modre oci
Nezaradené

Dôkazov o ich existencií máme mnoho: Toto je 6 doposiaľ neobjavených pokladov

Zostávajú stratené a miesta ich pravdepodobného výskytu sú zahalené tajomstvami. Zatiaľ ich nikto preukázateľne neobjavil a zdá sa, že v blízkej budúcnosti ani neobjaví.

1

Montezumov poklad

Keď prišiel Hernando Cortéz v roku 1519 do aztéckeho hlavného mesta Tenochtitlán, aztécky kráľ Montezuma II., ho privítal veľkým obradom. Aztékovia považovali Cortéza za bieleho boha Quetzalcoatla a ten tento mýtus využil naplno. Kráľa Montezumu II. uväznil a spolu s podporou časti domorodého obyvateľstva, terorizoval a plienil celé mesto a Aztécku ríšu. Postupne sa však Aztékovia proti španielskej nadvláde vzbúrili a Španieli boli nútení Tenochtitlán opustiť. Počas tejto vzbury bol zabitý aj vládca Montezuma II. Pri zbesilom úteku skončili všetky nakradnuté cennosti v jazere Texcoco. Hoci sa o rok Cortéz vrátil aj s novou armádou, tzv. Montezumov poklad zostal nadobro stratený v jazere Texcoco. Mnohí bádatelia sa snažili poklad bez väčších úspechov nájsť. Jedna z legiend hovorí, že poklad bol Aztékmi vylovený a spolu s mŕtvym telom Montezumu II. prenesený na niekam na sever, pravdepodobne do oblasti južného Utahu.

Montezuma II.

img: via history.com

2

Nacistické zlato v jazere Toplitz

Počas posledných mesiacov 2. svetovej vojny, sa nacistický režim snažil schovať poklady, ktoré nazhromaždil v priebehu rokov 1939 – 1945. Išlo najmä o cenné umelecké diela, starožitnosti a zlato odsúdených židovských rodín. Práve malebné, no ťažko prístupné jazero Toplitz v rakúskych Alpách malo slúžiť, ako úkryt pre Ríšske poklady. V roku 1959 potápači z jazera vylovili milióny falošných anglických libier, ktoré mali ešte počas vojny slúžiť na pokorenie nepriateľa prostredníctvom inflácie, ale nenašli žiadne stopy po nacistickom zlate. Tento neúspech neodradil ďalších hľadačov pokladov, z ktorých niektorí pri potápaní za údajným pokladom prišli o život. Pátranie po nacistických pokladoch v jazere bolo nakoniec zakázané.

Jazero Toplitz

img: via wikipedia.com

3

Poklad piráta Čierna brada

Pred začatím svojou krátkej, ale intenzívnej pirátskej kariéry pracoval pirát Čierna brada (vlastným menom Edward Teach), ako korzár pre Britské kráľovstvo. Od roku 1716 do roku 1718, brázdil so svojou loďou Pomsta kráľovnej Anny, moria v Západnej Indii a tiež pobrežia Severnej Ameriky. V tejto oblasti prepadával španielske lode plné pokladov smerujúce z Mexika a Južnej Ameriky do Španielska. V roku 1718 bol v ťažkom boji porazený Robertom Maynardom. Maynard mu odťal hlavu a vystavoval ju na svojej lodi. Pred svojou smrťou Čierna brada vyhlasoval, že ukrýva obrovský poklad, no nikomu neprezradil miesto úkrytu. Hľadači pokladov zatiaľ márne prehľadali značnú oblasť na západe Severnej Ameriky od pobrežia Virgínie až po Karibské more.

Edward Teach prezývaný Čierna brada

img: via history.com

4

Limský poklad

V roku 1820 poverili španielske orgány britského námorného kapitána Williama Thompsona záchranou pokladu z mesta Lima pred revolučným vodcom za nezávisloť – José de San Martínom. Išlo o poklad obrovskej hodnoty nazhromaždený od dobytia Inkskej ríše. Namiesto toho Thompson zabil španielskeho miestodržiteľa a s pokladom utiekol. Španieli Thompsona vypátrali a okrem neho a jeho prvého dôstojníka popravili celú posádku Thompsonovej lode. Thompson Španielom sľúbil, že im ukáže miesto, kde je poklad ukrytý. Po príchode na Coco Island, kde sa mal poklad nachádzať, Thompson spolu s jeho druhom utiekli do džungle a nikto o nich viac nepočul. Po poklade pátralo asi 300 expedícii, no podarilo sa z neho nájsť len 16 centimetrovú sošku Panny Márie z rýdzeho zlata.

Coco Island

img: via history.com

5

Mosbyho poklad

V marci 1863 podnikol plukovník Konfederácie John Singleton Mosby so svojimi spolubojovníkmi riskantný útok proti vojakom Únie pri meste Fairfax. Mosby a jeho banda prekvapili 40 vojakov Únie a zajali ich bez jediného výstrelu. Z príbytku generála Edwina Stoughtona údajne Mosby ukoristil zlato, šperky a ďalšie cennosti patriace virginským rodinám v hodnote 350 000 dolárov, ktoré nazhromaždili vojaci Únie a ich generál. Pri ústupe, ale Mosby narazil na celý kontingent vojenských jednotiek Únie. Ešte skôr, než došlo k bitke, rozkázal Mosby svojmu pobočníkovi, aby celý poklad zakopal. Zakopal ho veľmi dobre, pretože dodnes sa k nemu nikto nedostal.

John Singleton Mosby

img: via history.com

6

Archa zmluvy

Podľa Biblie bola archa zmluvy zhotovená na príkaz samotného Boha. Pozostávala z akáciového dreva a bola bohato zdobená zlatom. Jej účelom bolo okrem iného, chrániť kamenné tabule, do ktorých bolo vyrytých Desať Božích prikázaní. Izraelčania opatrovali archu zmluvy počas 40- ročného putovania po púšti a neskôr bola uchovávaná v Šalamúnovom chráme. V roku 607 p.n.l. bolo po útoku Babylončanov na Izrael, zabitých okolo milión Židov a preživší boli odvlečení do zajatia. Keď sa Izraeliti vrátili zo zajatia, archa zmluvy zmizla a spolu s ňou mnohé poklady nevyčísliteľnej hodnoty. Od tejto doby hľadajú archu zmluvy mnohí nadšenci, ale i uznávaní odborníci.

Archa zmluvy

img: Titulná foto: history.com

 

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.