modre oci
Nezaradené

Aké je školstvo v najľudnatejšej krajine sveta? 10 zaujímavých faktov o čínskych školách

Život v Číne veru ľahký nie je. Ak žijete v krajine s viac ako 1,5 miliardy ľuďmi bez sociálnych záruk, nemáte nič iné na výber, než bojovať a snažiť sa ísť správnym smerom. Deti v Číne, sú pripravené na túto výzvu, pretože ich tvrdá drina začína hneď s nástupom do školy.

 

1

Prostredie v školách

Mnoho čínskych škôl nemá ústredné kúrenie, takže učitelia aj žiaci v zime sedia v trediach vo svojich kabátoch alebo vetrovkách. Ústredné kúrenie je prítomné iba v školách, ktoré sú na severe krajiny.  V strednej a južnej časti krajiny však môže teplota klesnúť až na 0 °C.  V školách sú žiaci oblečení do školských uniforiem, ktoré sú v celej krajine takmer rovnaké, líšia sa výberom farieb a znakom školy na hrudi. Uniformu tvoria široké nohavice a sako.

2

Cvičnie

Typický školský deň začína rannou rozcvičkou, kde stoja deti v rade za sebou. Cez deň študenti v niektorých školách absolvujú aj cvičenie očí, alebo relaxáciu pri ktorej sú stláčané špeciálne body na tele inštruktorom.

6371410-en_01144716_0001-1472633358-650-a86d793045-1472751455
img: via brightside.me

3

Stravovanie

Prestávka na obed trvá zvyčajne celú hodinu. Počas tejto doby sa deti najedia v jedálni. Ak jedáleň v škole nie je, dostávajú špeciálne obedové balíčky. Učitelia majú na všetkých školách obedy zadarmo. Jedlo je tradičné: mäso, zelenina, ryža a miska polievky. Drahé súkromné školy tiež ponúkajú aj ovocie či jogurty. Niektoré základné školy dovoľujú svojich žiakom po obede na pár minút zdriemnuť si.

2
img: via brightside.me

4

Rešpekt

Učitelia majú u žiakov veľký rešpekt. Oslovujú sa podľa priezviska plus oslovenie učiteľa ( Učiteľ Zhan, Učiteľ Xian).

5

Telené tresty

V mnohých školách sú dovolené telesné tresty. Učiteľ smie udrieť študenta po rukách svojou rukou alebo napríklad pravítkom. Čím viac je škola vzdialenejšia a jednoduchšia, tým viac sa tento typ trestu objavuje.

6

Motivácia

V každej triede je plagát s bodovou stupnicou pri testoch. Známky existujú od A (najlepšia) až po F (nevyhovujúci stupeň). Podpora žiakov k dobrému správaniu je veľmi dôležitá. Napríklad študent dostane hviezdu alebo nálepku za správne zodpovedanú odpoveď. Naopak zlé správanie pri výučbe môže viesť ku strate týchto bodov. Poradie študentov je denne aktualizované a viditeľné pre všetkých žiakov školy.

3
img: via brightside.me

7

Rozsah výučby

Deti v Číne študujú viac ako desať hodín denne. Výučba začína o 8 hodine ráno a končí okolo 15-16 hodine poobede. Školáci vo veľkých mestách majú navyše hodiny s lektormi, hudobné krúžky, alebo navštevujú športové kluby. Konkurencia je tak vysoká, že rodičia svoje ratolesti tlačia do maximálnych výkonov od útleho veku.

8

Náklady na štúdium

Školy sú rozdelené na štátne a súkromné. Náklady na štúdium na súkromnej škole sa môžu vyšplhať až na 1000  $ na mesiac, no úroveň vzdelania je tam omnoho vyššia. V rozvrhu majú študenti dve alebo tri hodiny angličtiny denne. Študenti elitných škôl tak vedia hovoriť plynulo cudzím jazykom už vo svojej piatej, alebo šiestej triede.

9

Systém učenia

Vzdelávací systém je založený na doslovnom učení sa materiálu. Deti v školách dostávajú kvantum učiva, ktoré sa musia naučiť naspämať. Učitelia sa mnoho krát nestarajú či študenti textom porozumeli, ale či študent učivo dostal. Niektoré novo založené školy sú zamerané na rozvoj umeleckých schopností dieťaťa. Samozrejme, že tieto školy sú súkromné, a štúdium naozaj drahé. Preto sú tieto školy prístupné len veľmi málo žiakom.

4
img: via brightside.me

10

Kung Fu školy

Deti z chudobných rodín, ktoré nechcú študovať navštevujú Kung Fu školy. Deti tam doslovne žijú a tvrdo trénujú od rána až do večera. Ak máte šťastie, dostanete tu aj základné vzdelanie, žiaci musia vedieť čítať a písať.

6
img: via brightside.me

5
img: via brightside.me

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť