Už v mladosti si veľa ľudí zvolí svoje budúce povolanie podľa vzoru, ktorý často nachádzajú v rodičoch, blízkych príbuzných či učiteľoch. Povolania alebo vedné odbory, ktoré sú všeobecne považované za komplikované ako napríklad jadrová fyzika, alebo neurológia či iné odvetvia vedy si vyberie len málo ľudí ak pre to nie sú nadchnutý už v mladosti.
Ak by ste sa chceli stať vedcom v oblasti neurológie museli by ste vyštudovať univerzitu a neskôr sa ďalšie roky vzdelávať, aby ste sa mohli stať skutočným vedcom v tejto oblasti. Tento zaužívaný koncept sa rozhodili zmeniť študenti Michiganskej univerzity Greg Gage a Tim Marzullo. Greg hovorí, že na to aby sa sme mali viac vedcov v oblasti neurológie, je potrebné osloviť už žiakov na základných školách. Ale prečo potrebujeme viac vedcov v tejto oblasti? Odhaduje sa, že na celom svete trpí až 25% ľudí nejakou formou neurologickej poruchy a to či už vrodenej, alebo následkom úrazu. No vedcov, ktorí by mohli týmto ľuďom pomôcť je stále málo. Ale ako priblížiť žiakom základných škôl taký zložitý orgán akým je mozog? Činnosť mozgu je potrebné dostatočne zjednodušiť a zaujať pokusmi, ktoré žiakov oslovia.
Ľudský mozog vysiela elektrické impulzy svalom, ktoré na základe týchto impulzov môžu vykonať nejaký pohyb. Spomínaný študenti Greg a Tim vytvorili cenovo dostupné zariadenie, ktoré umožní snímanie a analyzovanie signálov ktoré vysiela náš mozog do našich orgánov. Na stránke ich produktu https://backyardbrains.com/ uvádzajú aj postupy ako si takéto zariadenie vyrobiť. Na tejto stránke majú tiež uvedené príklady pokusov z ktorých sa môžu žiaci učiť. Ako už bolo spomenuté, náš mozog vysiela elektrické impulzy nášmu telu no je možné tieto impulzy preniesť aj na iného človeka? Áno, je to možné! Názornú ukážku si môžete pozrieť v TED prezentácii nižšie. Experiment v ktorom sa prezentuje snímanie signálov začína v čase 1:45 a následný experiment kopírovania signálov z mozgu jedného dobrovoľníka na iného dobrovoľníka začína 3:15.