Vodiči, ktorí sú podozriví z požitia alkoholu, sú často povinní podrobiť sa dychovej skúške na meranie koncentrácie alkoholu v dychu. Táto skúška, ktorá sa vykonáva pomocou dychových analyzátorov, má za cieľ identifikovať prípadný vplyv alkoholu na schopnosť vodiča riadiť vozidlo. Avšak ani tieto zariadenia nie sú bezchybné a môžu poskytovať falošne pozitívne výsledky, napríklad potom, ako skonzumujete nejakú potravinu, no nepili ste alkohol. Tému spracoval web Natureworldnews.com.
Polícia sa v teréne často spolieha na dychové analyzátory na rýchle zistenie koncentrácie alkoholu v krvi osoby. Tieto zariadenia využívajú rôzne technológie vrátane polovodičových oxidových senzorov, senzorov palivových článkov a infračervených spektrometrov. Skutočnosť, že koncentrácia alkoholu v dychu koreluje s koncentráciou alkoholu v krvi, umožňuje polícií odhaliť prípadné porušenie pravidiel týkajúcich sa jazdy pod vplyvom alkoholu.
Výskumy ukázal, že niektoré potraviny a zdravotné problémy môžu viesť k falošne pozitívnym výsledkom pri dychovej skúške. Určité potraviny, ako napríklad pečivo (hlavne zakvasené), rôzne druhy ovocia, môžu produkovať malé množstvá alkoholu počas procesu fermentácie. No i kysnuté potraviny môžu prestavovať pre vodiča problém. Niektoré kysnuté potraviny, ako napríklad kyslá kapusta, kimči alebo kvasené syry, môžu obsahovať malé množstvá alkoholu v dôsledku procesu kvasenia. Treba ale povedať, že ak sú tieto jedlá pripravované správne, tak by nemali po sebe zanechať stopy dlhšiu dobu ako je niekoľko minút po ich konzumácii. No zaujímavosťou je, že napríklad taká tyčinka Margot či keksík Mila, ktoré dobre určite poznáte, tak rovnako môžu zapríčiniť, že nafúkate.
Tieto stopy alkoholu v potravinách môžu spôsobiť nesprávne merania alkoholu v dychu, čo môže viesť k nespravodlivému obvineniu vodiča. No treba povedať, že je dôležité si uvedomiť, že tieto potraviny obsahujú alkohol v nízkych množstvách, ktoré by nemali mať významný vplyv na hladinu alkoholu v krvi po ich konzumácii, ktorý by pretrvával dlhšiu dobu.
Pri opakovanom fúkaní by ste už nemali nafúkať nič
Ďalej treba ale uviesť, že pri opakovanom fúkaní, na ktoré máte nárok po 15. minútach, by ste už nemali nafúkať žiaden zostatkový alkohol z jedla. Preto, keď sa dostanete do obdobnej situácie a ste si vedomý toho, že ste nepili, tak treba požadovať skúšku znova. Taktiež treba povedať, že v niektorých prípadoch môžete nafúkať aj bez toho, aby ste niečo jedli či konzumovali a hoci platí u nás nulová tolerancia alkoholu, tak existuje drobná benevolentnosť a to z dôvodu, že telo samo niekedy produkuje alkohol. Vedzte ale, že pod túto benevolentnosť taký pohárik či pivo neschováte.
Pozor na alkohol samotný, ten sa odbúrava pomerne dlho
Ak ste ale požili alkohol, napríklad pohár piva či vína, tak by ste mali mať na pamäti, že alkohol z krvi sa odbúrava pomerne dlho. Alkohol sa vylučuje konštantnou rýchlosťou približne 0,015 % BAC za hodinu, čo je približne jeden nápoj za hodinu. Pod štandardným nápojom si predstavte jedno pivo, dva deci vína alebo jeden panák tvrdého alkoholu. Samozrejme, závisí to aj od metabolizmu, niekomu sa odbúrava mierne rýchlejšie a druhému zas pomalšie, no zásadné rozdiely nečakajte.
Pri týchto ochoreniach sa môžu vyskytnúť problémy
Pri boji s cukrovkou sa môžu objaviť vysoké koncentrácie acetónu v dychu, čo môže viesť k falošne pozitívnym výsledkom alkoholových testov dychu. Táto situácia môže byť pre ľudí s cukrovkou, ktorí sú zastavení políciou, nepríjemným zážitkom. Vyššie hladiny acetónu v dychu môžu skresliť výsledky dychovej skúšky a viesť k mylnému podozreniu na jazdu pod vplyvom alkoholu. Osoby s cukrovkou by mali byť informované o tejto možnosti a prípadne oznámiť strážcom zákona, že trpia týmto zdravotným stavom.
Okrem toho, osoby trpiace hypoglykémiou, čo je stav súvisiaci s cukrovkou, môžu prejavovať symptómy pripomínajúce intoxikáciu, ako je zmätenosť, závraty a neschopnosť. Je dôležité, aby osoby v takomto stave informovali príslušníkov o svojom zdravotnom stave, aby nedošlo k nesprávnemu vyhodnoteniu ich schopnosti riadiť vozidlo.
Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť výsledky alkoholových testov dychu, je ochorenie srdca. Osoby s touto diagnózou by mali byť informované o možnosti falošne pozitívnych výsledkov v dôsledku zmeny chemickej rovnováhy organizmu. Ochorenie srdca môže dočasne zvýšiť hladinu alkoholu v krvi, čo môže byť zachytené dychovým testerom.
Kyslý reflux, teda regurgitácia žalúdočnej kyseliny, môže taktiež ovplyvniť výsledky alkoholových testov. Osoby s touto zdravotnou komplikáciou môžu dosiahnuť vysoké hodnoty alkoholu v dychu aj v prípadoch, keď ho nekonzumovali.
Ak vás téma alkoholu zaujíma viac, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, či studená sprcha alebo silná káva, vám pomôže vytriezvieť skôr.