Nezaradené

Trávenie voľného času v znamení adrenalínu alebo záľuby, ktoré vás môžu stáť život

Medzi typické koníčky často zaraďujeme čítanie, športy, čas s priateľmi či rodinou. No počuli ste už od niekoho, že vo voľnom čase si rád zaskáče z lietadla alebo z mostu? Sú aj takí. Existuje množstvo nebezpečných záľub pri ktorých ide mnohokrát doslova o život. Trúfli by ste si?

Skydiving

25-77-610x437img: pixabay.org

Populárny adrenalínový šport kde rýchlosť určuje gravitácia. Voľný skok je neskôr kontrolovaný padákom a v súčasnosti sa už vyžaduje, aby mali skydiveri pri sebe dva v prípade, že by ten prvý nefungoval. Nehody sa však neustále stávajú a v rámci tohto športu pripadá na 150 000 skokov jedna smrť.

Deep diving

24-74-610x455img: pixabay.org

Pri deep divingu sa ľudia potápajú približne do hĺbky 30 metrov, tu sa už mnohí zahrávajú so svojím životom. Nebezpečenstvo spočíva najmä v nedostatku kyslíku, ktorý sa môže veľmi rýchlo minúť alebo aj v napadnutí podvodnými predátormi.

Base jumping

23-79-610x382img: wikipedia.org

Jeden z najextrémnejších športov je práve base jumping. Je to vlastne skok s padákom alebo s oblekom s krídlami z nejakej budovy alebo inej pevnej štruktúry. Slovo base pochádza zo štyroch štruktúr, z ktorých nadšenci tohto športu skáču, sú to budovy, antény, železné konštrukcie alebo mosty a zem. V mnohých oblastiach je dokonca zakázaný.

Rafting

20-76-610x383img: wikipedia.org

Aj napriek tomu, že ide o ďalší nebezpečný a extrémny šport, v mnohých krajinách po celom svete je veľmi populárny. Nebezpečenstvá sprevádzajúce tento koníček zahŕňajú napríklad riziko utopenia sa, zranenia spôsobené skalami či konármi skrytými mnohokrát aj pod vodou a takisto aj problémy so srdcom, ktoré môže spôsobiť nával adrenalínu.

Horolezectvo

19-74-610x476img: pixabay.com

Možno si poviete, že sú istení a majú predsa laná, no aj táto záľuba vie ohroziť život. Je dôležité zistiť si podmienky plánovanej túry, skontrolovať počasie, potrebnú výbavu, skaly na ktoré sa chystáte a taktiež si byť istí svojou fyzickou kondíciou.

Voľné lezenie

18-78-610x416img: publicdomainpictures.net

To je ešte nebezpečnejšie ako predchádzajúce horolezectvo. V tomto prípade je to totiž celkom sólo bez lán, postroja či istenia, človek sa spolieha len sám na seba a na svoje vlastné sily. Títo nadšenci často lezú nad hranicou bezpečnej výšky, takže pád môže vždy spôsobiť vážne zranenie či dokonca smrť.

Sky walking

15-76-610x427img: wikipedia.org

Horšia verzia chôdze po lane, sky walking sa uskutočňuje na lane poriadnej dĺžky a takisto aj v poriadnej výške. Lano často spája vysoké budovy, vedie ponad rokliny, vodopády alebo iné prírodné či mestské štruktúry. Bezpečnosť je tu skutočne veľmi nízka a riziko až príliš vysoké.

Ice climbing

13-77-610x388img: youtube.com

V tejto aktivite ľudia zdolávajú veľké ľadové plochy. Extrémny šport je síce podobný horolezectvu na skalách no keďže ľad je veľmi nestály a nepredvídateľný, robí ho to oveľa nebezpečnejším aj napriek pomôckám v podobe lán a iných nástrojov.

Bodysurfing

12-75-610x487img: wikipedia.org

Ak si myslíte, že surfovanie je nebezpečné o tomto ste zrejme ešte nepočuli, tu žiaden surf ani nemáte. Títo surferi zdolávajú vlny len vlastným telom a párom špeciálnych plutiev, ktorými rýchlosť ako tak kontrolujú. Boydusrferi sú vystavení plnej sile morských vĺn.

Objavovanie jaskýň

9-78-610x458img: wikipedia.org

Objavovanie podzemných systémov jaskýň je zaujímavé, no taktiež aj životu nebezpečné. Spája sa s mnohými rizikami ako s hypotermiou, pádmi, zatopením, padaním skál či fyzickým vyčerpaním. A k tomu sa pridáva fakt, že taká záchranná akcia v jaskyniach je skutočne náročná.

Býčie preteky

8-77-610x517img: wikipedia.org

Možno ste už zo správ počuli o šialenej záľube, ktorá spočíva v úteku pred býkom. Táto zvláštna aktivita má popularitu v Španielsku, Portugalsku, Mexiku a južnom Francúzsku. Viac ako 100 ľudí sa na tejto akcii každoročne zraní. Smrť sa síce objavuje už menej, no spôsobujú ju aj mnohé zranenia utŕžené počas pretekov.

Plávanie so žralokmi

7-77-610x415img: wikipedia.org

Prázdninová aktivita popri ktorej sa k žralokom dostanete možno bližšie ako by ste chceli. V mnohých prípadoch vás chráni klietka, no sú aj takí odvážlivci, ktorí si to jednoducho skúsia bez nej.

Poker

2-78-610x425img: wikipedia.org

V tejto hre síce nejde o život, no vyvoláva adrenalín rovnako ako tie predošlé. Mnohé štatistiky v súčasnosti ukazujú vzrastajúcu závislosť mnohých ľudí na pokri, takže aj keď síce sedíte za stolom a nevisíte niekde na skale, riskujete veľa.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť