Vedel si, že káva je tretím najobľúbenejším nápojom na svete? Odhadom sa ročne vypije okolo 400 miliárd šálok kávy. Druhým najobľúbenejším nápojom na svete je čaj a prvým, ako už asi tušíš, je voda.
Kávu poznáme dlhé storočia. Podľa legendy ju objavil pastier Kaldi a to v 9. storočí. Všimol si, že jeho kozy po tom, ako zjedli bobule kávy, tak v noci boli hyperaktívne.
Čaj má ešte dlhšiu históriu. Prvý objav čaju sa tradične spája s čínskym cisárom Šen-nungom, ktorý vládol asi pred 5000 rokmi. Podľa legendy sedel Šen-nung pod stromom a pil horúcu vodu, keď náhle z vetvy stromu spadli listy do vriacej vody.
Aj napriek tomu, že kávu či čaj konzumujeme pomerne dlhú dobu, tak stále nepoznáme všetky účinky týchto nápojov na ľudské telo. Najnovšia štúdia vedcov z University of Utah School of Medicine a Huntsman Cancer Institute prináša ale nové svetlo do tejto problematiky.
Konzumácia kávy a čaju má nečakaný účinok na zdravie človeka
Výskumníci analyzovali viac ako dvanásť štúdií, ktoré sa venovali konzumácií kávy a čaju, ktoré sú spojené s rizikom vzniku rakoviny hlavy a krku, vrátane rakoviny úst a hrdla. Prišli k záverom, ktoré ťa potešia.
Možno si to nevedel, ale rakovina hlavy a krku je globálnym problémom. Ide o siedmu najčastejšu rakovinu na svete a jej výskyt rastie hlavne v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Mnoho prác vedcov preto skúmalo, či konzumácia kávy alebo čaju nejako súvisí s rakovinou hlavy a krku vzhľadom na popularitu týchto nápojov.
Vedcom sa podarilo zhromaždiť údaje o 9 548 pacientoch s rakovinou hlavy a krku a 15 783 kontrolách bez rakoviny.
Aký vplyv má káva na zdravie človeka?
Podarilo sa im odhaliť, že respondenti, ktorí konzumovali kávu frekventovanejšie v porovnaní s nekonzumentmi kávy, jednotlivci, ktorí vypili viac ako 4 šálky kofeínovej kávy denne, mali o 17 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú mať rakovinu hlavy a krku (pozn. toto číslo reprezentuje priemerné zníženie rizika pre všetky typy rakoviny hlavy a krku dohromady, vrátane tých, kde káva nemusí mať tak významný ochranný účinok).
Keď to rozobrali na drobné, tak pijani kofeínovej kávy majú o 30 % nižšie riziko rakoviny ústnej dutiny a o 22 % nižšie riziko rakoviny hrdla. V prípade rakoviny spodnej časti hrdla (takzvanej hypofaryngeálnej rakoviny) je riziko nižšie o 41 % pri pití 3 až 4 šálok denne.
Ak si milovníkom bezkofeínovej kávy, tak vedz, že máme pozitívne správy aj pre teba. Tá znižovala riziko rakoviny ústnej dutiny o 25 %.
Ako dopadli pijani čaju?
Pitie čaju bolo spojené s 29% nižšou pravdepodobnosťou rakoviny hypofaryngu. Pitie 1 šálky alebo menej čaju denne bolo spojené s celkovým 9% nižším rizikom rakoviny hlavy a krku a 27% nižším rizikom rakoviny hypofaryngu, ale pitie viac šálok čaju bolo spojené s 38% vyššou pravdepodobnosťou rakoviny hrtana, čo môže súvisieť s teplotou nápoja a to z dôvodu potenciálneho poškodenia tkaniva spôsobeného teplotou.
Ak by si nevedel, tak časté pitie veľmi horúceho čaju (teplota nad 65 °C) môže opakovane poškodzovať sliznicu ústnej dutiny, hrdla a pažeráka, čo má potenciál spôsobovať poškodenia, ktoré spôsobujú zápal a oslabujú ochranné bariéry sliznice.
Záverom treba ale podotknúť, že výskum stále nie je jednoznačný. Niektoré štúdie potvrdzujú pozitívne účinky kávy a čaju, zatiaľ čo iné nezaznamenali významný vplyv. Rovnako treba uviesť, že potenciálne mechanizmy ochranných účinkov zatiaľ nie sú úplne objasnené.