Spánok je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela a mysle. Spanie iba štyroch hodín denne môže mať vážne následky na vaše zdravie, píše web resmed.com. Existuje niekoľko hlavných dôsledkov spania len štyroch hodín denne, ktoré by si mal vedieť.
Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje schopnosť mozgu myslieť, učiť sa a zapamätávať si informácie. Spánok je kľúčový pre konsolidáciu pamäte, čo znamená, že pri nedostatku spánku sa môžu dôležité informácie stratiť.
Keď spíš len štyri hodiny denne, je pravdepodobné, že sa staneš emocionálne nestabilným a podráždeným. Nedostatok spánku ovplyvňuje náladu a môže zvýšiť riziko rozvoja depresie a úzkosti.
Chronický nedostatok spánku je tiež spojený so zvýšeným rizikom vzniku závažných zdravotných problémov, ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka a srdcové choroby. Nedostatok spánku vedie k zvýšeným hladinám stresových hormónov, ktoré negatívne ovplyvňujú srdcovo-cievny systém.
Spánok je nevyhnutný pre obnovu a posilnenie imunitného systému. Ak spíš len štyri hodiny denne, tvoj imunitný systém sa oslabuje, čo zvyšuje tvoju náchylnosť na infekcie a choroby.
Hoci si niektorí ľudia myslia, že štyri hodiny spánku stačia, krátkodobé energetické dopingy z kávy alebo iných stimulantov nevydržia. Skutočne obnovujúci spánok je nevyhnutný pre udržanie energie a produktivity počas celého dňa.
Nedostatok spánku zvyšuje apetít a tak našu hmotnosť
Nedostatok spánku môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu, čo vedie k zvýšenému pocitu hladu a túžby po vysokokalorických jedlách. Tento jav prispieva k nárastu telesnej hmotnosti a obezite. Spánok ovplyvňuje takmer každý aspekt nášho života. Nedostatok spánku tak vedie k zníženej fyzickej výkonnosti, zhoršenej schopnosti zvládať stres a celkovému zhoršeniu kvality života, približuje web 25doctors.com.
Štyri hodiny spánku denne sú pre väčšinu ľudí nedostatočné. Ak chceš žiť zdravý a produktívny život, mal by si sa snažiť spať aspoň 7-8 hodín denne, ako odporúča Národná nadácia pre spánok. Ak máš problémy so spánkom, je dôležité konzultovať svoje symptómy s lekárom, aby si mohol identifikovať a liečiť možné poruchy spánku.
Ktorá známa osobnosť spala skutočne málo?
Nikola Tesla bol jedným z najvýznamnejších vynálezcov a vedcov v histórii, známy predovšetkým svojimi príspevkami k vývoju moderných elektrických systémov. Tesla mal veľmi neortodoxné spánkové návyky. Tvrdil, že spí len asi 1,5 až 2 hodiny denne. Tento extrémne krátky spánok mu údajne umožňoval venovať viac času práci a výskumu, uvádza web historythings.com. Tesla údajne pracoval 20 hodín denne a spánok považoval za zbytočnú stratu času. Sám o svojom spánku povedal:
„Nikdy nespím viac ako dve hodiny denne. Už o tom ani neuvažujem. Namiesto toho si doprajem krátke zdriemnutia, ktoré mi stačia na obnovu energie“.
Jeho intenzívny pracovný režim a nedostatok spánku však mali svoje dôsledky. Tesla zažil viackrát nervové zrútenie, čo bolo dôsledkom jeho neustáleho vyčerpania. Napriek tomu dokázal v priebehu svojho života prísť s mnohými vynálezmi a myšlienkami, ktoré ovplyvnili a stále ovplyvňujú svet.