Dinosaury. tieto jaštery ovládali našu planétu pred viac ako 134 miliónmi rokov. Bojíme sa ich a zároveň nás fascinujú. Náš magazín vám predstaví 5 ich rekordov.
1. Najväčší – Argentinosaurus
Objavený bol v roku 1993 argentínskymi paleontológmi José F. Bonapartom a Rodolfom Corfíom. Žil v období začiatku Kriedy asi pred 94 miliónmi rokov na území dnešnej PAtagónie v Argentíne. Podľa rozmerov nájdených stavcov veľkých ako bežná chladnička a kusov kostí z končatín, mohol dosahovať dĺžku až 40 metrov, čo je o pätinu viac než má dnešný najväčší cicavec (33 metrov). Vážil 80 – 100 ton. Podľa počítačových simulácií sa pohyboval rýchlosťou 8 km/h. Šlo o bylinožravého dinosaura, ktorý sa musel takmer neustále pásť. Zaujímavosť: Obrích Argentinosaurov lovili svorky obrovských argentínskych, mäsožravých dinosaurov, akými boli napr. Giganotosaurus carolinii, Mapusaurus roseae alebo Tyrnnotitan chubutensis. Dnes je najväčším plazom krokodíl morský, ktorý dosahuje hmotnosť asi 6.3 metra a hmotnosť asi 1300 kg.
2. Najmenší – Microraptor
Objavený bol v roku 2000 čínskym paleontológom Tsu-tsingom. Žil asi pred 130-120 miliónmi rokov v severovýchodnej Číne. Meral asi 40 centimetrov a vážil len 2 kilogramy. Predpokladá sa, že nebol veľmi dobrým letcom, a radšej len plachtil medzi stromami. Živil sa hmyzom, drobnými cicavcami a vtákmi. Zaujímavosť: Microraptor mal dva páry krídel na predných a zadných končatinách. Pomáhali mu v kĺzavom lete zo stromov. Najmenším dnešným plazom je chameleón Brookesia micra, s dĺžkou 1,6 – 2,9 centimetra.
3. Najdravejší – Giganotosaurus
Objavený bol v roku 1993 argentínskym palentológom Rubenom Carolinim. Oznámenie objavu v roku 1995 vyvolalo celosvetovú senzáciu, pretože do tejto doby bol za najväčšieho z dravých dinosaurov považovaný tyranosaurus. Žil asi pred 98-96 miliónmi rokov na území Argentíny. Meral 14 – 15 metrov a vážil 8 ton. Na krátku vzdialenosť dokázal bežať rýchlosťou až 50,4 km/h, čo je o 6 km/h viac než najlepší ľudský šprintéri. Šlo o mäsožravého dinosaura s dlhými, pílovitými zubami, uspôsobenými skôr k trhaniu mäsa, než drteniu kostí. Zaujímavosť: Ešte väčším dravcom bol zrejme severoarický druh Spinosaurus aegyptiacus, jeho fosílie boli ale zničené pri bombardovaní za Druhej svetovej vojny. Mohol byť dlhý 18 metrov a vážiť až 11 ton. Dnes je najagresívnejším plazom opäť krokodíl morský, no a najväčším dravcom je ľadový medveď s dĺžkou 2,4 – 2,6 metra a váhou 400 – 600 kg.
4.Najrýchlejší – Gallimimus
Jeho tri kostry boli objavené na mongolskom nálezisku Altan úl v roku 1972 mongolským paleontológom Rinchenom, a polskými paleontologičkami Halszkou Osmólskou a Ewou Roniewicz. Žil asi pred 75 miliónmi rokov. Meral 5-8 metrov a vážil 400 kilogramov. Dosahoval rýchlosť asi 60 km/h, pričom iné dravé jaštery mohli bežať rýchlosťou asi 40 km/h. Bol to všežravec, no najradšej lovil jašterice, malé cicavce a hmyz. Zaujímavosť: Bezzubé čeľuste gallimima končili zobákovitou násadkou, ktorá podľa vedcov mohľa slúžiť k filtrovaniu vody a zbieraniu malých vodných živočíchov. Najrýchlejším plazom je dnes leguán stredoamerický. Dokáže bežať rýchlosťou až 35 km/h.
5. Najinteligentnejší – Bambiraptor
Objavený bol v roku 1995 len 14 ročným americkým školákom Wesom Linsterom na území dnešnej Montany v USA. Rodové meno postavy potom vedci zvolili na počesť chlapca podľa Disneyho animovanej postavy Bambiho. Žil asi pred 75 miliónmi rokov. Meral 1,3 metra a vážil 5 kilogramov. Dokážal bežať rýchlosťou 30 – 40 km/h. Bol mäsožravec loviaci jašterice a cicavce. Mozog bambiraptora bol asi 13 krát väčší ako mozog dnešného krokodíla. Okrem toho mal zväčšenú oblasť mozočku, čo naznačuje schopnosť rýchlej orientácie v priestore. Jeho inteligencia je porovnateľná s dnešnými šelmami a oveľa vyššia než má akýkoľvek plaz. Zaujímavosť: Bambiraptor mal jeden prst postavený oproti ostatným. To mu umožňovalo uchopenie a pridržiavanie potravy. Vedci predpokladajú, že podmienkou je práve zložitejší rozvoj mozgu, nakoľko u iných dinosaurov sa takýto prst nevyskytuje. Dnes je nainteligentnejším plazom varan. V zajatí dokáže odlíšiť svojho ošetrovateľa od ostatných ľudí, reaguje na jednoduché povely a dokáže sa naučiť prejsť bludiskom.
Veríme, že sa vám tento článok páčil a našli ste v ňom pútavo spracované informácie. Kľudne ho môžete poslať kamarátom, ktorí si tiež určite radi posedia s dinosaurami, keď už tu s nami nie sú 66 miliónov rokov.
Jozef Kotrý | Zdroj