samovrazda
Zdroj: unsplash.com (Fred Moon)
Zaujímavosti

Poznáte pieseň, ktorá môže za neuveriteľné množstvo samovrážd?

Táto pieseň zabila viac ako 100 ľudí.

Čo spája utopené dievča vo Viedni, mŕtveho obchodníka v Paríži a ženu, ktorá sa predávkovala v Londýne? Jeden song, spojený s viac ako stovkou samovrážd, vrátane muža, ktorý ju skomponoval. Viac ako stovka ľudí spáchala po vypočutí piesne Gloomy Sunday samovraždu.

Rezso Seress s maďarským pôvodom skomponoval v roku 1933, v čase, keď to na svete nevyzeralo ružovo song, ktorý sa stal hitom jeho kariéry. Niektoré zdroje tvrdia, že Seress dokonca k piesni napísal aj text o svetovej apokalypse. Pieseň s melancholickými slovami a depresívnou melódiou sa následne stala akousi hymnou pre samovraždy.

Spojenie medzi samovraždami a piesňami sa nikdy nedalo presne dokázať, no ľudia narobili veľký rozruch a pieseň sa stala zakázanou. Vraj tí, ktorí samovraždy spáchali, počúvali tesne pred aktom spomínanú pieseň. Sam M. Lewis a britský textár Desmond Carter preložili pieseň do angličtiny a nahrali ju v roku 1936. V druhom verši sa spieva:

,,Gloomy is Sunday, with shadows I spend it all
My heart and I have decided to end it all
Soon there’ll be candles and prayers that are sad, I know
Let them not weep, let them know that I’m glad to go
Death is no dream, for in death I’m caressing you
With the last breath of my soul I’ll be blessing you.

Pieseň zaujala aj Billieho Holidaya, ktorý pieseň upravil ešte v roku 1941. Tú však následne zakázali, vraj bola príliš depresívna. Povolená bola len inštrumentálna verzia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť