Určite sa ti už stalo, že si zakopol do prahu dverí alebo skrinky, a následne si niekoľko minút skákal od bolesti. Alebo si padol na zem. Pri takomto zranení sa asi nebudeš čudovať, že bolesť je intenzívna.
Keď sa ale porežeš na papieri, tak ide o rovnako intenzívnu bolesť (a niekedy aj väčšiu) a to aj napriek tomu, že ide o drobné poranenie. Možno si si neraz povedal, že je tak malé, že by si ho nemal ani cítiť, ale ako dobre vieš, tak opak je pravdou. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo je tomu tak? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s webom theconversation.com.
Prečo je porazenia papierom tak bolestivé?
Hoci papier pôsobí hladko, pod mikroskopom má jeho hrana zubatý povrch, ktorý pri reze spôsobuje poškodenie kože.
Porezanie papiera je často tak drobné, že si ho hneď nevšimneš, no krátko na to, pocítiš intenzívnu bolesť.
Porezanie je na mieste, ktoré patrí medzi najcitlivejšie
Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je bolesť tak ostrou. Prvým z nich je, že tieto drobné rezy sa vyskytujú najčastejšie na miestach, ktoré sú najviac citlivé. Medzi najcitlivejšie miesta patria prsty, pery a jazyk. Citlivé sú preto, že tieto časti tela sú pokryté hustou sieťou nervových zakončení, ktoré dokážu detailne rozlišovať tlak, teplotu či bolesť (naopak chrbát a holene sú najmenej citlivé).
Možno by ťa to nenapadlo, ale naše mozgy majú dokonca špeciálne časti, ktoré spracovávajú signály z týchto oblastí s mimoriadnou presnosťou. To, čo robí tieto miesta dokonalými nástrojmi pre dotyk, vnímanie teploty či jemné úkony, ich zároveň robí zraniteľnejšími a citlivejšími na bolesť.
Zároveň, keď sa porežeš o papier, tak hĺbka rezu je spravidla „akurát taká“, že aby podráždila nervové zakončenia v pokožke bez toho, aby ich trvalo poškodila. To znamená, že všetky nervy v mieste zranenia zostávajú plne funkčné a schopné prenášať bolesť – intenzívne a neprerušene.
Do rany sa ti môžu dostať nečistoty
Zároveň v závislosti od typu papiera, tak ten často obsahuje chemikálie, napríklad bieliace látky, chór a jeho deriváty, ktoré sa používajú pri jeho výrobe, ďalej jemné drevené vlákna, kaolín, mastenec alebo uhličitan vápenatý, ktoré sa používajú na zlepšenie jeho hladkosti a odolnosti a podobne, ktoré môžu byť dráždivé, keď sa dostanú do rany.
Počas porezania papierom sa môžu do rany taktiež dostať jemné čiastočky prachu z papiera, čo môže spôsobiť mechanické podráždenie.
Tieto časti tela neustále používame, čo zintenzívňuje bolesť
Ďalej treba povedať, že rez na prste je nepríjemný aj z toho dôvodu, že svoje prsty používame prakticky neustále. Či už píšeš na klávesnici, niekomu odpisuješ, alebo robíš fyzickú prácu. Prsty jednoducho používaš prakticky neustále. Výsledkom toho je, že každý dotyk alebo pohyb môže ranu opäť otvoriť, čím sa bolesť vracia znova a znova.
Ako stlmiť bolesť z porezania papiera
V prvom rade by si mal ranu umyť mydlovou vodou, aby si zabránil infekcii. Ak tak nespravíš, tak hojenie rany sa ti môže potenciálne predĺžiť. Mydlová voda pomáha odstrániť baktérie, špinu a iné nečistoty z rany. Je ale potrebné použiť vhodné jemné mydlo, aby nedošlo k podráždeniu kože. Ak je to možné tak ranu zakry malým obväzom či leukoplastom, aby sa rana utlmila a obmedzilo sa jej opätovné otvorenie.