Armády po celom svete vyžadujú vždy tých najlepších vojakov. Aby sa uistili, že zostanú naozaj len tí najodolnejší, uchádzačov postavia pred mnohé prísne cvičenia, zahŕňajúce psychickú aj fyzickú námahu. Prečítajte si zoznam siedmich najextrémnejších vojenských cvičení.
Cesta do neba – námorníctvo Taiwanu
Na Taiwane sa rozhodli vystaviť svojich vojakov fyzickému aj psychickému stresu. Neskôr tak dokážu zvládnuť najťažšie podmienky v boji. Test s názvom „Cesta do neba“ je záverečnou fázou 9 týždňového intenzívneho programu. Program vyžaduje absolvovanie mnohých cvičení. Jedným z nich je aj takzvané leopardie plazenie sa trasou, ktorá je pokrytá neotesanými koralmi a kameňmi. Nováčikovia, plaziaci sa cez ostrý terén zažívajú extrémnu bolesť. Účastníci záverečného cvičenia navyše nespia viac ako 4 dni.
Prechádzka peklom – špeciálne jednotky Bieloruska
Ministerstvo vnútra v Bielorusku má na starosti bezpečnostné sily v krajine. Vojaci musia často absolvovať výcvik, ktorý zahŕňa fyzické testy a prekážky v nepriateľských podmienkach. Špeciálne jednotky tvoria nepochybne tvrdí muži. No aby boli prijatí do elitných Červených baretov, musia to aj dokázať. Úvodný test zahŕňa rýchlu chôdzu, po tej nasleduje boj s holými rukami, útok na výškovú budovu a lezenie. Velitelia ťažkostiam pridávajú a vojakov sa snažia vyhodiť z rovnováhy aj streľbou.
Krvavý nápoj z kobry – Americké námorníctvo
Časy, keď vojenské kurzy zahŕňali len kliky a prekážky sú dávno preč. Tréning námorníctva Spojených štátov teraz obsahuje aj pitie krvi z kobry a odtrhávanie hlav kurčiat. 11 dňový výcvik, nazývaný Zlatá kobra sa uskutočňuje kazdý rok v Thajsku a zahŕňa približne 13 000 vojakov zo Spojených štátov, Singapuru, Indonézie, Japonska a Južnej Kórey. Kurz pokrýva prepadnutia, humanitárnu pomoc a evakuáciu priateľských jednotiek, rovnako aj spôsoby na prežitie v džungli. Po tom, ako sa naučia zabíjať smrteľné kobry, sú povzbudení k tomu, aby pili ich krv. Vraví sa, že krv kobry má množstvo živín a pomáha vojakovi vydržať v stave núdze.
Zásah do hrude – Ruské špeciálne jednotky
V boji sa stretávajú s rôznymi hrozbami od teroristov až po medzinárodných zločincov. To znamená, že musia byť pripravení na akúkoľvek situáciu. Uchádzači sú preto uvedení do nebezpečia už počas výcviku. Jednou z najodvážnejsích techník je streľba do hrude medzi vojakmi navzájom. Hlavnou myšlienkou je pripraviť mužov na prípadnú streľbu v teréne. Niektorí skončia ranení, iní to schytajú do viest.
Tréning pod vodou – špeciálne americké jednotky Navy SEALs
Asi každý už počul o Navy SEAL. Sú známi tým, že vykonávajú tajnú a nebezpečnú prácu. No mnohí z nás nevedia ako títo muží trénujú, aby sa vôbec k tej práci dostali. Ich tréning je jedným z najťažších na svete. Uchádzači okrem iného podstupujú aj extrémne cvičenie pod vodou. Ruky aj nohy majú zviazané, aby nadobudli pocit topiaceho sa človeka. Následne sa musia pohybovať hore a dolu 20 krát, nadnášať sa päť minút, plávať k plytkému koncu bazéna a otočiť sa bez toho, aby sa dotkli dna. Inštruktori ich okrem toho v bazéne aj napádajú aby simulovali topiacu sa obeť.
Beh cez bahno – Britské námorníctvo
Najviac únavnou časťou 32 týždňového výcviku je práve táto. Vraví sa, že premieňa civilov na vojenské oddiely a aj najlepší z uchádzačov z nej majú strach. Sú nútení stráviť 45 minút, vykonávajúc extrémne fyzické úlohy v tak hustom blate, že sa takmer nemôžu hýbať. Sú vyčerpaní, demoralizovaní a pokrytí nechutne zapáchajúcim bahnom. Uniformy poskytujú len malú ochranu a nadriadení neustále pokrikujú príkazy.
Hra s granátom – vojenské jednotky v Číne
Títo vojaci doslova riskujú život ešte predtým ako sa vôbec dostanú na bojové pole. Trénovanie takej armády určite nie je ľahkou úlohou, no Číňania to posunuli na úplne iný level. Ako jedno z cvičení, aby vytvorili väčší nátlak na vojakov, zaviedli hru na život a na smrť, takzvaný horúci zemiak, no tentoraz s granátom. Muži v malom hlúčiku si odistený granát podávajú rýchlo medzi sebou až do poslednej sekundy, keď ho jeden z nich zahodí a granát vybuchne.