Snom každého mladého človeka je, čo najskôr opustiť „mama hotel“ a bývať vo vlastnom. A hoci sa to môže zdať ako jednoduchá vec, nájsť si bývanie inde, nie je tomu celkom tak, ukazujú dáta Európskej únie.
Pravdepodobne si už neraz počul vetu: „kým ti nie je 18 rokov, tak budeš robiť, čo ti poviem“. Akonáhle si dovŕšil dospelosť, tak ti rodičia začali hovoriť: „kým bývaš pod mojou strechou, tak ma budeš počúvať“. Vedz, že si týmto prešla väčšina z nás. Čo si myslíš, koľko dospelých ľudí do 29 rokov býva s rodičmi v jednej domácnosti? Možno ťa to prekvapí, ale je to viac, než by si tipoval.
Na stránke Európskej únie sa nedávno objavila zaujímavá štatistika, ktorá sa pozrela na zloženie domácnosti naprieč krajina únie. Výskumníci sledovali, koľko mladých ľudí od 15 do 29 rokov zdieľa s rodičmi domácnosť.
Koľko mladých ľudí býva s rodičmi v jednej domácnosti?
Prejdime hneď k údajom, ktoré zverejnila Európska únia. Najhoršie na tom je Chorvátsko, kde 90,2 % mladých ľudí býva s rodičmi. Potom to je Taliansko, kde to je 86,1 %. Nasleduje Španielsko, kde v jednej domácnosti spolu s rodičmi žije 84,6 % mladých ľudí. Veľmi podobne sú na tom aj naši suseda, Poliaci, kde 84 % mladých ľudí zdieľa bývanie s rodičmi. Portugalsko na tom nie je o moc lepšie, kde v jednej domácnosti spolu s rodičmi žije 83,5 % ľudí do 29 rokov.
Ako je na tom Slovensko? Koľko mladých ľudí býva s rodičmi?
Teraz prichádzame na rad my, Slováci. Je tam ale výrazný skok v porovnaní s „lídrami“ tejto štatistiky? Krátka odpoveď znie, že nie. Na Slovensku žije 82,9 % mladých ľudí s rodičmi. O niečo lepšie sú na tom Gréci, kde v jednej domácnosti spolu s rodičmi žije 80,5 %.
Ako sú na tom naši susedia?
Ak by sme sa pozreli na zloženie domácnosti u našich južných susedov, Maďarov, tak 71 % mladých ľudí žije s rodičmi. V Česku to je 67,8 % a v Rakúsku to je 63,1 %. Inými slovami, s výnimkou Poliakov (84%), sme na tom v našom širšom okolí najhoršie.
V týchto krajinách mladí ľudia opúšťajú domácnosť s rodičmi skôr
Len pre zaujímavosť, najmenej mladých ľudí s rodičmi žije vo Švédsku (41 %), Fínsku (35,2 %), Dánsku (30 %) a Nórsku (29,1 %). Nižšie na infografike si môžeš pozrieť dáta podrobnejšie vrátane dát z ostatných krajín únie.
Pri pohľade na Európsku úniu ako celok, priemer je 68,5 %. Štatistiky vyššie sú platné ku minulému roku. Sú teda pomerne čerstvé.
Pokladáš za výhodu, že väčšina mladých u nás býva s rodičmi alebo naopak za nevýhodu? Prečo si myslíš, že je tomu tak?