obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Mestá by v budúcnosti mohli byť vybudované z kostí, ktoré sú schopné sa regenerovať

Podľa inžinierov sa už nové domy nebudú stavať z betónu a ocele. Namiesto toho sa ako stavebný materiál použijú kosti. Hoci to vyzerá ako zo sci-fi filmu, takýto postup má byť reakciou na ničenie životného prostredia. S rastom populácie sa zvyšuje aj počet obydlí a spracovanie ocele a betónu spôsobuje desatinu svetových uhlíkových emisií.

Aby sa nepriaznivé účinky aspoň trochu znížili, vedci chcú na stavby používať kosti, ktoré sa v prípade zlomeniny dokážu sami zregenerovať. Michelle Oyenová z Cambridgskej univerzity tvrdí: „To, že dokážeme stavať budovy z ocele a betónu neznamená, že by sme to mali robiť. Takmer na všetky budovy sa použil tento materiál. Nový spôsob budovania by však zmenil celý priemysel.“

Oyenová sa snažila vyvinúť nové spôsoby priateľské k životnému prostrediu. Nakoniec prišla s nápadom vyvinúť umelú kosť, ktorá má regeneračné schopnosti. Taktiež sa zamerala na vývoj umelých vaječných škrupín, ktoré majú podobné vlastnosti a tiež by sa dali využiť v stavebníctve. Výsledkom by mohol byť materiál, ktorý sa dokáže sám opraviť rovnako, ako kosti v tele. „Je možné, že by sa tieto dva prvky dokázali skombinovať, aby vytvorili ešte silnejší materiál,“ doplnila Oyenová.

 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.