Kozmos by mal byť doslova prekypujúci životom. To naznačuje jeho neuveriteľne rozsiahly priestor a počet planét v obývateľnej zóne, ktoré astronómovia doteraz našli. Napriek tomu Zem zostáva jediným miestom, o ktorom vieme, že tu existuje život.
Počas jednej obedovej pauzy sa nad týmto javom zamýšľal astrofyzik Enrico Fermi. Podľa výpovedí jeho kolegov Fermi vo frustrácii vykríkol: „Kde sú všetci?“, čo viedlo k formulácii Fermiho paradoxu. Tento paradox upozorňuje, že hoci sú pravdepodobnosti pre existenciu života vysoké, doteraz sme žiaden neobjavili. S postupom času sa objavuje stále viac štúdií, ktoré sa snažia tento paradox rozlúsknuť. Niektoré sú optimistické, zatiaľ čo iné sú znepokojujúce.
Medzi tie patrí takzvaná Zoo hypotéza, ktorú prvýkrát formuloval vedec z MIT, John Allen Ball, ako informuje web Vosveteit.sk. Táto hypotéza tvrdí, že nielenže mimozemšťania existujú, ale sú si tiež vedomí našej existencie. Namiesto kontaktu s nami sa iba pozerajú, podobne ako my sledujeme zvieratá v zoologických záhradách.
„Obľúbenou predstavou je, že sa mimozemská inteligencia snaží s nami komunikovať. To sa mi ale zdá veľmi nepravdepodobné a moja Zoo hypotéza je presným opakom týchto teórií,“ uvádza Ball vo svojej štúdii.
Vedec verí, že mimozemské civilizácie sa úmyselne vyhýbajú akémukoľvek kontaktu a vyhradili časť vesmíru, aby v nej mohli existovať. Štúdia predpokladá, že iba niekoľko civilizácií je na rovnakej technologickej úrovni ako my. Autor predpokladá, že civilizácie sú buď primitívne alebo výrazne vyspelé, čo vychádza z predstavy, že ľudstvo existuje z kozmického hľadiska len „veľmi krátko“.
Sme pod dohľadom? Hypotéza laboratória hovorí, že áno
Situáciu vo vesmíre tiež prirovnáva k histórii ľudstva. História ukázala, že menej vyspelé civilizácie boli buď zničené alebo asimilované. Pokiaľ ide o vesmír, musíme brať do úvahy iba technologicky najvyspelejšie civilizácie, pretože tie budú kontrolovať vesmír. Ľudstvo na Zemi vyčlenilo niekoľko miest pre prirodzený vývoj prírody, ako sú parky, alebo primitívne civilizácie, ktoré úmyselne nekontaktujeme.
„Ideálna zoologická záhrada je taká, kde zvieratá nevedia o svojich ošetrovateľoch,“ objasňuje Ball.
Zoo hypotéza si získala uznanie vo vedeckých kruhoch a prirovnáva sa k kultovému sci-fi seriálu Star Trek. Ani v tomto svete nemohla Federácia zasahovať do prirodzeného vývoja mimozemskej civilizácie. Je možné, že mimozemšťania sledujú vývoj ľudstva a čakajú na okamih, keď budeme pripravení na kontakt, čo by znamenalo dosiahnutie určitého vývojového stupňa.
Ball si je vedomý, že Zoo hypotéza môže vyvolať nepríjemné pocity, a nie je jej neochvejným zástancom. Avšak poukazuje na to, že realita môže byť ešte horšia. Z jeho pôvodnej hypotézy vyvodil ďalšiu, ktorá je oveľa znepokojivejšia. Hypotéza laboratória tvrdí v podstate to isté, ale s jedným významným rozdielom. Mimozemské civilizácie nás nenechávajú vyvíjať sa prirodzene, ale sme súčasťou nejakého ich experimentu.
Zoo hypotéza teda naznačuje, že mimozemské civilizácie nikdy nenájdeme, pretože sa nechcú nechať nájsť. Je to teória, ktorá sa v budúcnosti môže ľahko vyvrátiť, ale neexistuje reálny spôsob, ako ju dokázať.