Medzi typické koníčky často zaraďujeme čítanie, športy, čas s priateľmi či rodinou. No počuli ste už od niekoho, že vo voľnom čase si rád zaskáče z lietadla alebo z mostu? Sú aj takí. Existuje množstvo nebezpečných záľub pri ktorých ide mnohokrát doslova o život. Trúfli by ste si?
Skydiving
Populárny adrenalínový šport kde rýchlosť určuje gravitácia. Voľný skok je neskôr kontrolovaný padákom a v súčasnosti sa už vyžaduje, aby mali skydiveri pri sebe dva v prípade, že by ten prvý nefungoval. Nehody sa však neustále stávajú a v rámci tohto športu pripadá na 150 000 skokov jedna smrť.
Deep diving
Pri deep divingu sa ľudia potápajú približne do hĺbky 30 metrov, tu sa už mnohí zahrávajú so svojím životom. Nebezpečenstvo spočíva najmä v nedostatku kyslíku, ktorý sa môže veľmi rýchlo minúť alebo aj v napadnutí podvodnými predátormi.
Base jumping
Jeden z najextrémnejších športov je práve base jumping. Je to vlastne skok s padákom alebo s oblekom s krídlami z nejakej budovy alebo inej pevnej štruktúry. Slovo base pochádza zo štyroch štruktúr, z ktorých nadšenci tohto športu skáču, sú to budovy, antény, železné konštrukcie alebo mosty a zem. V mnohých oblastiach je dokonca zakázaný.
Rafting
Aj napriek tomu, že ide o ďalší nebezpečný a extrémny šport, v mnohých krajinách po celom svete je veľmi populárny. Nebezpečenstvá sprevádzajúce tento koníček zahŕňajú napríklad riziko utopenia sa, zranenia spôsobené skalami či konármi skrytými mnohokrát aj pod vodou a takisto aj problémy so srdcom, ktoré môže spôsobiť nával adrenalínu.
Horolezectvo
Možno si poviete, že sú istení a majú predsa laná, no aj táto záľuba vie ohroziť život. Je dôležité zistiť si podmienky plánovanej túry, skontrolovať počasie, potrebnú výbavu, skaly na ktoré sa chystáte a taktiež si byť istí svojou fyzickou kondíciou.
Voľné lezenie
To je ešte nebezpečnejšie ako predchádzajúce horolezectvo. V tomto prípade je to totiž celkom sólo bez lán, postroja či istenia, človek sa spolieha len sám na seba a na svoje vlastné sily. Títo nadšenci často lezú nad hranicou bezpečnej výšky, takže pád môže vždy spôsobiť vážne zranenie či dokonca smrť.
Sky walking
Horšia verzia chôdze po lane, sky walking sa uskutočňuje na lane poriadnej dĺžky a takisto aj v poriadnej výške. Lano často spája vysoké budovy, vedie ponad rokliny, vodopády alebo iné prírodné či mestské štruktúry. Bezpečnosť je tu skutočne veľmi nízka a riziko až príliš vysoké.
Ice climbing
V tejto aktivite ľudia zdolávajú veľké ľadové plochy. Extrémny šport je síce podobný horolezectvu na skalách no keďže ľad je veľmi nestály a nepredvídateľný, robí ho to oveľa nebezpečnejším aj napriek pomôckám v podobe lán a iných nástrojov.
Bodysurfing
Ak si myslíte, že surfovanie je nebezpečné o tomto ste zrejme ešte nepočuli, tu žiaden surf ani nemáte. Títo surferi zdolávajú vlny len vlastným telom a párom špeciálnych plutiev, ktorými rýchlosť ako tak kontrolujú. Boydusrferi sú vystavení plnej sile morských vĺn.
Objavovanie jaskýň
Objavovanie podzemných systémov jaskýň je zaujímavé, no taktiež aj životu nebezpečné. Spája sa s mnohými rizikami ako s hypotermiou, pádmi, zatopením, padaním skál či fyzickým vyčerpaním. A k tomu sa pridáva fakt, že taká záchranná akcia v jaskyniach je skutočne náročná.
Býčie preteky
Možno ste už zo správ počuli o šialenej záľube, ktorá spočíva v úteku pred býkom. Táto zvláštna aktivita má popularitu v Španielsku, Portugalsku, Mexiku a južnom Francúzsku. Viac ako 100 ľudí sa na tejto akcii každoročne zraní. Smrť sa síce objavuje už menej, no spôsobujú ju aj mnohé zranenia utŕžené počas pretekov.
Plávanie so žralokmi
Prázdninová aktivita popri ktorej sa k žralokom dostanete možno bližšie ako by ste chceli. V mnohých prípadoch vás chráni klietka, no sú aj takí odvážlivci, ktorí si to jednoducho skúsia bez nej.
Poker
V tejto hre síce nejde o život, no vyvoláva adrenalín rovnako ako tie predošlé. Mnohé štatistiky v súčasnosti ukazujú vzrastajúcu závislosť mnohých ľudí na pokri, takže aj keď síce sedíte za stolom a nevisíte niekde na skale, riskujete veľa.