strasidelna umela inteligencia.jpg
Ľudské telo, Veda a technika

Táto desivá umelá inteligencia je schopnou povedať vám, kedy zomriete

Umelej inteligencii sa dnes pripisuje mnoho schopností, a nie je pochýb o jej vplyve na zmenu sveta v budúcnosti. Experti z rôznych kútov sveta skúmajú potenciálne nebezpečenstvá a výhody AI a snažia sa vytvoriť optimálny systém pre jej bezproblémové začlenenie do každodenného života.

Dokáže umelá inteligencia predvídať našu budúcnosť?

Možnosť zmapovať celý život niekoho vopred je vzrušujúca a zároveň aj desivá predstava. Chceli by ste vedieť, ako sa bude vyvíjať váš život, čo máte ešte pred sebou? Súčasné technológie veľkých spoločností už dokážu profilovať ľudí napríklad prostredníctvom analýzy sociálnych sietí, čím vytvárajú presné obrazy osobností. O niečo podobné sa pokúsili vedci na Technickej univerzite, ktorí skúmali súčasné kapacity AI a položili si základnú otázku: Môže AI predvídať našu budúcnosť na základe našej minulosti? Aj keď to pripomína epizódu z „Black Mirror“, výskumníci dokázali, že AI dokáže predpovedať zlomové udalosti v živote jednotlivca a dokonca aj predpovedať jeho smrť. Na tému upozornil portál Vedavovrecku.sk.

V prvej fáze výskumu analyzovali údaje 6 miliónov Dánov prostredníctvom AI, ktorá sa naučila identifikovať vzorce v dátach, presahujúc schopnosti iných pokročilých neurónových sietí. Táto rozsiahla databáza obsahovala údaje z rokov 2008 až 2016 a našli by sme v nej informácie o príjme, zamestnaní, sociálnych dávkach, návštevách lekárov či diagnózach chorôb a podobne.

Po spracovaní údajov AI dokázala s desivou presnosťou určiť charakteristiky osoby a odhadnúť dátum jej smrti.

Sune Lehmann, jeden z autorov štúdie, povedal:

„Z vedeckého hľadiska nás predpovede umelej inteligencie až tak nezaujímajú. Oveľa fascinujúcejší je spôsob, akým dokázala využiť dáta, nájsť v nich vzorce a na základe nich poskytnúť tak presné odpovede.“

Výskumníci nazvali AI schopnú predpovedať budúcnosť Life2vec. Výsledná AI dokázala robiť veľmi presné predpovede o životoch ľudí vrátane toho, aká je pravdepodobnosť, že zomrú v nejakom časovom okne.

AI Life2vec usporadúva informácie do veľkého systému vektorov, matematickej štruktúry, ktorá organizovala rôzne dáta. Model bol schopný rozhodnúť, kam umiestniť údaje o čase narodenia, škole, vzdelaní, plate, bývaní, zdraví a podobne. Na základe toho dokázala odhadnúť rôzne udalosti v živote človeka, ktoré máme ešte pred sebou, napríklad choroby.

Lehmann vysvetľuje:

„Považujeme ľudský život za dlhú sériu udalostí, podobne ako vetu tvorenú slovami. Náš AI model sme vytrénovali na analýzu týchto „životných sekvencií“ – postupnosti udalostí v našich životoch.“

Autori štúdie tiež poukazujú na etické dôsledky svojej práce, vrátane ochrany osobných údajov a súkromia, ako aj na potrebu zabezpečiť objektivitu AI. Pred uvedením modelu do praxe ich čaká ešte veľa práce. Veria však, že Life2vec môže napríklad predpovedať riziko závažných ochorení u pacientov alebo ich chrániť pred inými rizikovými situáciami.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.