Určite sa už každému aspoň raz stalo, že si kúpil viac jogurtov a nakoniec ich nestihol zjesť do skončenia ich záručnej doby. Ale vedel si, že tieto jogurty nie je nutné vyhodiť hneď po dátume spotreby?
Dátum spotreby alebo dátum minimálnej spotreby?
Tieto dve pojmy nie sú to isté a preto je dobré si ich vysvetliť hneď na začiatku. Ak hovoríme o dátume minimálnej spotreby, tak ide len o odporúčanie, dokedy by sa jogurt mal zjesť. Je to dátum, do ktorého sa jogurt, alebo aj iné potraviny určite nepokazia. Po tomto dátume potraviny môžu byť stále vhodné na jedenie, ak sa nezmenila ich farba, chuť alebo štruktúra.
Ak ale hovoríme o dátume spotreby, potraviny, ktoré prekročia tento dátum by sme už radšej jesť nemali. V týchto potravinách môže dôjsť k zmenám, ktoré ti môžu spôsobiť zdravotné problémy.
Čo ovplyvňuje dátum spotreby?
Dátum spotreby vieme ovplyvniť a to hlavne skladovaním potravín. Potraviny ako napríklad jogurty, by sa mali skladovať v chladničkách, nie v poličke alebo špajzy. Jogurty by si mal do chladničky vložiť hneď po príchode z obchodu. Čím dlhšie ich držíš mimo chladničky, tým skôr sa pokazia.
Spotrebu jogurtu skracuje aj opätovné otváranie viečka. Ak zješ len polovicu jogurtu, zavrieš ho a následne ho vrátiš do chladničky, jeho doba spotreby sa skráti, pretože už bol otvorený. Jogurt po otvorení prichádza do kontaktu so vzduchom a baktériami z prostredia, čo skracuje jeho životnosť.
Ak jogurt vrátiš do chladničky bez viečka, dostanú sa do neho baktérie z chladničky a začne pohlcovať zápachy z iných jedál. Takýto jogurt už nie je vhodný na konzumáciu.
Ako zistím, či sa jogurt nepokazil?
Portál eatbydate.com vysvetľuje, že najjednoduchším testom, ktorý môžeš použiť, aby si zistil, či je tvoj jogurt ešte jedlý, sú tvoje zmysly. Po otvorení si jogurt najprv prezri, či nemá zvláštnu konzistenciu, alebo či v ňom nie je pleseň. Ak sa na povrchu jogurtu nachádza pleseň, jogurt zavri a vyhoď do koša.
Živé bakteriálne kultúry v jogurte majú úlohu konzervačnej látky. Keď však začnú odumierať, vytvára sa na jogurte pleseň. Takýto jogurt, by si za žiadnu cenu nemal jesť, inak ti spôsobí zdravotné problémy.
Ak otvoríš jogurt a nachádza sa tam tekutina, nemusíš sa báť. Táto tekutina sa nazýva srvátka. Obsahuje živiny, ktoré by si si mal vmiešať do jogurtu. Ak by však srvátky bolo priveľa a bola oddelená od jogurtu, je to znak, že jogurt už nie je v poriadku.
Ak jogurt vyzerá byť dobrý, tak ho skús ovoňať, či nemá zvláštnu vôňu. Pokazený jogurt má silnú kyslastú vôňu. Ak jogurt ani nesmrdí, nie je pokazený. Nakoniec si to môžeš overiť ešte tým, že jogurt ochutnáš. Ak nemá kyslú, horkú ale inú neobvyklú chuť, môžeš ho bez ďalších pochybnosti zjesť.
Ak by si však mál nejakú pochybnosť v jeho chuti, vôni alebo konzistencii, radšej ho vyhoď, aby si si nespôsobil zdravotné problémy.
Vo všeobecnosti platí, že ak jogurt vyzerá dobre, nemá žiadne podozrivé zmeny farby, vône alebo chuti a bol správne skladovaný, môže byť bezpečné ho zjesť aj niekoľko dní po dátume spotreby. Takýto jogurt môžeš kľudne zjesť aj päť dní po tom, ako uplynul dátum spotreby. Častokrát dokonca aj neskôr. Nezabudni ale v tomto prípade spraviť test vyššie.