Eiffelova veza
Fakty, Zaujímavosti

Prečo Eiffelova veža mení svoju výšku?

Počas svojej 134-ročnej histórie sa Eiffelova veža stala ikonou nielen Paríža, ale aj celého sveta. Od svojho slávneho otvorenia v roku 1889 prešla mnohými zmenami a premenami. Dnes sa pozrieme na jeden z fascinujúcich fenoménov spojených s touto majestátnou stavbou a to konkrétne, prečo veža mení svoju veľkosť?

História Eiffelovej veže siaha až do 19. storočia, kedy bola inaugurovaná na svetovej výstave v Paríži 31. marca 1889. Pôvodne mala výšku 312 metrov a niesla titul najvyššej veže sveta až do roku 1931, keď ju prekonal Empire State Building svojou výškou 381 metrov. Eiffelova veža však neustále rastie a to aj vďaka rádiovým a televíznym anténam, ktoré boli postupne pridané na jej vrchol v rokoch 1957, 2000 a 2022 kvôli vysielaniu rádia a televízie. Dnes jej celková výška meria 330 metrov a stále existuje možnosť, že sa jej veľkosť zvýši, informácie zhrnul turistický portál Toureiffel.paris.

Za zmenou veľkosti veže treba hľadať fyziku a jej zákony

Jedným z najzaujímavejších aspektov meniacej sa veľkosti Eiffelovej veže je jej schopnosť prispôsobovať sa rôznym poveternostným podmienkam. Kolísanie teplôt a fyzikálny jav tepelnej rozťažnosti sú tými hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k tejto zaujímavej dynamike.

Keď teploty stúpajú, konštrukcia veže sa zväčšuje. Tento fyzikálny fenomén, známy ako tepelná rozťažnosť, spôsobuje, že kovové prvky sa rozťahujú v dôsledku zvyšujúcej sa teploty. Teplo spôsobuje, že objem veže sa zväčšuje, čo má za následok zvýšenie jej výšky o pár centimetrov. Toto zväčšenie má tiež za následok mierne naklonenie veže smerom k slnku, pretože slnečné lúče dopadajú iba na jednu zo štyroch strán veže, čím vytvárajú nerovnováhu medzi touto stranou a ostatnými tromi, ktoré zostávajú stabilné. Týmto mechanizmom môže pohyb slnka počas svetlého dňa spôsobiť pohyb vrcholu veže v približne kruhovej trajektórii s priemerom asi 15 centimetrov.

Naopak, v chladných zimných mesiacoch sa kovová konštrukcia stiahne a veža môže stratiť niekoľko centimetrov zo svojej výšky. Dôležité je podotknúť, že tieto zmeny veľkosti sú mimoriadne malé a nemajú vplyv na stabilitu a robustnosť konštrukcie Eiffelovej veže. Súčasne sú tieto zmeny tak drobné, že sú absolútne nepostrehnuteľné pre návštevníkov a pozorovateľov.

Aj počas silného vetra ostáva veža bezpečná

Inžinieri, ktorí stáli za návrhom Eiffelovej veže, brali do úvahy nielen estetiku, ale aj jej odolnosť voči poveternostným vplyvom. Vďaka ich skúsenostiam s navrhovaním kovových viaduktov bola veža špeciálne konštruovaná tak, aby minimalizovala odpor vetra. Aj keď silný vietor môže spôsobiť mierne vibrácie konštrukcie, tá je stále schopná zotrvať v bezpečnom stave.

V prípade extrémnych poveternostných podmienok, ako je príliš silný vietor, je možné uzavrieť najvyššie poschodie alebo dokonca celú vežu na ochranu návštevníkov a personálu.

Eiffelova veža tak zostáva nielen architektonickým zázrakom, ale aj fyzikálnym fenoménom, ktorý nám pripomína dynamiku a prispôsobivosť materiálov meniacej sa klíme. Takže pri nasledujúcej návšteve tejto nesmrteľnej symboliky Paríža si spomeňte na to, že spolu s ročnými obdobiami sa jej veľkosť o pár centimetrov mení.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.