Pred pár dňami sme vám priniesli prvú časť odpovedí na niektoré mýty týkajúce sa zdravia. Ak ste si ju ešte nestihli prečítať, tak klik tu.
Dnes vám predstavíme ďalších desať z nich.
11. Môžeme z vírivky ochorieť?
Krátka odpoveď: ÁNO
Vírivky sú naozaj skvelou živnou pôdou pre baktérie. V rokoch 2011 – 2012 najnovšie údaje z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zaznamenali, že vypuknutie choroby súvisí s rekreačnou vodou, 69 z 90 prípadov sa stalo v upravenej vode (cháp bazény a vírivky). Väčšina prepuknutí bolo zapríčinených parazitom Cryptosporidium, ktorý môže spôsobiť gastrointestinálne ochorenie a ktorý je odolný voči chlóru. Avšak to neznamená, že by ste sa mali vyhýbať prúdom teplej vody úplne; len sa snažte nepregĺgať veľa vody.
12. Spôsobuje káva rakovinu?
Krátka odpoveď: NIE
Svetová zdravotnícka organizácia by mohla kategorizovať kávu ako „možný karcinogén pre ľudský močový mechúr“, ale z vedeckého hľadiska to tak možno nie je. Káva je konzumovaná obrovským počtom ľudí a bola tak dobre preštudovaná, že je veľmi nepravdepodobné, aby bola karcinogénna – keď už, tak pravdepodobne znižuje riziko niektorých druhov rakoviny; píše sa v Slate.
13. Zvyšujú vajíčka hladinu cholesterolu v krvi?
Krátka odpoveď: NIE
Výrobcovia vajíčok sa môžu radovať. V roku 2015 výživové smernice USDA (Amerického ministerstva poľnohospodárstva) vylúčili vajíčka ako rizikovú potravinu. Nezdravú reputáciu im zaistil vysoký obsah cholesterolu, ktorý sa vo vajíčkach nachádza. Existuje však dôkaz, ktorý naznačuje, že cholesterol nachádzajúci sa vo väčšine stravy nemá vplyv na hladinu cholesterolu v krvi (čo môže viesť k srdcovým problémom).
14. Môžeme sa „prepiť“ vody?
Krátka odpoveď: ÁNO
Keď si do tela nalejeme príliš veľa vody (hovoríme o veľkom množstve fľašiek vody počas intenzívneho cvičenia), naše obličky nebudú schopné všetku vodu spracovať, čo spôsobí zriedenie množstva minerálov v krvi. A to môže byť problém, hlavne keď sú príliš nízke hodnoty sodíka; vzniká stav nazývaný hyponatremia. A ako sa dá tomuto predísť? Počas cvičenia stačí piť elektrolytické nápoje, aby malo telo dostatok živín.
15. Môže jogurt zmierniť zažívacie problémy?
Krátka odpoveď: ÁNO
Črevo, v ktorom sa hemží množstvo zdravých mikróbov je šťastné črevo. Baktérie a ďalšie drobné tvory žijúce v našich črevách pomáhajú rozkladať zvyšky jedla. Takže myšlienka je jednoduchá, keby sme zvýšili počet baktérií pomocou probiotických jogurtov, naše trávenie by fungovalo ako po masle. Pokiaľ ide o baktérie v tráviacom trakte, nemáme všetky odpovede (aj keď vedci skúmajú rôzne možnosti ako ich použiť na zlepšenie nášho zdravia) a taktiež nevieme, či existuje nejaká jedna konkrétna baktéria, ktorá po aplikácii vyrieši všetky naše tráviace problémy, avšak existuje dôkaz, že probiotické jogurty majú skutočne vplyv na trávenie.
16. Bielia bieliace zubné pasty zuby viac ako obyčajné zubné pasty?
Krátka odpoveď: NIE
Etikety na zubných pastách s nápisom „vedecky dokázané“ nie sú tak celkom presné. Podľa Americkej zubnej asociácie by mohli byť bieliace zubné pasty schopné urobiť „svoju prácu“ iba na povrchu zuba. Aby ste sa dostali k hlbokým škvrnám, mali by ste zvoliť razantnejšiu liečbu, ako je napríklad bielenie. Okrem toho, bieliace pasty sa ukázali byť viac toxické ako obyčajné zubné pasty, takže to za tie problémy nestojí.
17. Je bezpečné ohrievať si jedlo v mikrovlnnej rúre v plastových nádobách?
Krátka odpoveď: ÁNO
…ale iba keď je nádoba označená ako „vhodná pre mikrovlnný ohrev potravín“. Štúdia z roku 2014 zistila, že ftaláty, skupina chemikálií, ktoré sa používajú ako plastifikátory na dodávanie pružnosti a ohybnosti a sú pravdepodobne karcinogénne, sa preniesli z plastu do jedla, ktoré bolo ohrievané v nádobách, oveľa ľahšie po dlhšom používaní. Nádoby označené ako vhodné na mikrovlnné ohrievanie by takéto chemikálie a iné podozrivé karcinogény nemali obsahovať.
18. Môže sledovanie televízie zničiť váš zrak?
Krátka odpoveď: NIE
img: Peter Macdiarmid/Getty Images
Podľa Americkej akadémie oftalmológie, dívanie sa na LCD obrazovku a iné podobné zariadenia váš zrak nezničí. Scientific American informuje, že tento mýtus sa začal šíriť v 60. rokoch 20. storočia kvôli chybnému sálaniu žiarenia televízorov ( ktoré boli rýchlo stiahnuté z trhu). Ak máte pocit, že vaše oči sú vyčerpané, jednoducho si dajte pauzu od obrazoviek.
19. Je pre nás červené víno lepšie ako biele?
Krátka odpoveď: NIE
Toto je jeden z tých poznatkov, ktoré sa neustále menia. Vox nedávno analyzoval viac ako 30 štúdií o účinkoch červeného vína a zistil, že zatiaľ čo pitie malého množstva alkoholu každý deň (jeden drink pre ženy, dva pre mužov) je spojené s nižším rizikom srdcového ochorenia a vyššou priemernou dĺžkou života, predovšetkým červené víno na to nemá až taký vplyv. Ak by ste s pitím zašli príliš ďaleko, mohli by ste pochopiteľne čeliť istým problémom. Ak sa na to pozeráte z hľadiska obsahu živín, červené víno by mohlo s nižším obsahom cukru a väčším obsahom minerálov vyhrať nad bielym.
20. Je balená voda lepšia ako voda z kohútika?
Krátka odpoveď: NIE
Aj keď žijete v oblasti, kde sa nenachádzajú práve najčistejšie zdroje pitnej vody, rozhodnúť sa pre balenú vodu nie je tým najlepším riešením. V skutočnosti by vám potom mohol chýbať fluorid, ktorý je dôležitý pre udržanie si zdravých zubov. Okrem toho, balená voda nie je veľmi dobrá pre životné prostredie.