modre oci
Nezaradené

Lieky proti bolesti spôsobujú tisíce úmrtí ročne

Tlačová agentúra Reuters nedávno publikovala článok, ktorý odhalil zistenia o liekoch proti bolestiam.

Zistilo sa, že liečivá ako diclofenac či ibuprofen zvyšujú riziko srdcového infarktu v rovnakej miere ako lieky, ktoré boli v minulosti stiahnuté z trhu. Jeden zo stiahnutých liekov, Vioxx, bol príčinou vyše 30.000 úmrtí v dôsledku náhlych srdcových príhod.

Tento liek bol dostupný na trhu niekoľko rokov napriek tomu, že jeho výrobca aj štátne úrady vedeli o možných následkoch jeho užívania. Agentúra Reuters uvádza, že rovnaké riziko zlyhania srdca vyplýva aj zo súčasných liekov obsahujúcich látky diclofenac a ibuprofen. Na Slovensku sa to týka týchto liekov: ibalgin, brufen, ibuprofen či voltarén.

Niekedy sa podarí znížiť bolesť napr. odbúraním stresu alebo zmenou stravovania. V niektorých prípadoch však môže byť bolesť natoľko neznesiteľná, že sa ju snažíme zastaviť čímkoľvek. Práve v týchto prípadoch sa najčastejšie užívajú voľnopredajné lieky proti bolestiam ako napr. ibalgin.

Väčšina z nás si však neuvedomuje, že aj napriek úľave od bolestí nás tieto lieky pomaly zabíjajú. Ibuprofen je ropný derivát, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu a úmrtí na srdcové zlyhania. Je tiež spájaný aj s inými zdravotnými problémami, ako napr.: poškodenia DNA, potraty, anémia, úmrtnosť na chrípku, ohluchnutie, vysoký krvný tlak.

Úľava od bolesti je veľmi dôležitá, preto by ste mali poznať prírodné alternatívy k synteticky vyrábaným liekom. Môžete použiť nasledovné prírodné alternatívy:

Zázvor. Užívanie čerstvého, práškového či zázvoru v kapsuliach, 4 krát denne, je vynikajúcou alternatívou k ibuprofenu, hlavne v prípade menštruačných bolestí.

Vitamín C, Ginkgo biloba a astacantín. Tieto látky používajte na zmiernenie bolestí a nepohodlia pri zápaloch v dýchacích cestách, astme a iných ťažkostiach s dýchaním.

Omega-3 mastné kyseliny. Artritídne bolesti môžu byť znížené užívaním približne 2000 mg omega-3 mastných kyselín denne.

Ženšeň. Je výborný na reumu a artritídu. Ženšeň má na tento typ bolesti silnejší účinok ako ibuprofen.

Ľubovník bodkovaný. Aj ľubovník bodkovaný je lepší tlmič bolestí ako ibuprofen, dokonca dvojnásobný.

Maliny a čerešne. Enzým cyklooxygenáza, ktorý spôsobuje zápaly, je potláčaný liekmi na báze ibuprofenu. Uvedené druhy ovocia obsahujú anteokyaníny, ktoré tento enzým blokujú rovnako dobre.

Bazalka. Táto bylinka má porovnateľné protizápalové účinky ako ibalgin, acylpyrín či brufen.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť