Určite to poznáte, zapnete večer televízor a radi si pri sledovaní vášho obľúbeného programu dáte niečo mastné alebo sladké pod zub, aby ste si spríjemnili čas pri sledovaní vášho seriálu alebo filmu. Tento návyk môže ale zmeniť váš mozog, hovoria vedci.
Prečo máme radi nezdravé a mastné jedlá a ako sa táto preferencia vyvíja v mozgu?
Vedúci autor štúdie Sharmili Edwin Thanarajah vysvetľuje, že sme zvyknutí veriť v to, že naša tendencia jesť potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru, tzv. západná strava, môže byť prirodzená alebo sa môže vyvinúť v dôsledku nadváhy. No nie je to celkom pravda. Vedci hovoria, že významnú úlohu v tomto procese zohráva náš mozog. Výsledky novej práce vedcov z Max Planck Institute for Biology of Ageing naznačujú, že mozog sa učí túto preferenciu.
Jednoduchý experiment potvrdil hypotézu
Aby sa overila táto hypotéza, výskumníci dali jednej skupine dobrovoľníkov malý puding obsahujúci veľa tuku a cukru denne po dobu ôsmich týždňov okrem ich bežnej stravy. Druhá skupina dostala puding, ktorý obsahoval rovnaký počet kalórií, ale menej tuku. Následne po dobu dvoch mesiacov bola meraná u respondentov aktivita mozgu, aby výskumníci zistili, čo sa deje v hlavách ľudí.
Náš mozog sa nevedome učí uprednostňovať jedlá s vysokým obsahom tuku
Odozva mozgu na potraviny sa výrazne zvýšila u skupiny, ktorá jedla puding s vysokým obsahom tuku a cukru po dobu ôsmich týždňov. V prípade ľudí, ktorí mali kaloricky rovnaký puding, no s menším obsahom cukru, nedošlo k zmenám. Čo sa ale udialo v hlavách ľudí, ktorí konzumovali viac cukru?
Výsledkom bolo aktivovanie dopaminergnového systému, oblasti mozgu, ktorá zodpovedá za motiváciu a odmenu. Pre tých, ktorí nevedia tak dopamínergný systém je systém, ktorý ako signálnu molekulu pri prenose nervového vzruchu na synapsii využíva dopamín. Jedným z najdôležitejších úloh dopamínu je pôsobiť ako neurotransmiter v systéme odmeny v mozgu. Keď sa niečo deje, čo má byť pre nás príjemné alebo uspokojujúce, mozog vylučuje dopamín, ktorý následne aktivuje odmenový systém v mozgu. Merania vedcov odhalili, že pri konzumácii cukru sa uvoľňuje práve dopamín.
„(pozn. redakcie: mozog sa) nevedome učí uprednostňovať odmeňujúcu stravu. V dôsledku týchto zmien v mozgu budeme nevedome vždy uprednostňovať potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru,“ vysvetľuje Marc Tittgemeyer, ktorý vediedol štúdiu.
Počas sledovaného obdobia testované osoby nezhodili viac váhy ako osoby v kontrolnej skupine a ich krvné hodnoty, ako je krvný cukor alebo cholesterol, sa tiež nezmenili. Výskumníci však predpokladajú, že preferencia pre viac cukrové potraviny bude pokračovať aj po skončení štúdie.
„V mozgu sa vytvárajú nové spojenia a tie sa nerozpadajú tak rýchlo. Nakoniec, cieľom učenia je, že ak sa naučíte niečo, nezabudnete to tak rýchlo,“ vysvetľuje Marc Tittgemeyer.