Počas celého dňa môžeš posielať ľuďom signály bez toho aby si to všimli. Spôsob, akým vstúpiš do miestnosti, či ako potrasieš rukou. Existuje viacero vecí, ktoré by si si mal osvojiť, ak chcete dávať podvedomé signály pomocou reči tela. Vďaka nej získaš výhodu oproti ostatným.
Ak si myslíš, že ovplyvňovanie ľudí pomocou reči tela je len čistá manipulácia v podstate máš pravdu. Ale manipulácia nie je len negatívna. Záleží od úmyslu človeka, ktorý tebou manipuluje. Existuje veľa príkladov pozitívnej manipulácie. Jedným z nich je rola zabávača, ak je on štastný a má dobrú náladu, dáva to svojím postojom jasne najavo a tebe neostáva nič iné, len sa baviť s ním.
Postoj & reč tela
Ľudská myseľ je kritická. To nás udržuje pri živote počas evolúcie.
Potrebujeme v priebehu pár sekúnd odpovede na otázky:
- Je táto osoba hrozbou?
- Je táto osoba atraktívna?
- Je táto osoba užitočná pre moje (sociálne) prežitie?
Venuj pozornosť tomuto inštinktu, ale nikdy nekonaj bez toho, aby si túto osobu spoznal lepšie. Triky, ktoré nižšie opíšeme ti pomôžu spraviť dobrý prvý dojem.
Postoj
Tvoje telo dáva neustále signály ľuďom, ktorých stretneš. Držanie tela ovplyvňuje úsudok ľudí o tebe, ale vypovedá aj o tom, čo si myslíš sám o sebe. Okrem toho, správne držanie tela je dobré pre tvoj chrbát.
Postav sa rovno, ale uvoľnene
Ak chceš mať pozitívny postoj, skús to takto:
-
-
- Nohy na šírku bokov
- Stoj rovno aby si dosiahol maximálnu výšku
- Uvoľni ramená
- Uvoľnili krk a hlavu, nepozeraj sa hore alebo dole, ale ostatným do očí
-
Niekoľko tipov od nás:
-
-
- uvoľni sa, ale zachovaj si držanie tela
- telo by malo byť v také rovné akoby si ležal na podlahe
- ramená stiahni veľmi mierne dozadu
-
Seď vzpriamene, ale nie strnulo
Keď si sadneš vzpriamene, všimni si, ako sa ostatní robia malými tým, že nesprávne sedia. Drž chrbát rovno, ale uvoľni sa.
Nohy maj na šírku bokov
Postoj o nás veľa vypovedá. Nie je to síce exaktná veda, ale dávať si nohy čo najbližšie k sebe všeobecne znamená neistotu, zatiaľ čo širší postoj naznačuje dôveru.
Držanie nôh príliš blízko pri sebe alebo príliš ďaleko je nepohodlné. Skús sa zamerať na to aby boli nohy na šírku bedier alebo o niečo ďalej od seba, ale nie moc.
Vstup do miestnosti
V okamihu, keď vstúpiš do miestnosti, vystavuješ sa úsudku ľudí, ktorí sa v nej nachádzajú. Využi to a sprav dobrý prvý dojem.
Usmievaj sa, ako by si bol rád, že tam si
Bez ohľadu na to, či si, úsmievaj sa keď vchádzaš akoby sa ti naozaj páčilo to čo vidíš. Nepreháňaj to, nesmej sa nahlas.
Pozdrav dav
Nemyslíme tým zakričať „Hej!“ ale pomaly prejdi pohľadom po ľuďoch v miestnosti nadviaž očný kontakt. Nechoď pohľadom ponad dav, akoby to objekt. Pozri sa ľuďom do očí. Máš čas. Ukazuje to dôveru, a tiež to znamená otvorený prístup.
Podanie rúk
Použi pevné, ale jemné podanie rúk
Muži, obzvlášť, sú citliví na spôsob, akým im podáte ruku. Slabým alebo podaním „mŕtvej ryby“ sa okamžite stráca dobrý dojem.
-
-
- Použi tlak, tvoje podanie ruky musí byť sebavedomé
- Ak tebe podá ruku „mŕtva ryba“, nestláčaj ju príliš tvrdo
-
Očný kontakt, pri podaní rúk
Ak sa nepozeráš človeku, ktorému podávaš ruku do očí znamená to že:
-
-
- Nevenuješ mu pozornosť / nemáš rešpekt k inej osobe
- Máš čo skrývať
-
Pozeraj sa do očí dosť dlho na to aby si si pamätal farbu jeho očí, ale nie príliš dlho.
Usmievaj sa
Pri pohľade do niekoho očí počas podania rúk sa usmej, uvoľní to trošku atmosféru a nebudeš pôsobiť upäto.
Otvor svoj postoj
Keď s niekým hovoríš, umiestni svoje telo tak aby si naznačoval otvorenosť. Tvoj postoj musí byť skoro až “zraniteľný”. Nemaj ruky prekrížené na hrudníku a nehrb sa. Naznačíš dôveru a sebavedomie.
Stoj zoči voči osobe s ktorou hovoríš
Je to detail, ale uisti sa, že tvoje telo je priamo oproti osobe s ktorou sa rozprávaš. Telo otočené do strany môže znamenať bojazlivosť, neistotu alebo nedôveru.
Neopieraj sa
Opieraním sa dávaš najavo pasivitu a možno aj neistotu.
Tvár
Väčšinou si ani neuvedomíš koľko informácií podáš cez tvoju tvár. Začni si tento fakt uvedomovať a využi to vo svoj prospech. Niektorí ľudia tvrdia, ich tvár v pokoji vyzerá naštvane. Nie je na tom nič zlé, ale nepôsobí to veľmi pozitívne. Uisti sa, že tvoja tvár v kľudovom stave (napríklad pri práci na notebooku) vyzerá uvoľnene.
Očný kontakt
Ľudia majú vo zvyku pozerať sa inam a nemajú radi pozeranie sa do očí. Ak medzi nich patríš, zmeň to! Udržiavaj očný kontakt a úsmev. Pritom má viac efektov:
-
-
- Ľudia ťa budú vnímať ako otvorenejšie
- Budeš sa cítiť istejšie
-
Daj si však pozor aby si sa pri pohľade do očí usmieval, inak môžeš pôsobiť zastrašujúco.
Ako sa usmievať?
Je na to veľmi jednoduchý trik: predstav si, že vidíš niečo, čo máš naozaj rád. Nemá to byť len o tom ako sa tváriš, ale o tom že si šťastný a tvoja tvár to len odzrkadlí.
Techniky a zvyky
Ide hlavne o interakciu medzi tebou a tvojím komunakačným partnerom. Ako sa správať aby si pôsobil sebavedomo a pritom uvoľnene.
Zrkadli svoju pozíciu
Ľudia sa cítia oveľa pohodlnejšie v tvojej prítomnosti keď robíte to čo oni.
Napríklad:
-
-
- Majú svoje paže skrížené? Prekríž ruky
- Opierajú sa o svoju pravú nohu? Opri sa tiež
- Drží v ruke nápoj? drž aj ty svoj
-
Kľúčom však je, že to nesmie byť nápadné. V okamihu, keď si tvoj partner všimne že to robíš vedome, stráca táto technika svoj význam.