Hranolky patria medzi najobľúbenejšie jedlo či prílohu na svete a ich chuť a krehkosť ich urobili populárnymi po celom svete. Ale aký je skutočný pôvod týchto chutných zemiakov? Existuje mýtus, ktorý súvisí s pôvodom hranoliek a ich považovaním za francúzsky výtvor, iní zas tvrdia, že ich pôvod je určite belgický.
Sú hranolky teda belgické či francúzske? To je otázka, ktorá vyvoláva vášne medzi priaznivcami chrumkavých zemiakových hranoliek. História hranoliek sa zamotáva a v centre sporu stojí príbeh o ich pôvode v Paríži a Namure, dve mestá vyznačujúce sa bohatou kulinárskou tradíciou, vysvetľuje web mentalfloss.com.
Keď španielski prieskumníci v 16. storočí doviezli zemiaky z Južnej Ameriky do Európy, stretli sa so skeptickými reakciami. No jedným mužom, ktorý zmenil pohľad na tieto exotické plodiny, bol francúzsky armádny farmaceut Antoine-Augustin Parmentier. Jeho úsilie prinieslo zemiaky do popredia francúzskej kuchyne, kde sa stali neodmysliteľnou súčasťou jedálnička.
Parmentier vynaložil veľké úsilie na to, aby zemiaky získali svoje miesto na tanieri. Organizoval extravagantné večere s tematikou zemiakov, kde hostia mohli ochutnať až dvadsať rôznych jedál obsahujúcich tieto plodiny. Tieto stretnutia sa stali príležitosťou na osvietenie verejnosti o výnimočných chuťových a výživových vlastnostiach zemiakov.
Francúzsky verzus belgický príbeh
Podľa francúzskej legendy siahajú hranolky až do konca 18. storočia v Paríži. Na slávnom moste Pont Neuf, ktorý je najstarším mostom v meste, predávali pouliční predavači chrumkavé zemiakové hranolky okoloidúcim. Tieto špeciality boli priamym hitom a dostali vhodné meno – pomme Pont-Neuf. Táto verzia pôvodu sa opiera o historické záznamy a zostáva obľúbenou vo Francúzsku.
No v Belgicku majú úplne iný pohľad na tento príbeh. Mesto Namur je tam považované za skutočného vynálezcu hranolčekov. Ako sa hovorí, v roku 1680 zamrzla rieka Meuse, čo obyvateľom bránilo v rybolove a s tým spojenom smažení malých rýb, ktoré boli bežnou súčasťou ich stravy. V nápade nakrájať zemiaky do tvaru ryby a vyprážať ich však našli nový spôsob, ako sa vysporiadať s touto situáciou. Tak vznikli belgické hranolky, aspoň podľa belgického mýtu.
Avšak táto verzia pôvodu je sporná z niekoľkých dôvodov. Hlavným problémom je, že podľa historických záznamov zemiaky v skutočnosti neboli bežnou súčasťou belgického jedálnička v 17. storočí. To by znamenalo, že ak sa hranolky naozaj vynašli v Belgicku, pravdepodobne sa to nestalo v roku 1680.
Koho teda považovať za skutočného tvorcu hranoliek? Je ťažké to jednoznačne určiť, bez ohľadu na to, kto ich skutočne vynášal na svetlo sveta, hranolky sa stali jedným z najpopulárnejších jedál a symbolom rýchleho občerstvenia po celom svete. Dnes je ich príprava a konzumácia globálnym fenoménom, ktorý prekračuje hranice národov a kultúr.