S Arktídou to nevyzerá ružovo. Rok 2015 bol najteplejším zaznamenaným rokom pre túto oblasť, s najmenšou maximálnou rozlohou ľadu, ktorá sa objavila 15 dní skôr ako obyčajne. Kvôli stúpajúcim teplotám a zmenšovaniu sa ľadovej pokrývky (nielen v oceáne, ale aj na pevnine Grónska), nastali viditeľné zmeny v správaní zvierat a vo vyskytovaní sa rastlín na danom území. Tieto zmeny boli zdokumentované v správe Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA). (http://www.noaanews.noaa.gov/stories2015/121515-arctic-report-card-warmer-air-and-sea-declining-ice-continue-to-trigger-arctic-change.html)
Priemerná teplota vzduchu v Arktíde bola v porovnaní s priemerom medzi rokmi 1981 a 2010 o 1,3°C teplejšia ako medzi októbrom 2014 a septembrom 2015. Ale v porovnaní s 90-tymi rokmi sa rozdiel viac ako zdvojnásobí, a to na 3°C. Vedci tiež zistili, že väčšina vrstvy ľadu nachádzajúceho sa v Arktíde je iba jeden rok starý, čo znamená, že sa každý rok topí viac a viac. Taktiež sa dokumentovalo, ako sa viac ako 50% grónskeho pevninského ľadovcového príkrovu počas roku 2015 roztopilo. Ročná správa bola spracovaná 70 výskumníkmi z 11 krajín sveta.
„Otepľovanie prebieha v Arktíde viac ako dvakrát rýchlejšie ako niekde inde na svete,“ tvrdí Rick Spinrad, hlavný vedecký úradník Národného úradu pre oceán a atmosféru. „ Vieme, že je to kvôli klimatickým zmenám, ktorých vplyvy vytvárajú náročné podmienky pre arktické komunity, ktoré sú závislé od miestnej obživy a kultúrnej identity. Taktiež vieme, že to, čo sa odohráva v Arktíde, v Arktíde neostane. Zmeny tejto oblasti ovplyvňujú klímu a bezpečnosť na celom svete.“
Stále rastúca teplota spôsobuje aj zmeny v populácií rýb. Druhy žijúce v studených arktických vodách sú vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia ďalej na sever, zatiaľ čo sa tam presúvajú väčšie predátory z Atlantiku ako treska, Hippoglossoides platessoides alebo Sebastes mentella. Tieto väčšie ryby spôsobujú ďalšie škody dychtivým lovom na menšie pôvodné druhy, ktoré za normálnych okolností obývajú túto oblasť.
Takéto environmentálne zmeny ohrozujú aj väčších obyvateľov Antarktídy, ako napríklad mrože. Morské cicavce obvykle vylezú na ľadové kryhy za účelom rozmnožovania, kde sú chránené pred predátormi a búrkami. Vedci však zistili, že kvôli zmršťovaniu morského ľadu trávia zvieratá viac času na súši.
V posledných rokoch sa ich desiatky tisíc zhromažďovalo na kose severozápadne od Aljašky, čo viedlo k zvýšenie úmrtnosti mláďat, keď na pevnine vznikla panika a chaos. A pre samičky to znamená, že musia prejsť približne 177 kilometrov k potravinovej základni.