mokre vlasy choroba vonku
Ľudské telo

Prečo sa z vlhkého počasia kučeravia vlasy?

Ľudia s dlhšími vlasmi vedia, že aj tie najstarostlivejšie úpravy neposlušných prameňov sú odkázané na milosť počasia. Ak je vzduch vlhký, vlasy sa môžu začať vlniť a kučeraviť v okamihu, keď vyjdete von. Nenadávajte na počasie zakaždým, keď majú vaše vlasy svoj vlastný svet: chemické zloženie vašich kaderí je tiež na vine.

Samotný vlas sa skladá z niekoľkých vrstiev. V tomto článku sa zameriame na strednú vrstvu vlasu, ktorá je zložená zo špirálovitých zväzkov keratínových proteínov. Tieto zväzky môžu byť chemicky spojené dvoma spôsobmi. Molekuly na susednom keratínovom vlákne môžu formovať disufildovú väzbu, v ktorej sa dva atómy síry kovalentne spoja. Táto väzba je trvalá. Zodpovedá za pevnosť vlasu a nie je ovplyvnená vlhkosťou vzduchu.

Druhý typ spojenia, ktorý sa formuje so susednými keratínovými proteínmi je vodíková väzba, ktorá je slabšia a dočasná. Táto väzba sa rozpadá a nanovo formuje zakaždým keď sa vlasy namočia a opäť usušia. (Ak sa vlasy opakovane sušia do jedného účesu majú tendenciu zostať po nejakom čase približne v rovnakom tvare. Alebo ak idete spať s mokrými vlasmi a zobudíte sa s mysterióznym účesom môžu zato opäť vodíkové väzby.)

Keďže vlhký vzduch má oveľa väčší počet molekúl vody ako suchý vzduch, vlas môže tvoriť väčší počet vodíkových väzieb počas vlhkého dňa. Keď je vonku vlhko, suché vlasy nasiaknu prebytočnú vodu zo vzduchu, čo mení interakciu medzi keratínovými proteínmi. Výsledkom je napučanie a narušenie vlasu v jeho vonkajšej jemnej vrstve zvanej kutikula, čo spôsobuje krepovitosť a zvlnenie vlasov.

Obzvlášť to platí pri vlasoch, ktoré sú príliš suché, poškodené nadmerným pôsobením tepla alebo chemickým farbením. Tomuto nežiadúcemu efektu sa dá predísť zvlhčením vlasov pomocou prírodných sér alebo kondicionérov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť