clovek socha rainer-bleek-sjul1BLV8gA-unsplash
boredpanda.com
Zdroj: unsplash.com (Rainer Bleek)
Zaujímavosti

11 atypických budov, ktoré vyvolávajú zmiešané pocity

Pri pohľade na nich u človeka môžu vzbudzovať hrôzu alebo vyrážajú dych. Ich vzhľad pripomína cudzo planetárne teleso alebo dúpä hrôzostrašného zlosyna z komiksového príbehu. Tak, či onak 11 nasledujúcich atypických budov môžeme považovať za umelecké diela, ktoré ozvláštňujú okolité prostredie. Alebo, aspoň väčšina z nich…

1

Philadelphská radnica, Philadelphia, USA

Toto je sídlo vlády mesta Philadelphia v štáte Pensylvánia. S výškou veže, vrátane sochy, 167 metrov je druhou najvyššou murovanou stavbou na svete (prvou je Mole Antonelliana). Na vrchole veže je umiestnená socha Williama Penna.

2

Mahanakhon Tower, Bangkok, Thajsko

Budova sa nazývá MahaNakhon a skladá sa zo 77 poschodí sklenenej veže. Veža vďaka posunutým blokom, terasám a balkónom, vytvára dojem, že je budova rozbitá. Sklenené steny sú rozdelené horizontálne i vertikálne, čím vzniká pixelový vzhľad budovy.

3

Riviera Polygone, Francúzsko

Táto budova sa nachádza vo francúzskom obchodnom centre pod šírym nebom. 22 metrov vysoká budova nesie názov „Guetteur“ – „Strážca“.

4

Muzeum Riverside, Glasgow, UK

Vašu pozornosť v tomto múzeu pritiahne takmer 3000 múzejných exponátov. Je tu možné objavovať bicykle, autá, električky, autobusy.

5

Katolícky kostol, Paks, Maďarsko

Tento kostol bol navrhnutý v roku 1988 maďarským architektom Imrem Makoveczom a bol skonštruovaný iba z dreva.

6

Bývalý Výskumný ústav experimentálnej medicíny, Berlín, Nemecko

Táto budova bola postavená v roku 1980 v Lichterfelde, v juhozápadnej oblasti Berlína navrhnutá na umiestnenie 88,000 zvierat na testovanie.

7

Výpočtové stredisko, Štokholm, Švédsko

Niekdajší atómový kryt hlboko v podzemí Štokholmu pretransformovali na výpočtové stredisko s vodopádmi, simulovaným denným osvetlením a 2600 litrovým akváriom so slanou vodou.

8

Maison Saint-Cyr, Brusel, Belgicko

Gustave Strauven bol belgický architekt. Navrhol viac ako 30 budov. Maison Saint-Cyr je Strauvenova najvýznamnejšia budova, ktorá bola postavená v roku 1903. Bola navrhnutá ako súkromné sídlo Georgesa de Saint-Cyr.

9

Pevnosť Alexander, Petrohrad, Rusko

Pevnosť spočiatku kedysi chránila pevninu pred útočníkmi a neskôr pred morom, keďže slúžila ako základňa na výskum moru a iných infekčných ochorení.

10

DC Tower 1, Viedeň, Rakúsko

DC Towers je názov projektu dvoch mrakodrapov vo viedenskej štvrti Donau City. DC Tower 1 má výšku 250 metrov, DC Tower 2 bude mať 168 metrov. Prvá z nich, DC Tower 1 bola dokončená v roku 2014.

11

Národná knižnica Bieloruska, Minsk, Bielorusko

Budova z ocele a skla v tvare obrúseného diamantu, vysoká 72 metrov, knižnica má 100.000 metrov štvorcových a je v nej 14 miliónov kníh.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť