Pôrodníci vo Veľkej Británii sa v lete zišli, pretože potrebovali prediskutovať chúlostivú tému. Rozhodovali sa, či by mali ženy informovať a varovať pred všetkými rizikami prirodzeného pôrodu. V prípade cisárskeho rezu sú povinní varovať ženu pred všetkými nevýhodami – napríklad zvýšená doba uzdravovania sa. V tejto krajine však nemajú právo informovať ženu o rizikách prirodzeného pôrodu, aj pokiaľ ide o špecifické individuálne komplikácie. Zakazujú im to ich vlastné predpisy.
Táto krajina nie je jediná – podobne sú na tom doktori napríklad v Austrálii a USA. Míting britských pôrodníkov prišiel ako reakcia na prípad z roku 2015, kedy najvyšší súd Veľkej Británie rozhodol, že nemocnica je povinná vyplatiť žene 7,5 milióna libier, ako odškodnenie za prirodzený pôrod, pri ktorom došlo k poškodeniu mozgu dieťatka. K takému poškodeniu došlo z dôvodu nedostatku kyslíku na istú dobu – pôrod trval pridlho.
Lekár v tomto prípade vedel o komplikáciách, ktoré pri prirodzenom pôrode u danej ženy môžu nastať, no nemal právo ženu pred nimi varovať. Návrh cisárskeho rezu však zamietla.
Kráľovský zväz Pôrodníkov a Gynekológov na konferencii teda diskutoval hlavne o tom, či pozmenia svoje postupy pri informovaní žien o rizikách prirodzeného pôrodu aj cisárskeho rezu.
Skutočnosť je momentálne takáto: Doktor žene môže odporučiť cisársky rez len ak u nej zistí komplikácie, ktoré môžu ohroziť život a zdravie dieťaťa pri prirodzenom pôrode. Nemôže ju však informovať, že jej ho ho odporučil kvôli komplikáciám, ktoré by mohli nastať. Na druhú stranu, žena môže požiadať o cisársky rez aj bez závažného zdravotného dôvodu, ale musí podpísať vyhlásenie, že bola informovaná o všetkých jeho rizikách, a že jej finálne rozhodnutie konzultovala s príslušným doktorom.
To znamená, že veľa ženám je odporúčaný prirodzený pôrod. Platí nepísané pravidlo dať mu šancu, pokiaľ nie je dobrý dôvod na cisársky rez.
Záznamy však ukazujú (a určite si to všimol každý aj sám), že vek prvorodičiek stále narastá. V spomínaných krajinách je to v priemere už 30 rokov. Pre takéto ženy je však oveľa bezpečnejšia voľba cisársky rez.
V každom veku je pri pôrode riziko roztrhnutia svalov panvového dna, alebo jednoducho nedostatok sily, ktorá pomôže dieťatku na svet. Všetky tieto a mnohé ďalšie problémy môžu viesť k núdzovému cisárskemu rezu, ktorý je však omnoho rizikovejší ako plánovaný cisársky rez.
„Vek je faktor, ktorý počas dospievania a starnutia znižuje pružnosť našich väzív a svalov,“ hovorí Clare Wilson, účastník konferencie. „Vďaka tomu sú počas pôrodu stále viac a viac náchylné k pretrhnutiu. Zvyšujú tak pravdepodobnosť núdzového cisárskeho rezu, ktorý však nesie omnoho väčšieho riziká infekcií, krvácaní a krvných zrazenín ako plánovaný cisársky rez.“
To samozrejme neznamená, že plánované rezy riziko nenesú. Doktori sú ale v takomto prípade schopní pripraviť všetky detaily a predísť tak rôznym problémom.
Účastníci konferencie sa zhodli na niektorých zmenách, avšak uvedú ich do platnosti až po sérii rokovaní, pri ktorých chcú úplne prekopať systém svojich predpisov.