modre oci
Nezaradené

Zaujímavé fakty o slávnych knihách, ktoré ste ešte nepočuli

Každá kniha má skryté tajomstvo alebo nevypovedaný príbeh, ktorý sa ukrýva v zákulisí ich vzniku. Ak ste ich nepočuli to ešte neznamená, že neexistujú. Milovníci kníh, prajeme príjemné čítanie!

Ak si myslíte, že kvalitná detektívka vám nemôže nič dať pokiaľ ide o praktické poznatky, príbeh, ktorý sa ukrýva za dielom Agathy Christy s názvom Plavý kôň vám dokáže opak. Autorkin detailný opis o otrave táliom v skutočnosti zachránil ľudský život.

V roku 1977 jedno dievča v londýnskej nemocnici trpelo neznámou chorobou, ktorú doktori nedokázali diagnostikovať. Zdravotná sestra, ktorá mala v obľube detektívne príbehy si uvedomila, že pacientkine symptómy boli typické pre otravu táliom ako boli opísané v diele Plavý kôň. Nakoniec, jej lekári zachránili život.

img: http://prydain.wikia.com/wiki/File:White-horse.jpeg

Výraz „dva plus dva sa rovná päť“ je predovšetkým použitý v siedmej kapitole románu Georga Orwella Tisícdeväťstoosemdesiatštyri. Predpokladá sa, že tento výraz má pôvod v myšlienke Sovietskeho Zväzu. Chceli dosiahnuť päť ročný ekonomický plán iba za štyri roky, počnúc rokom 1928.

V roku 1862, keď bol Victor Hugo na dovolenke boli publikovaní jeho Bedári. Zvedavý na reakciu na jeho dielo poslal telegram svojmu vydavateľovi (Hurst a Blackett). Telegram obsahoval jediný znak: otáznik – „?“ Vydavateľ odpovedal jediným výkričníkom – „!“, aby naznačil úspech, ktorý kniha zožala. Bola to pravdepodobne najkratšia korešpondencia v histórii.

img: http://numelyo.bm-lyon.fr/f_view/BML:BML_02AFF01000AffM0026

Aladdin, jedna z hlavných postáv Tisíc a jednej noci rozprávaných Šeherezádou, bol vlastne Číňan žijúci na uliciach Číny.

Jane Austen začala písať svoju, teraz už známu, Pýchu a predsudok hneď potom ako dovŕšila 21. Vydavatelia odmietli jej dielo a román zostal nepublikovaný nasledujúcich 15 rokov. Až po veľkom úspechu diela Rozum a cit v roku 1811 sa vydavatelia spamätali a jej prvé dielo vydali.

Napodiv, najpredávanejšia kniha vo Veľkej Británii s predajom 5,3 milióna kópií je Päťdesiat odtieňov sivej.

J. K. Rowlingová dokončila knihu Harry Potter a Kameň mudrcov v roku 1995. Literárny agent, ktorý súhlasil, že bude zastupovať Rowlingovú, predložil rukopis dvanástim nakladateľstvám. Všetci ho odmietli. O rok neskôr bola kniha schválená editorom Barrym Cunninghamom z Bloomsbury, z nakladateľstva v Londýne. Aj keď súhlasil, že knihu vydá, Cunningham sa priznal, že radil Rowlingovej, aby si našla zamestnanie na plný úväzok, pretože mala veľmi malú šancu zarábať písaním detských kníh.

img: via http://www.slate.com/

Názov slávneho dystopického románu Raya Bradburyho, Fahrenheit 451 je inšpirovaný faktom, že papier začína horieť a spaľuje sa práve pri tejto teplote. Pravdou je, že papier sa spáli pri teplote 451 stupňov, ale na Celziovej stupnici, nie na stupnici Fahrenheit. Autor knihy neskôr vysvetlil, že chyba s teplotnými stupnicami bola nedorozumením – technik požiarnej ochrany, s ktorým sa Bradbury radil pri výbere názvu svojej knihy, si jednoducho poplietol Celziovú stupnicu s Fahrenheitovou.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.