Možno si si už všimol, že tvoj psík si občas oblizuje alebo dokonca hryzie labky. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo tak robí? Toto správanie má rôzne príčiny, ktoré môžu zahŕňať zdravotné komplikácie, psychické faktory či vonkajšie podnety. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide len o banálny prejav nudy, určite nie je vhodné, aby si tento problém prehliadal alebo podceňoval. Poďme sa na túto tému pozrieť s expertmi z webu Animal Artists.
Prečo si pes hryzie labky?
Alergia
Jednou z hlavných príčin, prečo si psy hryzú labky, sú alergie. Alergické reakcie môžu byť vyvolané potravinami, peľom, plesňami alebo chemikáliami v prostredí.
Tieto alergény spôsobujú svrbenie, ktoré vedie psa k nadmernému olizovaniu alebo hryzeniu labiek. Okrem toho môžu byť príčinou tohto správania aj infekcie spôsobené baktériami alebo kvasinkami, ktoré vedú k zápalu a nepohodliu tvojho psíka.
Blchy a parazity
Ďalším zdravotným faktorom sú parazity, ako sú blchy alebo kliešte. Tieto môžu spôsobiť intenzívne svrbenie, čo vedie psa k neustálemu olizovaniu alebo hryzeniu postihnutých oblastí. Preto by si sa mal o labky svojho psieho kamoša starať preventívne a pravidelne ich kontrolovať.
Nie je nuda ako nuda
Nuda a úzkosť sú častými behaviorálnymi dôvodmi, prečo si psy hryzú labky. Psy, ktoré nemajú dostatok fyzickej alebo mentálnej stimulácie, môžu prejavovať deštruktívne správanie, ako je nadmerné olizovanie alebo hryzenie labiek.
Toto správanie môže byť spôsobené separačnou úzkosťou alebo stresom z prostredia. Dokonca aj psy môžu trpieť obsedantno-kompulzívnou poruchou, ktorá ich môže viesť k neustálemu olizovaniu alebo hryzeniu labiek. V takýchto prípadoch je to dôležité konzultovať s veterinárom, aby sa psík odpútal od takéhoto nežiaduceho správania. V týchto prípadoch môže lekár odporučiť zmeny v dennom režime, zvýšenie fyzickej aktivity alebo mentálnej stimulácie.
Zradná osina je strašiakom letných mesiacov
Zranenia, ako sú tŕne, osiny alebo iné cudzie telesá, môžu psíkovi spôsobiť nepohodlie a viesť ho k olizovaniu alebo hryzeniu postihnutej oblasti. Osina je mimoriadne zradná, pretože v niektorých prípadoch môže putovať hlbšie telom psa, do ktorého sa dostala práve cez labku. Osiny sú ostré časti rastlín, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v letnom období a poznáme ich ako suchú trávu, ktorá sa nám ľudom častokrát zapicháva do ponožiek, keď sa prechádzame zarastenou trávnatou plochou. Vďaka svojmu šípovitému tvaru majú osiny schopnosť ľahko preniknúť cez kožu psa medzi jeho prstami na labkách a postupne sa pohybovať hlbšie do tkanív, svalov, ciev či orgánov.
Keď osina prenikne do kože, telo psa ju nedokáže prirodzene vylúčiť a preto sa môže posúvať ďalej do iných častí tela, v extrémnych a ojedinelých prípadoch dokonca až do srdca psíka.
Chemikálie a soľ na ceste počas zimných mesiacov
V zimných mesiacoch zas môžu na psie labky číhať chemikálie používané na odmrazovanie ciest a chodníkov a spôsobiť tak ich podráždenie. Po prechádzke po osolených chodníkoch je vhodné psovi labky umyť teplou vodou, aby sa odstránili zvyšky chemikálií a predišlo sa ich podráždeniu.
V obchodoch pre zvieratká sa dajú zohnať aj psie topánky alebo rôzne krémy, vazelíny, balzamy či vosky, aby boli psie vankúšiky dostatočne chránené a hydratované.