Medzi plazmi patria korytnačky k tým, ktorí sa dožívajú veľmi vysokého veku. Väčšie druhy korytnačiek, akými sú napríklad morské korytnačky, žijú približne 80 až 100 rokov. Obrovská korytnačka, ktorá je najväčšia zo všetkých suchozemských korytnačiek sa dokonca môže dožiť 200 rokov. Hoci neexistujú žiadne overené správy o ich dĺžke života, keďže je ich veľmi málo a vo všeobecnosti prežili ľudí, všeobecne sa uznáva, že zvyčajne žijú najmenej sto rokov, píše portál tortoiseowner.com. No treba ale uviesť i to, že sú druhy korytnačiek, ktoré sa dožívajú aj menej rokov, ako je 100. Na dlhovekosti im uberá aj to, ak žijú v zajatí. Napríklad taká korytnačka bahenná sa môže vo voľnej prírode dožiť aj viac ako 100 rokov, no v zajatí sa dožíva najčastejšie 15 až 25. Musia mať preto vhodné podmienky na to, aby sa mohli dožiť vysoké veku.
Korytnačka, ktorá prežila „4-ľudské životy“
Jeden konkrétny druh, ktorým sú výskumníci fascinovaní, je korytnačka galapágska. Je to korytnačka veľkých rozmerov, o ktorej si biológovia myslia, že by mohla žiť 400 alebo viac rokov. V roku 2006 zomrela obrovská korytnačka Adwaitya vo veku 255 rokov. Táto korytnačka bola zrejme privezená do Indie ako dar v polovici 18. storočia. Vzhľadom na to, že sme teraz v 21. storočí, táto korytnačka videla viac zo sveta a histórie ako ktokoľvek z nás.
Nižšie na videu si môžete pozrieť Jonathana, korytnačku, ktorá má dnes približne 200 rokov. Len pre zaujímavosť, na úvodnej fotografii k článku, je zachytený Jonathan spolu s ďalšou korytnačkou keď mali „len“ päťdesiatku. Fotografia vznikla niekedy v rokoch medzi 1882 a 1886.
Tajomstvom takto dlhého života korytnačiek je ich pomalý metabolizmus. To znamená, že energiu spaľujú veľmi pomalým tempom, čo vytvára hlavné predpoklady pre dlhovekosť. Korytnačky sú schopné prežiť dlhú dobu bez jedla. Prijímanú potravu pomalým procesom rozkladajú a premieňajú na energiu. Korytnačky sú navyše vo všeobecnosti veľmi pomaly sa pohybujúce a kľudné stvorenia, čo znamená, že aj ich energetické nároky sú dosť nízke.
Z ich životného štýlu by sme si mali brať príklad aj my ľudia
Pokiaľ ide o ochranu pred útočníkmi vo voľnej prírode, prvou obrannou líniou korytnačiek je ich pancier. Po úplnom rozvinutí ich tvrdená škrupina chráni pred väčšinou predátorov. Mláďatá korytnačiek sú však veľmi náchylné na útoky, pretože ich panciere nie sú úplne vyvinuté. Avšak ich dokonalé obranné brnenie nie je jediným dôvodom ich dlhého života, pokiaľ ide o predátorov. Za dlhovekosť môžu určite vďačiť vegetariánskej strave, ktorú najčastejšie tvorí iba zeleninu, pričom sa vyhýbajú tuku a cholesterolu.
Aby toho nebolo málo, korytnačky sú veľmi mierumilovný druh. Vyhýbajú sa problémom a vo všeobecnosti vedú život bez stresu, čo im ho predlžuje. Najväčšou hrozbou pre korytnačky je však človek, ktorý svojim nezodpovedným konaním znečisťuje ich prírodné prostredie a plní ho plastovým odpadom. To má za následok, že korytnačky končia svoj život zbytočne predčasne.