Phantom“ (viď obrázok nižšie) za 6,5 milióna dolárov, avšak predaj nebol potvrdený zberateľskou komunitou.
28.PhantomPeterLikimgtn.com.ar


29

Najdrahší drahokam:

Ružový diamant

29.GraffPinkPinkDiamondimg: via pinterest.com

Cena: $46 000 000

Toto je veľmi tvrdý oriešok. Drahé kamene bývajú predávané častejšie v súkromných zbierkach než verejných, a tak zdroje uvádzajúce ceny sú často sporné. Najväčší súkromný predaj bol za 80 miliónov dolárov za Wittelsbach diamant (predtým bol súčasťou bavorských korunovačných klenotov), ktorý kúpil emir z Quataru, avšak ten nie je oficiálne potvrdený. Drahokam (s hodnovernými informáciami), ktorý bol predaný za najvyššiu sumu je Pink Diamond, ktorý je klasifikovaný Gemological Institute of America ako „moderná intenzívna ružová“ – vysoký farebný rating pre ružové diamanty – a posúdený ako diamant typu IIa, čo ho umiestňuje medzi horné 2 percentá svetových diamantov. Tento drahokam je smaragd s vybrúsenými zaoblenými rohmi, upevnený na platinový prsteň s dvoma sprievodnými štítmi v tvare diamantu. Drahokam bol kúpený na aukcii v novembri 2010 londýnskemu miliardárovi Laurencovi Graffovi.
29.BahiaEmeraldimg: latimes.com
Pokiaľ ide o odhadovanú hodnotu, najväčšie formálne ohodnotenie prislúcha neopracovanému drahokamu Bahia Emerald. Ten bol pôvodne nájdený v berylových baniach na západe Bahie (Brazília) 9. júla 2001. Odhadovaná hodnota je 400 miliónov dolárov. Po tom, čo bol prepašovaný do Spojených Štátov, Bahia Emerald bol presunutý do New Orleans. Po hurikáne Katrina zostal ponorený pod hladinou po dobu dvoch mesiacov, než mohol byť znova vylovený. Enormný blok smaragdov bol neskôr ukradnutý  priekupníkom drahých kameňov v Las Vegas. Po jeho nájdený bol uložený do úschovy policajným oddelením v Los Angeles. Podľa niektorých zdrojov, Bahia Emerald bola zapojená do bankovej transakcie vo výške 197 miliónov dolárov s Bernardom Madoffom, predtým než bol zatknutý. Po niekoľkých sérií žalôb za účelom získať smaragd späť, sudca John A. Kronstadt oznámil, že by rád o tejto veci pojednával, i keď ešte nebolo vynesené žiadne oficiálne stanovisko. V súčasnosti existuje 8 jednotlivých strán s nárokmi na drahokam.


30

Najdrahšia mapa:

Mapa Ameriky z roku 1789 od Abea Buella

30.1789MapofAmericaAbeBuellimg: digitaldataservices.com

Cena: $2 100 000

Táto mapa je významná pretože je prvou mapou Spojených Štátov vytlačenou vrámci Spojených Štátov, ako prvá obsahuje obrázok americkej vlajky a tiež je jednou z iba siedmich posledných exemplárov. Aj napriek svojmu významu bola ešte pred desiatimi rokmi vcelku neznáma. Mapa je sama o sebe pozoruhodná tým, že neobsahuje žiadne nové kartografické informácie. Namiesto používania existujúcich informácií, Buell vylúčil slovo „New“ z niekoľkých názvov miest. Z „New Orleans“ sa stalo „Orleans“ a z „New Hampshire“ zas „Hampshire“. Buell sám viedol zaujímavý život mimo vytvárania jeho mapy, vrátane odsúdenia za falšovanie, čo viedlo k orezaniu jeho uší a označkovaniu jeho čela písmenom „C“, ktoré mu tam zostalo do konca jeho života.30.PtolemysCosmographia1477img: finebooksmagazine.com

Najdrahší atlas je z roku 1477 od Ptolemya s názvom „Cosmographia“. Atlas je najkomplexnejším zhromaždením geografických poznatok v Rímskej ríši, ktoré malo obrovský vplyv na arabské aj talianské renesančné intelektuálne hnutia. Atlas bol predaný v roku 2006 v aukčnom dome Sotheby’s za sumu takmer 4 miliónov dolárov.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.