Vieme viac o tom, čo sa nachádza „míle“ vzdialené od našej planéty ako o tom, čo sa nachádza „len niekoľko stôp“ pod našimi nohami.
Preto sa v 70. rokoch minulého storočia rozhodli sovietski výskumníci vyvŕtať, za vedeckým účelom, dieru, tak hlbokú ako sa ešte nikdy nikomu predtým nepodarilo. Výsledkom bol vrt nazvaný Kola Superdeep Borehole hlboký 12 262 metrov. Je dokonca hlbší ako Mariánska priekopa.
A čo nám tento vedecký počin priniesol? Vedci objavili v hĺbke 7 kilometrov mikroskopické fosílie jednobunkových organizmov. V približne rovnakej hĺbke objavili i vodu. To vyvrátilo domnienku vedcov o tom, že v takýchto hĺbkach sa už nenachádza voda v kvapalnom stave. Dno „diery“ ich prekvapilo aj teplotou. Predpokladaných 100°C sa premenilo do reálnych 180°C. Kvôli tejto vysokej teplote bolo ukončené hĺbenie. A to v roku 1994.
Čo však prekvapilo vedcov najviac, bol fakt, že „cesta do stredu Zeme“ nebude dlhá len 4000 míľ, tak ako predpokladali predtým. A že vrt hlboký 7,5 míľ (12 262m) je len povrchový.
Viac sa môžete dozvedieť v nasledujúcom videu…
Viete si spustiť aj slovenské titulky…