Štikúta je niečo, čím si prešiel už každý a nie jedenkrát, ale stovky ak nie tisíce raz. Niekedy nás zaskočí po obede, druhýkrát po tom, ako vypijeme veľký pohár vody, a inokedy príde len tak.
Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, čo spôsobuje, že máme štikútku? Alebo aké sú bežné spúšťače toho, že štikutáme? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie spolu s webom iflscience.com.
Čo je ti štikútka?
Najprv si ale povedzme, čo to vlastne je. Štikútka je reflex spôsobený kŕčom bránice (svalu, ktorý pomáha pri dýchaní). Väčšinou je neškodná a prejde sama. Môže byť ale spojená s vážnym zdravotným stav, ak pretrváva dlhodobo. Takýto stav si ale vyžaduje vyšetrenie lekárom a preto nebudeme o ňom nižšie diskutovať.
Táto reakcia spôsobí nekontrolovateľný kŕč bránice, ktorý rýchlo vtiahne vzduch do pľúc. Tento náhly nádych uzatvorí hlasivkovú štrbinu, čo spôsobí typický „hik“ zvuk.
Čo všetko môže spôsobiť štikútku?
Prejdime teraz k tomu, čo môže spôsobiť štikútanie. Dôvodov je hneď viacero. Niektoré z nich sme už vyššie okrajovo spomenuli.
V prvom rade štikútanie je sprievodným javom, keď rýchlo niečo zješ, resp. v nadmernom objeme. Dôvodom je, že preplnený žalúdok môže vyvíjať tlak na bránicu.
Rovnako môže spúšťačom štikútania byť aj pitie bublinkových nápojov. Dôvodom sú plyny, ktoré môžu podráždiť nervy v tráviacom trakte.
Prispieť k štikútaniu môžu taktiež studené alebo teplé jedlá a nápoje, ktoré spôsobujú náhle zmeny teploty v pažeráku.
Ďalej môže byť spúšťačom takzvaný „blúdivý nerv“, známy tiež ako nervus vagus. Tento nerv spája mozog s orgánmi v hrudníku a brušnej dutine, a ak je podráždený (napr. prehĺtaním, refluxom alebo tlakom), môže spustiť štikútku. Spomenúť musíme ešte frenický nerv, ktorý ovláda bránicu a jeho podráždenie môže rovnako spustiť nekontrolované štikútanie.
Treba ešte povedať, že spúšťačom môže byť aj napríklad stres či úzkosť, ktoré môžu ovplyvniť nervový systém, prípadne šok alebo prekvapenie, čo môže timulovať blúdivý nerv. Rovnako aj prehĺtanie vzduchu pri jedle, pití alebo smiechu sa môže dostať vzduch do žalúdka, čo vyvolá reflex.
Samozrejme, existujú aj zdravotné dôvody, ktoré ju môžu spustiť. Napríklad reflux kyseliny môže podráždiť pažerák a nervy.
Prečo sa spúšťa reflex?
Možno sa teraz pýtaš, aký význam má štikútanie. Do veľkej miery ide o záhadný reflex, ale je pravdepodobné, že ide o evolučný pozostatok. Niektorí vedci špekulujú, že môže slúžiť na odstránenie prekážok v pažeráku alebo na reštartovanie nervového systému v prípade podráždenia. Jasnú odpoveď ale nepoznáme.
Ako môžeš štikútanie zastaviť
Možno sa teraz pýtaš, ako môžeme štikútanie zastaviť. Existuje viacero spôsobov ako na to. Začnime tým najjednoduchším.
Urob veľký nádych a zadrž dych na 10 sekúnd. Bez výdychu nasaj ešte trochu viac vzduchu, ako to len ide. Opakuj tento nádych (bez výdychu) aspoň dvakrát a potom vydýchni.
Možno sa teraz pýtaš, ako tento trik funguje. Funguje na princípe, že zadržiavaním dychu a postupným nasávaním ďalšieho vzduchu zvyšuje tlak na bránicu a hladinu oxidu uhličitého v krvi, čím dochádza k prerušenie reflexného oblúku, ktorý spôsobuje štikútku. Zároveň stimuluješ blúdivý nerv, či prispieva k „resetovaniu“ kŕče bránice.
Alternatívne môžeš vyskúšať fintu, že stiahneš kolená nôh k hrudníku. Obe kolená pri hrudi objím oboma rukami. Potom sa mierne predkloň, aby sa zvýšil tlak na bránicu. Zostaň následne v tejto polohe niekoľko sekúnd.
Tento trik kombinuje fyzický tlak na bránicu so stimuláciou nervov spojených s reflexom štikútky. Tým sa znižuje pravdepodobnosť ďalších kŕčov a telo sa môže „resetovať“.