svaly biceps.jpg_1
Ľudské telo, Veda a technika

Svalová pamäť: Dlhá prestávka v cvičení má malý vplyv na silu

Vďaka cvičeniu sa môžeš cítiť nielen zdravšie, ale aj silnejšie. Ak si niekedy pravidelne cvičil a neskôr si prestal, tak si určite zaznamenal pokles sily. Možno si sa neskôr už do posilňovne nevrátil s tým, že to nemá zmysel. Ak si to spravil, tak vedz, že si urobil chybu.

Výskumníci z University of Jyväskylä sa bližšie pozreli na to, ako funguje svalová pamäť. Pre účely výskumu porovnávali dve skupiny cvičiacich ľudí počas 20-týždňového silového tréningu, pričom jedna skupina mala 10-týždňovú pauzu počas cvičenia uprostred, ako sa im zmenila sila.

To, čo zistili, bolo prekvapujúce

Predchádzajúce štúdie ukázali, že krátke prestávky v cvičebnom programe nevrátia ľudí späť na začiatok, ale taká rozsiahla pauza nebola odskúšaná. Zistili, že rozvoj maximálnej sily bol pri oboch skupinách na konci cvičiaceho plánu veľmi podobný. Rovnaký pokrok v oboch skupinách bol podľa vedcov spôsobený tým, že maximálna sila a veľkosť svalov sa po obnovení tréningu rýchlo vrátili na úroveň pred prestávkou.

„Počas prvých týždňov po prestávke bol pokrok veľmi rýchly a už po piatich týždňoch opätovných tréningov bola dosiahnutá úroveň pred prestávkou,“ hovorí Eeli Halonen z Fakulty športu a zdravotníctva. „Pri skupinovom tréningu nepretržite počas 20 týždňov sa pokrok po prvých desiatich týždňoch jasne spomalil,“ dodáva Halonen. „To znamenalo, že v konečnom dôsledku nebol medzi skupinami žiadny rozdiel vo veľkosti svalov alebo v rozvoji sily.“

Výskumníci hovoria, že fenomén svalovej pamäti budú ďalej študovať na bunkovej a molekulárnej úrovni.

„Fyziologické mechanizmy svalovej pamäte ešte nie sú úplne pochopené,“, hovoria vedci. „a naším ďalším krokom je hlbšie štúdium bunkových a molekulárnych zmien vo svaloch, ktoré by mohli tento jav potenciálne vysvetliť.“, doplňujú.

Vedci ďalej hovoria, že lepšie sa zachovala samotná sila ako veľkosť svalov. Prirodzene, veľkosť svalov sa po prestávke zmenšila a trvalo približne päť týždňov, kým sme sa dostali späť na úroveň skupiny, ktorá cvičila nepretržite.

„To by sa dalo vysvetliť skutočnosťou, že zmeny v nervovom systéme môžu byť trvalejšie ako periférne zmeny vo svaloch,“ hovorí Halonen.

Výskumníci konštatujú, že návštevníci posilňovní či rôznych športovísk sa preto nemusia báť, keď „vypadnú“ na nejakú dobu z tréningu, ak je cvičenie neskôr pravidelné.

„Samozrejme, prestávka trochu spomaľuje postup,“ zdôrazňuje Halonen, „ale je príjemné vedieť, že úroveň pred prestávkou je možné dosiahnuť prekvapivo rýchlo.“

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.