modre oci
Nezaradené

Používate palmový olej? – Toto si pozrite

NIE PALMOVÉMU OLEJU ! Vedeli ste, že väčšina z nás prispieva k jednej z najväčších svetových ekologických katastrof a aktoch genocídy na primátoch v histórii ?

Borneo a Sumatra sú dva z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete a napriek tomu majú najdlhší zoznam ohrozených druhov. Tento zoznam obsahuje aj nádherného orangutana. 6 futbalových ihrísk je vyčistených každú minútu kvôli výsadbe nových a nových paliem. Tento rastlinný olej sa nachádza v stovkách produktov, ktoré každodenne používame od pekárenských a cukrárenských výrobkov cez kozmetiku a čistiace prostriedky.

Vzhľadom k masívnemu medzinárodnému dopytu po palmovom oleji, plantáže palmového oleja rýchlo nahrádzajú dažďový prales. Odhaduje sa, že 6 až 12 týchto orangutanov je zabitých každý deň kvôli palmovému oleju. Tieto jemné stvorenia sú buď zabité v procese odlesňovania, keď sa zatúlajú do plantáží palmového oleja hľadajúc jedlo, alebo pri nelegálnom obchode so zvieratami potom, čo sú zajatí a držaní v extrémne zlých podmienkach.

Orangutan je považovaný za škodcu v priemysle palmového oleja. V procese odlesňovanie je pracovníkom povedané, že ak sa voľne žijúce tvory dostanú do cesty majú spraviť čokoľvek, čo bude potrebné a nevyhnutné, akokoľvek nehumánne, aby sa ich zbavili. Orangutany sú často prejdené dopravnou technikou, ubité na smrť, pochované zaživa alebo podpálené… všetko v mene palmového oleja.

Vládne údaje ukázali, že v posledných dvoch desaťročiach už zomrelo viac ako 50 000 orangutanov v dôsledku odlesňovania kvôli palmovému oleju. Odborníci hovoria, že ak tento vzor ničenia a vykorisťovania bude pokračovať tak títo inteligentní akrobati z džungle v divočine vyhynú v priebehu 3 až 12 rokov (skôr než v r. 2015) . Je taktiež odhadované, že biotop džungle bude úplne preč v rozmedzí 20 rokov (približne r. 2033).

Ročne sa vyrába zhruba 50 miliónov ton palmového oleja, pričom takmer všetok palmový olej je nenahraditeľným zdrojom.

Nákupom výrobkov, ktoré obsahujú surový palmový olej, pomáhate ničiť nedotknutý, primárny dažďový prales, vyhynúť druhy ako je orangutan a vytvoriť rozsiahlu ekologickú katastrofu. Myslite/myslime najbližšie na následky nabudúce predtým než urobíme svoj týždenný nákup a dôsledky nielen pre orangutany a ďalšie zvieratá, ale aj pre nás ako ľudstvo, lebo bez dažďových pralesov taktiež nemôžeme prežiť. Máme na výber, orangutany nemajú.

Zdroj: http://www.saynotopalmoil.com/

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť