Obrázok nosatej tetušky brázdiacej temnú noc na metle je moderná predstava čarodejnice. Idea o lietaní na metle sa ostatne rozšírila ďaleko za hranice povestí o čarodejniciach. Stačí sa len pozrieť na Harryho Pottera, majstra v metlobale. Aj on, by sa však čudoval halucinogénnym koreňom mýtu.
Stredovekí hippies
Pôvod mýtu o lietaní na metle sa datuje od neskorého stredoveku až do raného novoveku. Najčastejšími obeťami týchto vykonštruovaných procesov boli ženy, zvyčajne korenárky, čiže vtedajšie najčastejšie liečiteľky pre väčšinu populácie.
Ako však napovedá z ich označenia, zvedavé korenárky často primárne zaujímal skôr efekt rôznych bylín ako ich liečivý potenciál pre komunitu. Nebolo preto výnimkou, že si samy občas dopriali určitých halucinogénnych bylín čisto z relaxačných účelov.
Problém bol, že mnohé vývary a masti z bylín, alebo ak chcete lektvary, boli zrovna tak afrodiziakálne, ako aj toxické. Tropánové alkaloidy ako účinná látka mandragory lekárskej, jedného z najčastejších liekov bylinkáriek, totiž môžu rovnako dobre spôsobovať zníženie krvného tlaku ako aj halucinácie, zároveň ale vyvolávajú aj problémy zažívania vrátane zvracania, pri vyššej miere konzumácie dokonca bezvedomie. Väčšina z negatívnych vplyvov sa teda príliš nezlučuje s predstavou odpočinkových drog.
Vracaniu a horúčkam sa však dalo čiastočne vyhnúť, ak bol liek prijatý zvonka, nie vnútorne. K tomu je však potrebné aplikovať látku na čo možno najviac prekrvené časti tela. Jedným z riešení je aplikovanie na potné žľazy, napríklad do podpazušia alebo bolo treba nájsť aj inú, dobre prekrvenú a dostatočne ľahko prístupnú oblasť tela. Optimálnym bodom boli preto samozrejme ženské genitálie.
Zostávalo len nájsť spôsob, ako do nich masť votrieť. Prečo konkrétne sa preto podľa historikov i dobových autorov používali metly, sa už nevie. Mohlo to však čo robiť s tým, že ich násady boli v kontexte kvality stredovekých domácich príslušenstiev, dostatočne dlhé a zároveň aj dostatočne hebké. Na dokončenie mýtu o lietaní na metlách si stačí už len domyslieť vplyv psychotropných látok. „Čarodejnice“ tak na metlách skutočne lietali, ale iba z ich omámeného pohľadu.
Konkrétne informácie je samozrejme nutné brať s istou rezervou, nie však nutne kvôli nepravdepodobnosti podobného druhu užívania odpočinkových látok (rôzni ľudia ich berú aj ďaleko prapodivnejšie), ako skôr pre absenciu hodnoverných zdrojov. Isté je však, že história má vskutku poriadny zmysel pre humor. .src