modre oci
Nezaradené

Moč stojí za množstvom zaujímavých príbehov. Toto ste o ňom určite nevedeli.

Piť či nepiť moč v prípade núdze? Kde sa nachádza močový mechúr homára? Prečo si v stredoveku cenili moč ryšavých chlapcov? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v našich zaujímavostiach o moči.

Konzumácia špargle má vplyv na pach moču, no zaujímavé je, že len 22% populácie to dokáže ucítiť.
Asparagus_thumb
img: via kickassfacts.com

Množstvo sprievodcov a inštruktorov neodporúča piť moč ani v prípade núdze.

V starovekej Indii bola cukrovka nazývaná “madhumeha” v preklade “medový moč”, pretože tento moč lákal mravce. Práve indickí lekári Sushruta a Charaka prvýkrát rozdelili cukrovku na typ 1 a typ 2 niekedy v rokoch 400-500 n.l.

V roku 1669 objavil Hennig Brand fosfor vďaka prevareniu moču a zahriatiu zvyšku na vysokú teplotu. Jeho skutočným zámerom však bolo vyrobiť zlato, pretože veril, že žltá farba dokazuje prítomnosť zlata.

Počas natáčania filmu Chinatown nechcel Roman Polanski dovoliť herečke Faye Dunaway odísť na WC. Ona sa na protest vymočila do pohára a hodila ho režisérovi priamo do tváre.

V Singapure je nelegálne močiť vo výťahu. Niektoré výťahy majú dokonca detektory, ktoré zaznamenávajú pach moču a v tom prípade spustia alarm, zamknú výťah a previnilca z neho dostane až polícia.
SingaporeelevatorAntiUrineDevice_thumb
img: via kickassfacts.com

Aborigéni v Austrálii majú bolestivý rituál “dospelosti”. Ide vlastne o antikoncepčný prostriedok, kedy mladému chlapcovi urobia dierku pri koreni penisu a do nej vložia drievko, aby sa rana nezrastla. Moč i semeno bude vytekať po celý život iba touto dierkou s výnimkou prípadov, keď si ju muž pridrží prstom a vtedy to pôjde klasickou cestou.

Z moču diabetikov je možné vyrobiť alkohol, pretože má vysoký obsah cukru.

V roku 1930 bol penicilín taký vzácny, že bol znovu získavaný z moču pacientov, ktorí ho predtým užili.

Kým niekoľko astronautov Apolla nebolo ochotných priznať, že “malá” veľkosť je pre nich vhodnejšia, dovtedy boli kondómy na zber moču v skafandroch vo veľkostiach “veľké”, “obrovské” a “gigantické”.

Močový mechúr samčekov homára je v ich hlave. V boji moč striekajú súperovi priamo do tváre.
Malelobster_thumb
img: via kickassfacts.com

Aztékovia sa sprchovali dvakrát denne a používali kvety ako mydlo a ústnu dutinu si udržiavali v čistote tiež pomocou kvetov. Naproti tomu sa Španieli v tom istom čase vode vyhýbali, pretože verili, že po sprche je koža viac náchýlná na mor. Ústnu dutinu a zuby si “čistili” močom.

V starovekom Egypte používali moč tehotných žien na klíčenie semien. Tak sa pokúšali určiť pohlavie dieťaťa. Keď vyklíčil jačmeň skôr, bude to chlapec. Ak pšenica, na svet príde dievča.

Moč ryšavých chlapcov bol v stredovekej Európe cenený kvôli tvorbe farbiva pre vitráže.

V druhej svetovej vojne, počas chemického útoku, používali kanadskí vojaci ako primitívny respirátor kusy látky namočenej v moči. Amoniak v moči reagoval s chlórom a neutralizovali ho.

Existuje choroba dojčiat zvaná “Choroba javorového syrupu”, kedy moč dieťaťa páchne za javorovým syrupom alebo spáleným cukrom. Môže mať fatálne následky.
MapleSyrupUrineDisease_thumb
img: via kickassfacts.com

Na mesiaci je viac ako 180 ton odpadu a trosiek, ktoré vyprodukoval človek. Vrátane 96 vriec s močom, výkalmi či zvratkami.

Užívatelia pervitínu niekedy recyklujú chemikálie z vlastného moču alebo ho priamo pijú, aby si navodili stav.

V roku 1950 vykonali presný tehotenský test pomocou moču ženy, u ktorej sa predpokladalo, že je tehotná. Ten vpichli do žaby. Keď do 24 hodín začala produkovať vajíčka, test bol pozitívny.

Špargľa bola raz zložkou záchranného balíčka pre amerických pilotov. Moč po zjedení špargle priláka ryby a tie si potom piloti v núdzi vedia ľahšie chytiť.

Skupina Mötley Crüe v roku 1997 mala vlastný sýtený nápoj s názvom Mötley Brüe, ktorý sľuboval, že váš moč premení na modrý.
MtleyBre_thumb
img: via kickassfacts.com

Ruskí kozmonauti majú zvláštny rituál. Vždy pred odletom do kozmu omočia pravé zadné koleso autobusu, ktorý ich vezie k raketoplánu. Ženu sú od tohto konania oslobodené, no niektoré zo solidarity olejú koleso vlastným močom z pohára.

Existuje čínska delikatesa s názvom “Vajcia panicov”. Ide o vajcia varené v moči chlapcov pred pubertou.

NASA vytvorila stroj, ktorý dokáže pretvoriť moč astronautov na pitnú vodu, ktorá je čistejšia ako voda z kohútikov v USA.

Do ZOO v holanskom Rotterdame bola privolaná polícia kvôli silnému zápachu marihuany. Nakoniec zistili, že za to môžu vlky hrivnaté, pretože ich moč páchne ako kanabis.

img: via kickassfacts.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť