Či vyprážaš v nedeľu rezne alebo si len tak na raňajky vypražíš chlieb vo vajci, spotrebuješ sa celkom slušné množstvo oleja. Možno to robíš aj ty. V snahe ušetriť niektorí olej používajú opakovane, čo môže na jednej strane priniesť úsporu nákladov a zníženie odpadu, no na druhej strane tu je otázka, či je opakované použitia oleja bezpečné alebo nie? Rovnako tiež, ako sa to odzrkadlí na kvalite jedla.
Môžeš olej na vyprážanie použiť viackrát?
Najprv si povedzme, či môžeš olej na vyprážanie použiť viac ako jedenkrát. Ako uvádza portál King Arthur Baking, olej je možné na vyprážanie použiť opakovane, pričom počet použití sa môže pohybovať od dvoch až po osemkrát.
Tento rozsah závisí od viacerých faktorov, ako sú typ použitého oleja, druh potravín, ktoré v ňom vyprážaš a spôsob, akým olej po použití filtruješ a skladuješ. Neexistuje pevne stanovené pravidlo pre maximálny počet použití, namiesto toho je dôležité sledovať stav oleja a všímať si akékoľvek jeho zmeny.
Vieš, ako olej po použití správne skladovať tak, aby si ho mohol znova použiť?
Na to, aby si mohol olej použiť opakovane, je dôležité ho správne uskladniť a nenechať ho len tak ležať v panvici až do ďalšieho použitia, hoci ho plánuješ použiť v najbližších dňoch.
Po dokončení vyprážania nechaj olej najprv úplne vychladnúť v nádobe, v ktorej si jedlo vyprážal. Následne olej preceď cez jemné sitko alebo gázu, aby si odstránil zvyšky potravín a nečistoty. Takto prefiltrovaný olej nalej do čistej nádoby, napríklad sklenenej fľaše alebo inej nádoby. Je vhodné nádobu označiť dátumom a informáciou o tom, na čo bol olej použitý, ako napríklad na vyprážanie rezňov a podobne a hlavne koľkokrát už bol použitý. Takto pripravený olej skladuj na chladnom a tmavom mieste až do jeho ďalšieho použitia.
Kedy olej už nie je vhodný na ďalšie použitie?
Ako sme v úvode spomínali, olej by si nemal používať donekonečna.
Vieš, kedy rozpoznáš, že olej má svoje najlepšie časy za sebou? Pri opakovanom použití oleja musíš sledovať jeho kvalitu. Ak olej stmavne, znečistí sa alebo začne dymiť už pri nižších teplotách, pení na povrchu alebo získa nepríjemný zápach, samozrejme okrem vône potravín, ktoré sa v ňom pripravovali, je čas ho zlikvidovať.
Vyvstáva tu otázka, či olej použitý na vyprážanie rýb nezíska charakteristický pach rýb, ktorý by mohol mnohých odradiť od jeho opätovného použitia. Napokon, ide však o záležitosť osobného vkusu a ak sa použije opäť na vyprážanie rýb, je to nakoniec jedno.
Vieš, ako je potrebné zlikvidovať starý olej?
Aj keď sa ti to môže zdať ako najrýchlejšie riešenie, nikdy nevylievaj žiaden olej do drezu, umývadla či toalety. Privodil by si si tým iba problémy v podobe upchatých potrubí.
V podstate máš 3 možnosti, ako sa môžeš použitého oleja zbaviť. Najjednoduchší spôsob je zlikvidovať použitý olej preliatím do uzatvárateľnej nádoby, napríklad pôvodnej fľaše od oleja, pevne ju uzavrieť a vyhodiť do komunálneho odpadu. Toto ale nie je eco-friendly riešenie.
Ako ďalšiu možnosť môžeš využiť zberné nádoby. V niektorých mestách či obciach existujú zberné miesta pre použitý olej, kde ho môžeš odovzdať. V tomto prípade sú vhodné iba plastové nádoby, aby nedošlo k ich rozbitiu, keď ich budeš do zbernej nádoby hádzať a takisto musí byť olej zbavený zvyškov jedla.
A ako ďalšiu možnosť môžeš využiť špecializované firmy alebo niektoré čerpacie stanice, ktoré použitý kuchynský olej zbierajú alebo vykupujú a využívajú ho na ďalšie spracovanie. Táto možnosť môže byť zaujímavá najmä pre gastroprevádzky, ktoré vyprodukujú pri varení veľké množstvá použitého kuchynského oleja.